Keď viete, že ste v príprave urobili maximum, dokážete lepšie zvládať tlak v záťažovej situácii, hovorí Monika Chochlíková, slovenská MMA bojovníčka, čerstvá majsterka sveta v thajskom boxe a tohtoročná členka rebríčka mladých talentov Forbes 30 pod 30.
Svojim tohtoročným víťazstvom sa Monika stala vôbec prvou ženou zo Slovenska (aj Čiech), ktorej sa titul majsterky sveta v tomto športe podarilo získať. Ako športovkyňa veľmi dobre vie, aká dôležitá je psychická odolnosť a prečo stojí za to vydržať a nevzdávať sa, aj keď sa nám práve môže zdať, že všetko sa spolčilo proti nám.
Moniku sme požiadali, aby pre našich čitateľov spísala niekoľko rád, ako si budovať odolnosť. Schopnosť pripraviť sa na všetky možné scenáre, vytrvať (nielen v športe, ale aj v práci, alebo aj v situáciách, ktoré prináša súkromný život), aj keď nám práve okolnosti zdanlivo neprajú, ako sa motivovať a zvládať v živote (nevyhnutný) stres. Nech sa páči, tu sú jej odporúčania:
Rada č. 1
Netreba nič podceniť a je dobré pripraviť sa na všetky možné scenáre.
Pri psychicky náročných situáciách v športe mi najviac pomáha ten pocit, že som v príprave spravila maximum pre to, aby som vyhrala. Aj pri najlepšej príprave sa v zápase vyskytnú situácie, keď som pod tlakom, vtedy si však vravím, že to zvládnem, pretože som do prípravy dala všetko a nič som nepodcenila.
Rada č. 2:
Treba sa vyventilovať.
Vždy nastanú situácie, ktoré sú pre nás náročné- či už nás niekto vytočí, prípadne nám niečo nevyjde podľa našich predstáv. Preto je dôležité to vedieť správne ventilovať (teda nie nakričať a vynadať niekomu, ale nájsť menej násilný spôsob).
Ja som toto odreagovanie našla pri športe, konkrétne pri thajskom boxe. Pri tréningoch viem skvelo resetovať hlavu a pomáha mi to pracovať s mojou cholerickou povahou.
Rada č. 3:
Vnútorná motivácia by malo byť to, vďaka čomu robíme to, čo robíme
Každý deň by sme sa mali snažiť byť najlepšou verziou samých seba. Samozrejme, súťaživosť nie je zlá a ja som vďaka nej tam, kde som. Ale môžete prísť do bodu, keď zistíte, že tých vašich „súperov“ je menej a menej a vy začnete stagnovať a prestanete sa posúvať, a potom ste z toho nervózni. Preto sa treba zdokonaľovať a pracovať na sebe kvôli sebe, nie kvôli rodičom, deťom, spoločnosti, ale preto, že vy chcete niečo dokázať sami pre seba.
Rada č. 4:
Stres je normálny a patrí k životu.
Stres je nepríjemný pocit, ale niekedy sa mu nedá vyhnúť. Ja som veľký „stresák“ a pred každým zápasom ma príde navštíviť Milan – tak som pomenovala svoj stres. Keď Milan príde, viem, že sa bude diať niečo veľké. Nikdy sa nesnažím zabrániť stresu, skôr sa snažím s ním žiť, pretože aj tento pocit, ma posúva ďalej.
Rada č. 5:
Treba sa obklopiť ľuďmi, ktorí vás podporujú.
Ak máte nejaký sen, ktorý si chcete splniť, ale vaše okolie sa vám smeje, odstrihnite ich. Obklopte sa ľuďmi, ktorí vám veria. A ak takí nie sú vo vašom okolí, nevadí. Robíte to hlavne pre seba a tí správni ľudia sa po čase objavia sami.
Takisto je to aj v športe. Treba sa obklopovať ľuďmi, ktorí rešpektujú to, že šport je moje živobytie a prispôsobujem tomu všetko.
Rada č. 6:
Prijmite kritiku s pokorou.
Na tréningu som zvyknutá, že ma tréner opravuje. Nie vždy mám náladu to počúvať, ale viem, že jeho rady sú tu preto, aby som sa ako športovec posunula ďalej, a preto túto kritiku prijímam s pokorou.
To isté sa dá aplikovať aj v bežnom živote. Samozrejme, je dôležité odlíšiť konštruktívnu kritiku od takej, ktorej účelom je len ublížiť.