4. mája 2021

Reed Hastings z Netflixu, Eric Yuan so Zoomu, Albert Bourla z Pfizeru alebo napríklad Brynn Putman so svojím Mirrorom. Predstavujeme desiatku lídrov a zakladateľov, ktorí nám pomohli prečkať prvý covidový rok.

Rok po tom, čo 11. marca označila Svetová zdravotnícka organizácia epidémiu ochorenia Covid-19 za globálnu pandémiu, žijeme v „novom normále“. V realite, v ktorej snáď neostala jediná časť nášho života nezmenená.

O biznise v obvyklom slova zmysle možno sotva hovoriť. Ale hoci je nový svet poznamenaný stratami a úzkosťou, podnietil tiež obrovskú húževnatosť a mimoriadne inovácie.

Za lastovičkami nádeje sú okrem iného niektoré špičkové mozgy svetového biznisu, ktorých vízie a ciele, produkty a digitálne platformy pretvárajú trhy, formujú históriu a udržujú ľudské životy v „normále“. Či už sa bavíme o fyzickom alebo duševnom zdraví, práci alebo stravovaní.

Forbes prináša portréty osobností, ktoré na seba v priebehu tohto mimoriadneho roka vzali úlohy lídrov a priekopníkov. Toto sú niektoré z nich. Osobnosti, ktoré pretvorili svet, keď to bolo najviac potrebné:

Reklama

Albert Bourla

Ampulka nádeje za miliardu

Albert Bourla. Foto: Jamel Toppin pre Forbes

Keď za sebou dva mesiace pandémie zanechali päť miliónov nakazených, nebolo pochýb, že sa vírus šíri exponenciálne a najlepším nástrojom pre jeho skrotenie je vakcína. A tak prišla otázka: Ako rýchlo ju môžeme mať?

Albert Bourla, CEO Pfizeru, ktorý v spoločnosti pôsobí už 25 rokov, bol odhodlaný poskytnúť odpoveď. V máji Bourla povedal americkému Forbesu, že v roku 2020 je Pfizer ochotný dať na vývoj a výrobu vakcíny miliardu dolárov. A to ešte ani nebolo jasné, či vôbec môže fungovať.

„Rýchlosť je úplne kľúčová,“ tvrdil. Risk sa vyplatil. O sedem mesiacov bola vakcína od Pfizeru schválená na núdzové použitie v Británii, následne v Kanade a Spojených štátoch.

Stéphane Bancel

Vakcínové preteky

Taktiež 47-ročný miliardár a CEO Moderny Stéphane Bancel pracoval na vývoji vakcíny proti covidu rýchlosťou blesku. „Každý deň nás stojí ďalšie životy. Sme nanajvýš presvedčení, že každý deň sa počíta,“ povedal pre americký Forbes. Vývoj vakcíny je zvyčajne záležitosťou rokov, niekedy dokonca dekád, ale tím Moderny z massachusettského Cambridgeu prišiel s hotovým návrhom vakcíny už 11. januára 2020.

Na začiatku marca bola mRNA vakcína v rámci prvej fázy klinických testov aplikovaná prvému človeku. Deväť mesiacov potom ju Úrad pre kontrolu potravín a liečiv autorizoval pre núdzové použitie. USA tak získali druhú schválenú vakcínu.

Eric Yuan

Nová virtuálna realita

Eric Yuan. Foto: Ethan Pines pre Forbes

Keď sa celý svet schúlil do seba a náš život sa začal odohrávať medzi štyrmi stenami, vznikol Zoom. Hlavný nástroj, ktorý v čase pandémie udržiaval spoločnosti v chode, žiakov v školách a priateľov a rodiny v spojení formou virtuálnych „happy hours“, osláv narodenín či čitateľských krúžkov.

Spoločnosť Zoom ohlásila 1. apríla, že dosiala métu 200 miliónov používateľov za deň, čím dvadsaťnásobne prekonala svoj dovtedajší rekord z roku 2019. 51-ročného zakladateľa a CEO Zoomu Erica Yuana to katapultovalo medzi najbohatších self-made miliardárov – nováčikov v rebríčku Forbesu najbohatších ľudí sveta.

Vladimir Tenev a Baiju Bhatt

Armáda malých investorov v zbroji

Vladimir Tenev & Baiju Bhatt. Ilustrácia: Lars Leetaru pre Forbes

Pod ťarchou pandémie „zdivočel“ i akciový trh, čo prilákalo milióny investorských zelenáčov. A tí si nainštalovali Robinhood, gamifikovanú aplikáciu pre obchodovanie s akciami. Spoluzakladatelia aplikácie a miliardári Vlad Tenev (34) a Baiju Bhatt (36) hlásali „demokratizáciu finančného sveta pre všetkých“, ale súčasne vyvolali kontroverzie.

Nielenže bohatli predajom informácií o transakciách ich užívateľov najväčším trhovým žralokom, ale Robinhood tiež vo februári 2020 obmedzil obchodovanie na takzvané „meme stocks“.

Apoorva Mehta

Nákupy až ku dverám

Apoorva Mehta. Foto: Christie Heem Klok pre Forbes

Pandémia premenila aj Instacart – jeden z hlavných amerických e-shopov s potravinami. Z aplikácie, ktorá sa práve rozbiehala, sa stal enormne zárobkový biznis.

