6. júna 2021

Patríte k aktívnym ľuďom a bez športu si neviete predstaviť ani deň? Ak sa chystáte na očkovanie proti koronavírusu, mali by ste spomaliť. „Ideálne je vyhnúť sa minimálne 24-48 hodín, prípadne aj viac dní, intenzívnejšej pohybovej aktivite a veľkým športovým výkonom,“ hovorí Barbara Ukropcová, vedkyňa z Biomedicínskeho centra SAV a lekárka .

Na čo by mali myslieť fyzicky aktívni ľudia tesne pred a po očkovaní?

Myslím si, že z cvičenia pred očkovaním sa robí zbytočný strašiak. Klinické štúdie dokonca poukazujú na to, že ľudia, ktorí pravidelne športujú a majú vyššiu fyzickú zdatnosť, môžu mať lepšiu imunitnú odpoveď na vakcínu, a to aj vo vyššom veku. Ide však o štúdie, ktoré sledovali imunitnú odpoveď na očkovanie proti chrípke, keďže pri covide ešte nie je k dispozícii dostatok dát.

Štúdia z roku 2020 ukázala, že bunková aj protilátková odpoveď na vakcínu proti chrípke bola lepšia pri atlétoch, ako pri netrénovaných ľuďoch rovnakého veku. Takže sa zdá, že ak pravidelne cvičíte, môže vaše telo na vakcínu zareagovať lepšie.

Aká je vlastne dobrá imunitná odpoveď organizmu na vakcínu? Viem ako laik vyhodnotiť, či moje telo zareagovalo správne?

Reklama

Signálom aktivácie imunitnej odpovede, ktorá nás chráni pred ochorením, je tvorba protilátok proti cudzorodej bielkovine, v prípade Covid-19 je to bielkovina vírusu SARS-CoV-2.  Čiže stanovenie hladiny špecifických protilátok v krvi nám môže poskytnúť odpoveď, či náš imunitný systém na vakcínu zareagoval a sme chránení pred týmto konkrétnym vírusom.

Reakciu imunitného systému signalizujú aj príznaky, ktoré bežne sprevádzajú vakcináciu (zvýšená únavnosť, slabosť, zvýšenie teploty, bolesti hlavy a pod.). Avšak ich absencia určite neznamená, že náš imunitný systém nezareagoval.

Cvičenie pred vakcínou áno, ale…

Môžem si ísť zacvičiť aj tesne pred očkovaním?

Odpoveď organizmu na vakcínu to nezhorší. Niekoľko štúdií naznačuje, že fyzická aktivita deň či dokonca pár hodín pred očkovaním nemá negatívny vplyv, podľa niektorých výsledkov môže dokonca imunitnú odpoveď na očkovanie zosilniť.

Zdá sa, že cvičenie  2 – 24 hodín pred dávkou a v intenzite, na ktorú sme zvyknutí, môže byť prospešné. Neodporúča sa však pohybová aktivita s vysokou intenzitou či vyčerpávajúce cvičenie.

Dá sa v krátkom čase ešte dohnať imunitná odpoveď, keď vôbec necvičím?

(úsmev). To je výzva, nikdy však nie je neskoro začať s fyzickou aktivitou. No je dôležité upozorniť, že ak máte sedavý životný štýl, určite nie je rozumné dať si riadne „do tela“, práve keď idete na očkovanie. To by určite nebolo vhodné.

V tomto období by sme mali cvičiť tak, ako je naše telo zvyknuté, čiže nepodávať žiadne extrémne výkony, dupľom nie ak patríme k tým, ktorí bežne nešportujú. Pokiaľ nám však ide o to pravidelným cvičením postupne zvyšovať našu fyzickú zdatnosť, môže to byť len prospešné. Bez ohľadu na vek.

Barbara Ukropcová. Foto: archív SAV

Imunitná odpoveď organizmu na očkovanie sa teda ovplyvniť dá…

Áno, dá. A keď hovoríme o pohybovej aktivite, bude to určite pozitívnym spôsobom. Keď budeme mať vyššiu úroveň pohybovej aktivity a budeme fyzicky zdatnejší, máme väčšiu šancu lepšej imunitnej odpovede.

Po očkovaní sa šetrite

Ako je to s pohybom po vakcinácii? Poznám ľudí bez vedľajších príznakov, ktorí si šli hneď po očkovaní zabehať.

