18. júna 2021

Biznis lídri z rôznych odvetví, minister hospodárstva a minister životného prostredia či viceguvernér Národnej banky. Všetky tieto osobnosti sa stretli v debate na uzavretom podujatí projektu Moderná krajina. Cieľom je načrtnúť smerovanie našej krajiny k tomu, aby bolo Slovensko v 21. storočí úspešné. Prinášame zoznam ich odporúčaní.

Ako osobnosti slovenského biznisu vnímajú digitalizáciu, vedu, výskum a vzdelávanie, podporu štátu v oblasti biznisu a schopnosť implementácie zelenej ekonomiky v podmienkach fungovania domáceho trhu? Tieto kľúčové otázky sme otvorili v štvrtok 17. júna v bratislavskom bistre Fach na podujatí Moderná krajina. Podujatiu predchádzali stretnutia pracovných skupín, ktoré načrtli, ako dané oblasti vidia oslovení lídri a kde je podľa nich potenciál na zlepšenie.

Štyri panely, z ktorých pozostával program podujatia, priniesli hneď niekoľko návrhov na zlepšenie smerovania našej krajiny. Toto sú kľúčové myšlienky a predkladané riešenia:

1. panel: Zmeňme Slovensko na Silicon Valley

Navrhované riešenia:

 1. „Najskôr sa musíme naučiť chodiť, potom môžeme utekať,“ povedal štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis. Spolu so Štefanom Kiššom, riaditeľom Útvaru hodnoty za peniaze sa následne zhodli, že pri vede a výskume je problematické vyčísliť návratnosť investície. A preto sa Slovensko musí najskôr pustiť do „nudnej“ práce – riešením je nastaviť granty a verejné financie, aby smerovali objektívne tam, kde to má skutočný potenciál.
 2. „Veda a školstvo musí byť premiérskou témou,“ myslí si CEO Esetu Richard Marko. Keď je veda a výskum len jednou z mnohých priorít, na periférii záujmu sa raz niečo podarí, inokedy zase nie, dodal. Richard Kollár, matematik z Univerzity Komenského v Bratislave, ešte pridal názor, že by bolo užitočné, keby sa pre priority vo vede, výskume a školstve našiel politický konsenzus, aby sa „premiérska priorita“ nemenila s každým ďalším premiérom.
 3. „Na spoluprácu medzi biznisom a vedeckými inštitúciami musí existovať nejaký štandard,“ myslí si Marko, podľa ktorého to dnes často funguje tak, že každý ďalší spolupracujúci subjekt si musí znova vyšliapať vlastnú cestu. Podľa Paulisa by systém mal fungovať tak, že iniciatíva na spoluprácu vyjde od firiem a univerzít, ako progresívnej sily v spoločnosti, a vkladom štátu bude to, aby takejto súhre kládol čo najmenej zbytočných prekážok.
Zľava: Šéfredaktor Forbesu Juraj Porubský, Štefan Kišš, Richard Kollár, Richard Marko a Ľudovít Paulis.
Zľava: Šéfredaktor Forbesu Juraj Porubský, Štefan Kišš, Richard Kollár, Richard Marko a Ľudovít Paulis. Foto: Marek Mucha pre Forbes

Top citát: „Kľúčom je veda a výskum. Ak budú tieto oblasti na dobrej úrovni, nielenže budú lákať zahraničných expertov a dávať dobré podmienky domácim vedcom, aby ostávali na Slovensku, ale budú vytvárať aj tlak na vysoké školy, aby sa zlepšovali. Tie v nadväznosti budú tlačiť na kvalitu stredných škôl, keďže nebudú brať každého uchádzača, a v konečnom dôsledku to bude mať vplyv aj na základné školstvo. Ja to vidím ako pyramídu, v rámci ktorej treba začať zhora,“ povedal Ľudovít Paulis, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Reklama

2. panel: Vie byť naša ekonomika zelená?

Navrhované riešenia:

 1. Minister životného prostredia Ján Budaj tvrdí, že jedným z riešení je uhlíková daň, ktorá môže pomôcť domácim výrobcom. Podľa jeho slov nemôžu európske firmy fungovať dlhodobo tak, že budú prácu vyvážať do Ázie, a dodáva, že táto éra sa zrejme čoskoro skončí. Jedným z nástrojov na zamedzenie vývozu práce a aj know-how má byť práve spomínaná uhlíková daň.
 2. Lívia Vašáková, vedúca sekcie Plánu obnovy na Ministerstve financií, si zasa myslí, že naša krajina sa stane zelenou. Dôvodom je, že všetky zdroje finančnej podpory, ktoré k nám smerujú či už vo forme grantov, eurofondov, alebo aj zo súkromných zdrojov, sú naviazané na zelené riešenia. Pripomína, že je potrebné vyriešiť, aby boli nákup áut na ministerstvá alebo aj výstavba škôlok trvalo udržateľné.
 3. „Zlepšovanie v oblasti klimatických tém a podnikania by mohlo nastať aj zmenou motivácie. Kým momentálne je na podnikateľov vytváraný tlak systémom pokút, v budúcnosti by sa to mohlo zmeniť,“ považuje za riešenie Marián Bíž, vedúci partner EY. Pokračuje, že firmy podľa neho naskočia na zelenú vlnu, ak budú správne motivované. Napríklad formou dotácií či daňových úľav.
Zľava: Editorka Forbesu Tatiana Vavrová, Ján Budaj, Lívia Vašáková, Miroslav Kiraľvarga a Marián Bíž.