Tridsaťštyriročný Apoorva Mehta, ktorý spoločnosť pred deviatimi rokmi založil a riadi ju z pozície CEO, povedal Forbesu, že Instacart „zaznamenal rast hodný piatich rokov v priebehu piatich týždňov.“ A to práve kvôli koronavírusu. Aktuálna hodnota Instacartu je 39 miliárd dolárov.

Reed Hastings

Ako zabaviť svet

Reklama
Reed Hastings. Foto: Kwaku Alston pre Forbes

Tradičné zábavné spoločnosti pandémia spustošila. Svoje brány zavrel Disneyland, vo Warner Bros. museli odkladať očakávané filmové premiéry a kinosály pohltila tma. Zato Netflix rozkvital.

Pod vedením 60-ročného miliardára Reeda Hastingsa, spoluzakladateľa aj spoluriaditeľa spoločnosti, prilákal Netflix za prvý polrok 2020 toľko nových užívateľov ako za celý rok 2019 a do konca roka prekonal rekord 204 miliónov užívateľov.

Streamovací gigant sa zároveň pýši väčším počtom oscarových nominácií než ktorékoľvek hollywoodske štúdio a jeho trhová kapitalizácia je aktuálne 233,6 miliardy dolárov.

Brynn Putnam

Fitness zrkadlo, ktoré odráža dobu

Brynn Putman. Foto: Jamel Toppin pre Forbes

Kým fitnescentrá a posilňovne sa premenili na ohniská nákazy, segment domáceho cvičenia zaznamenal nebývalý nárast. Brynn Putnam, 36-ročná zakladateľka a CEO spoločnosti Mirror, dosiahla so svojou elegantnou fitness platformou za rok 2020 enormný zisk na úrovni 100 miliónov dolárov. Šliape tak na päty inej interaktívnej „workoutovej“ platforme s názvom Peloton.

„Sú to pre nás také Vianoce v apríli,“ povedala americkému Forbesu vyslúžilá baletka s tým, že používatelia jej platformy cvičia v priemere 15-krát mesačne, zatiaľ čo pred covidom to bolo len desaťkrát. Jej produkt vyzerá a funguje ako bežné zrkadlo, ale keď ho zapnete, objaví sa inštruktor, ktorý vás prevedie hodinami jogy i boxu. V júni Mirror kývol na predaj Lululemon za 500 miliónov dolárov.

Todd McKinnon

Kyberbezpečnostné cunami

Vzostup práce z domu v dôsledku pandémie vyšvihol Todda McKinnona, spoluzakladateľa a CEO spoločnosti Okta, v roku 2020 medzi čerstvých miliardárov. Okta zabezpečuje kyberbezpečnostné opatrenia, okrem iného pomáha organizáciám s overovaním identity zamestnancov a užívateľov skrz vygenerovaný kód poslaný na telefón.

Medzi klientov spoločnosti patrí FedEx, MGM, LVMH, Equifax, Western Union a desiatky ďalších (tiež napríklad aj Forbes.com). „Je to, ako keď prichádza cunami,“ komentoval obrí príliv nových podnikov 49-ročný McKinnon.

Cathie Wood

Múdrejšia než zástup kritikov

Cathie Wood. Foto: Eli Warren pre Forbes

Zakladateľka a CEO Ark Investment Management Cathie Wood v roku 2020 vytrela zrak svojim kritikom a mohla si to riadne vychutnať. „Aby som povedala pravdu, skoro ma to upokojuje,“ povedala predtým Forbesu. „Znamená to, že ak máme pravdu, čakajú nás obrie odmeny,“ dodala a mala pravdu.

Keďže spoločnosť vsadila na Teslu a pandémia urýchlila zavádzanie technológií z pera spoločností spadajúcich do jednotlivých fondov Ark ETF (napríklad Square či Zillow), hodnota jej aktív sa takmer strojnásobila na závratných 29 miliárd dolárov.

„Koronavírus roztočil naše inovačné platformy na plné obrátky, pretože tie riešili problémy,“ okomentovala to 64-ročná Cathie Wood. „Inovácia rieši problémy.“

Sid Sijbrandij

Zvestovateľ home office

Sid Sidbrandij. Foto: Timothy Archibald pre Forbes

Nútená migrácia firiem do virtuálnych kancelárií priniesla zvýšený tlak na rozvoj cloudových úložísk. A to znamenalo boom pre podnikanie Sida Sijbrandije, 41-ročného spoluzakladateľa a CEO spoločnosti GitLab.

Spoločnosť, ktorá poskytuje softvérové riešenia pre vývoj, správu a zabezpečenie aplikácií (ako sú Wag, Wish či Ticketmaster) na prácu na diaľku stavila už skôr, ešte pred pandémiou.

S touto filozofiou GitLab v roku 2019 dosiahol valuáciu 2,8 miliardy dolárov a v roku 2020 poskočil na šesť miliárd. „Očakával som, že budeme desať rokov presviedčať svet, že sa dá práca na diaľku robiť lepšie,“ zveril sa Sijbrandij Forbesu. „Ale covid sa o to postaral v priebehu mesiacov.“

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbesu a jeho autorkou je editorka Elisabeth Brier

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?