Pohybovú aktivitu po očkovaní treba určite prispôsobiť situácii aj reakcii na očkovanie. Ideálne je vyhnúť sa 24-48 hodín, prípadne aj viac dní veľkým športovým výkonom.

Na druhý deň po očkovaní je vhodné dať si pokojový režim. Neznamená to však, že sa nemáte hýbať a máte byť imobilní, ale ísť do fitka, behať či vykonávať iné namáhajúce aktivity by som neodporúčala. Choďte na nižší prevod.

Ak nemám žiadne vedľajšie príznaky, môžem sa po dvojdňovej pauze pustiť do tréningu hneď a nadviazať tam, kde som prestala, alebo je potrebné ho upraviť?

V prvom týždni sa odporúča znížiť tréningovú dávku o 20-30 % respektíve tak, aby sme sa necítili unavenejší ako zvyčajne. Ak teda behávate 10 kilometrov, môžete najskôr skúsiť rýchlu chôdzu, ak je to bez problémov, tak potom aj kratší beh, prípadne bicykel. Treba pozorovať reakciu svojho tela.

Ak je to v poriadku, môžete si dovoliť postupne pridať kilometre. Keď ste unavení, je to signál, že máte tréningovú dávku znížiť, alebo si dať dlhšiu regeneráciu a v ďalšom tréningu trochu poľaviť. Je to však veľmi individuálne, treba reagovať na svoje pocity, počúvať svoje telo. Pokiaľ má niekto niekoľko dní teploty, určite by nemal začať intenzívne cvičiť hneď po odoznení vedľajších príznakov.

Návratu k športu sa však netreba báť. Po nejakom týždni po očkovaní, keď sa postupne vrátite k tréningu, by to nemalo nijako ovplyvniť váš výkon. A to ani vo vyššom veku. V Centre pohybovej aktivity Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied pravidelne pod vedením trénera cvičí niekoľko desiatok seniorov. A očkovanie ich entuziazmus a odhodlanie cvičiť skôr posilnilo (úsmev). Skrátka, komplikácií pri športe sa obávať nemusíte.

Reklama

Únava a bolesti po očkovaní

Jeden známy aj týždeň po očkovaní cítil pri behu veľkú únavu, hoci predtým nemal žiaden problém. Je normálne, že reakcia na očkovanie pretrvávala tak dlho?

Ťažko to posúdiť, keď nemáme bližšie informácie. Ako som však spomínala, prvý týždeň sa odporúča ubrať z bežného tréningu okolo 20 %, ale je to individuálne. Ak niekto pociťuje diskomfort pri znížení aktivity o 20 %, možno by to mal prehodnotiť, záťaž znížiť o 40-50 %, a k pôvodnému tréningovému režimu sa vracať pomalšie.

V tomto prípade, ktorý spomínate, však mohli zohrávať úlohu aj iné faktory, napríklad nedostatok spánku, stres… Vtedy môžu vedľajšie účinky pretrvávať dlhšie a kumulovať sa. Únavu po behu nemusela spôsobila iba vakcína.

Aký dôležitý je v tomto prípade spánok?

Spánok vo všeobecnosti regeneruje, potrebujeme ho na to, aby sa nám obnovili všetky možné fyziologické funkcie, vrátane imunity. Čiže keď sa dobre nevyspíme, môže to mať negatívny vplyv aj na funkcie imunitného systému.

Niektorých ľudí trápia bolesti ruky v mieste vpichu. Je potrebné ju vtedy nechať odpočívať?

Naopak, s touto rukou sa odporúča cvičiť, samozrejme v primeranej miere. Netreba ju úplne šetriť a správať sa k nej, akoby bola v sadre, ale ani to preháňať a zdvíhať 50-kilové činky v posilňovni. Ak pociťujete bolesti, skúste napríklad krúženie ramenami alebo ju bežne zapojiť do každodenných činností. Ak ju budete normálne používať, zvýšite cirkuláciu a prekrvenie a vedľajšie účinky môžu rýchlejšie odoznieť.

Ak sa však rozhodnete ju nepoužívať, nijako vás to nepoškodí. No ani vám to nijako nepomôže, zatiaľ čo keby ste boli aktívnejší, môžu nežiadúce účinky rýchlejšie odoznieť. Primeraná aktivita vám v regenerácii môže len pomôcť.