Top citát: „Otázkou dnes nie je, či chceme na Slovensku priemyselnú výrobu, alebo nie, ale čo musíme urobiť pre to, aby tu zostala,“ vyslovil Miroslav Kiraľvarga, viceprezident pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania v U.S. Steel Košice.

3. panel: Ako a v čom zdigitalizovať krajinu?

Navrhované riešenia:

 1. Potenciál na digitalizáciu je všade. Potrebujeme ju v zdravotníctve, vzdelávaní, v tom, ako komunikuje štát a občan, pripomenul viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. „Mladá generácia zmení všetko. V budúcnosti môžeme rásť iba cez digitálne riešenia, lebo oceľ tu nebude stále, a čím skôr začneme, tým lepšie.“
 2. „Malé krajiny sa musia snažiť viac, lebo veľké krajiny to majú ľahšie,“ upozornil Rasťo Kulich, Country manager Slovakia spoločnosti Google. „Vidíme, ako veľmi sa snaží Estónsko. Potrebujeme inovatívnu legislatívu, ktorá podporí digitalizáciu, priláka zahraničné firmy, ktoré si budú chcieť otestovať svoje riešenia.“
 3. Čo je naša motivácia robiť digitalizáciu? „IT musí byť nástroj. A ak chcete byť moderná krajina pre moderných ľudí a pritiahnuť Slovákov zo zahraničia späť, musíte im poskytnúť podobné služby, na aké sú zvyknutí,“ vysvetlil Marek Antal, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.
Zľava: Juraj Porubský, Rasťo Kulich, Marek Antal, Ľudovít Ódor a na diaľku sa pripojil Taavi Kotka. Foto: Marek Mucha pre Forbes

Top citát: „Motivácia pre vládu nemá byť v samotnom IT, ale v tom, ako pomocou neho uskutočniť zmenu,“ vyslovil Taavi Kotka, bývalý prvý CIO estónskej vlády.

4. panel: Aké je podnikateľské prostredie na Slovensku?

Účastníci podnikateľského panelu sa zhodli na tom, že pre zjednodušenie života podnikateľov by uvítali nižšie dane aj odvody a jednoduchšiu komunikáciu s úradmi. S tým súvisí aj odporúčanie snažiť sa prilákať do štátnej správy profesionálov z biznisu. Aj vďaka nim by mohol štát a úrady pracovať rýchlejšie, efektívnejšie, jednoduchšie.

Navrhované riešenia:

 1. Do popredia však z diskusie vystúpili hlavne tri oblasti. Prvou je zníženie administratívy a byrokracie v kontakte podnikateľov so štátom a úradmi. To je podľa nich problém, s ktorým sa potýkajú veľkí aj malí podnikatelia rovnako a často im to veľmi komplikuje život a zbytočne ich zaťažuje, dokonca v niektorých prípadoch aj demotivuje od samotného podnikania (hlavne v prípade malých podnikateľov).
 2. Dôležité je aj zapracovať na zvýšení kvality školstva a prilákať kvalitných učiteľov do tejto profesie. S nekvalitným vzdelaním a slabými možnosťami uplatnenia sa na trhu totiž priamo súvisí aj odliv talentov do zahraničia, ktorý je veľkým problémom pre mnohé firmy. Bez talentovaných ľudí firmy na Slovensku nedokážu rásť, vyvíjať sa takým tempom, ako by si želali.
 3. A do tretice, štát aj samotné firmy by mali investovať do inovácií a digitalizácie. To nám umožní zachovať si konkurencieschopnosť, zvlášť v situácii, keď už Slovensko stráca svoju komparatívnu výhodu z minulosti, ktorá spočívala do veľkej miery v nižších nákladoch na pracovnú silu.
Zľava: Juraj Porubský, Norbert Hovančák, Marek Greško, Pavol Jakubec a Richard Sulík. Foto: Marek Mucha pre Forbes

Top citát: „Myslím si, že štát nemusí mať nejakú presnú predstavu, kam sa bude krajina uberať. Úplne stačí, keď sa bude dennodenne snažiť o to, aby mali podnikatelia viac slobody. Čím menej vecí bude určovať štát, tým lepšie,“ uzavrel debatu minister hospodárstva Richard Sulík na margo prieskumu medzi podnikateľmi, ktorí sa vyslovili, že je podľa nich dôležité, aby krajina mala víziu smerovania do budúcnosti.

Ďakujeme partnerom podujatia.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?