Mnoho motivačných odporúčaní nás smeruje k tomu, aby sme slobodne a naplno hovorili „áno“ všetkému, čo chceme robiť, nech môžeme rásť a dosahovať výsledky. Sú však situácie, keď môže byť lepšou stratégiou trúfnuť si povedať „nie“.
Zvyčajne je motivácia závislá od uvedomenia si rozporov medzi tým, kde sme, verzus tým, kde chceme byť. Vďaka nej sa dokážeme zamerať na prostriedky a cieľ.
Existujú dva motivačné stavy: vážny a hravý.
- Pri práci s vážnymi motívmi sa sústreďujeme na dosiahnutie cieľa v dlhodobom horizonte. Ak ide všetko ako má, cítime sa uvoľnene a udržiavame sa aktívni. Ak sa veci komplikujú, znepokojujeme sa, prídu obavy a máme tendenciu vzdať sa.
- Naopak, keď si vyberieme hravý motív, hľadáme okamžitú zábavu a vzrušenie. Sme nabití energiou, ak nám z našej snahy prúdi do života radosť. Ak nie, nastúpi nuda a uviazneme v argumentoch, prečo nemá význam ďalej pokračovať.
Pozor na prepálenie vlastných kapacít
Schopnosť udržať si motiváciu závisí od chuti púšťať sa do ďalších úloh a vidieť aj v drobných činnostiach vyšší zmysel. K zveľaďovaniu motivácie patria aj dobré rozhodnutia, preberanie zodpovednosti za svoje konanie, schopnosť zvládať emócie, konať uvážlivo a udržiavať sebadisciplínu.
Ale pozor! Aj keď máme motiváciu, ešte nemusíme mať výdrž na realizáciu. Rozhodovanie nás vyčerpáva rovnako ako cvičenie sebakontroly. Čím viac rozhodovania si situácia vyžaduje na začiatku, tým menej rozhodovacej sily nám zostane na samotnú realizáciu. Energetický zdroj máme len jeden. Všetko, čo robíme aj čo sa v nás odohráva, si vyžaduje novú energiu. Dokonca ju míňame aj na to, čo nechceme robiť.
Keď „prepálime“ svoje kapacity a chceme naraz priveľa, budeme mať dočinenia s nedostatkom energie, pochybnosťami, nechuťou, frustráciou… Výsledkom bude, že sa vzdáme bez boja. Lebo sme vyčerpali pevnú vôľu – chceli sme od nej viac, než mohla reálne zvládnuť.
Nútite sa robiť niečo, čomu sa aktívne vyhýbate?
Pri vysokej motivácii nie je problém vstať a niečo urobiť. Problém nastane, keď máme zlú náladu alebo sme frustrovaní, unavení a čakáme, kým sa dostaví chuť niečo robiť. Nepríde sama od seba. No z pasivity nič nevyťažíme. Najprv musíme voľačo podniknúť, až potom sa k tomu pridajú ďalšie vôľové aspekty.
Ideálne to funguje v prepojení s mentálnou prípravou. Tá od nás nechce, aby sme stále mysleli pozitívne, ale aby sme mysleli správne. Nezaobíde sa to bez toho, aby sme sa zamerali sa na cieľ a vyjasnili si, prečo sa nám zmena oplatí a čo ňou získame. Zisky musia aspoň o trochu prevažovať straty, ktoré nás bude vyvinuté úsilie stáť. Práve na tomto stroskotáme najčastejšie – emočné nepohodlie z čakania na výsledok, ktorý sa nedostaví hneď.
Vnútorné výzvy s vlastnými pravidlami
Pre budovanie proaktívneho postoja, ktorý udržiava našu motiváciu, skúste zamerať pozornosť na nasledujúce body. Vďaka nim pravdepodobnejšie zvládnete krízový stav, keď vám začnú dochádzať sily.
- Napíšte si dôvody, prečo je pre vás dôležité do niečoho sa pustiť a vytrvať. Neformulujte ich v kontexte toho, prečo by ste to mali urobiť, ale aké výhody získate, keď zámer zrealizujete, aj koho všetkého a akým spôsobom môžete pozitívne ovplyvniť. Zoznam si vytlačte a dajte na viditeľné miesto.
- Predstavte si, aké to bude, keď už konečne začnete. Ako to ovplyvní vašu energiu a náladu? Ako váš pracovný výkon? A ako váš osobný život? Čo sa stane s vašou kondíciou a kreativitou? Aký je to pocit, keď si predstavíte, že už ste v tom dobrí, že vám to ide?
- Potrebujete sa dostať do polohy radosti z angažovanosti. Je to stav, keď sa plne ponoríte do aktivity a strácate pojem o o čase.
- Vytváranie zážitkov a spojení vás motivuje. Prirodzene sa viac pohrúžite do činností, ktoré zodpovedajú vašim silným stránkam a hodnotám.
- Zároveň by ste si mali postrážiť rozptyľovanie, vyrušovanie a odvádzanie pozornosti, ako aj tendenciu odkladať veci na neskôr.
- Energiu vám dodáva sústredenie sa na predošlé pozitívne skúsenosti, na vytýčené ciele aj eliminovanie pochybností a získavanie spätnej väzby.
Radšej pomalé, ale zato isté kroky
Akákoľvek zmena v porovnaní s rutinou si vyžaduje silnú vôľu. Vždy existuje pokušenie ignorovať alebo odložiť predsavzatie. Ale keď je vaše odhodlanie vymedzené rozumne, má postupnosť a stratégiu, budete mať silnejšiu motiváciu prekonávať prekážky.
Na začiatok sú dobré minipredsavzatia, ktoré vás privedú k hľadaniu riešení namiesto výhovoriek, lebo nevytvárajú veľký tlak, stres ani úzkosť. Výzvou je preto dávať si reálne a dosiahnuteľné predsavzatia.
Motivácia, výdrž alebo vôľa?
Ako ste sa z prečítaného dozvedeli, ideálne je, keď vsadíte na všetky tri kvality – cesta k udržateľnej zmene totiž nebýva priamočiara a rýchla.
Keď si zvolíte prostriedky, ktoré budú v súlade s vašimi postojmi a hodnotami a využite osobnostnú výbavu, vybudujete si úspešnú cestu k cieľu.