A čo cvičenie rukou pred očkovaním?

V jednej zaujímavej staršej štúdii ľudia 6 hodín pred očkovaním cvičili s nedominantnou rukou, do ktorej boli neskôr očkovaní. Bolo to niekoľko sérií  silového cvičenia, ktoré trvalo približne 25 minút pričom cvičenie bolo zamerané na m. deltoideus a biceps. Ukázalo sa, že skupina, ktorá cvičila, mala lepšiu imunitnú odpoveď na vakcínu v porovnaní s kontrolnou, necvičiacou skupinou.

Iné štúdie takýto pozitívny vplyv jednorazového cvičenia pred vakcináciou síce nezaznamenali, ale nepozorovali ani žiadne negatívne vplyvy. Cvičenie pred očkovaním teda nemá negatívny efekt na imunitnú odpoveď a má potenciál pozitívne ovplyvniť či zmierniť nežiadúce účinky súvisiace s vakcináciou.

Aké sú riziká, ak bude človek po vakcinácii podávať veľký výkon, aj keď sa odporúča spomaliť?

Je možné, že budú vedľajšie účinky vakcíny trvať dlhšie. Môžeme sa tiež domnievať, že nezvyčajný fyzický výkon v tomto období by mohol potlačiť imunitnú odpoveď organizmu na vakcínu. Veľké fyzické výkony bezprostredne po vakcinácii sa neodporúčajú.

Čo ak ma čaká deň po očkovaní náročná prezentácia či iná stresujúca činnosť?

Pravdepodobne podáte horší výkon. Nemusíte mať teplotu alebo iné závažnejšie príznaky, ale celková malátnosť či bolesť svalov sú pravdepodobné. Možno nebudete schopní adekvátne reagovať a je možné, že prezentácia nevypáli dobre. Samotný nárazový stres vám po vakcinácii závažne neublíži, no je pravdepodobné, že sa z nej budete „zotavovať“ dlhšie.

Vedľajšie účinky a užívanie liekov

Dá sa predpovedať pravdepodobnosť vedľajších účinkov?

Úlohu zohráva pohlavie aj vek. Na vedľajšie príznaky sú náchylnejšie ženy vo veku okolo 50 rokov, bežné reakcie (únava, teplota, svalová slabosť) môžu byť intenzívnejšie u mladších ľudí. Rozhoduje však aj úroveň trénovanosti, o ktorej sme hovorili. Tu je však potrebné si uvedomiť, že keď náš imunitný systém zareaguje na vakcínu „chrípkovými“ príznakmi, signalizuje to aj jeho aktiváciu. Vedľajšie účinky nemusia byť nutne „zlé znamenie“.

Ak som po prvej dávke vedľajšie účinky nemal, je možné, že ich nebudem mať ani pri druhej? Na čo sa mám pripraviť?

Pri vakcínach Pfizer a Moderna môžeme po druhej dávke očakávať intenzívnejšie príznaky. V prípade, že sme prekonali Covid-19, je pravdepodobnejšie, že budeme mať intenzívnejšie príznaky už po prvej dávke vakcíny. Najbežnejším príznakom sú bolesti v mieste vpichu, ktoré hlási vyše 80 % ľudí. K celkovým príznakom patrí slabosť, únavnosť, bolesti svalov či zvýšenie teploty, ktoré zvyčajne trvajú deň či niekoľko dní.

Čo by ešte ľudia mali vedieť v súvislosti s očkovaním?

Je dobré vyhnúť sa tabletkám, ktoré znižujú bolesť, horúčku či zápal. Niektorí ľudia berú vysoké dávky acylpyrínu, aby znížili riziko. No vopred, v rámci prevencie, sa to rozhodne neodporúča. Ak má človek výrazné vedľajšie príznaky, tak áno, môže si dať paralen, brufen a podobne, ale nie dopredu ako prevenciu.

Keď si napríklad dáte preventívne acylpyrín vo vyššej dávke, tak vlastne tlmíte imunitnú odpoveď vášho organizmu na očkovanie. Cieľom vakcíny však je stimulovať imunitný systém, aby som sa vedel chrániť proti Covidu, takže užitie týchto liekov sa neodporúča.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?