6. augusta 2020

V mladosti sa venovala modelingu, roky žila v Ázii a po návrate pracovala ako stylistka. V tom období však našla Jana Tomas, ktorú followeri poznajú pod menom Janatini, vášeň v blogovaní, ktorú neskôr preklopila aj na sociálne siete. Dnes jej príspevky nielen o móde sledujú desaťtisíce ľudí, uplynulý rok kraľovala rebríčku slovenských top influencerov. V rozhovore pre Forbes hovorí o inšpirácii pri tvorbe príspevkov, prečo nie je svet Instagramu dokonalý a prečo sa rozhodla založiť vlastnú lifestylovú značku. 

Blog ste začali písať v roku 2012. Ako si spomínate na úplne prvý príspevok?

Bol to určite outfit a bol fotený buď u nás na dvore, alebo v obývačke. Vtedy bol trend fotiť si outfity každý jeden deň, kdekoľvek.

Je fotenie outfitov u vás spontánna záležitosť, alebo si ich naopak pripravujete vopred?

Na začiatku, keď som s blogovaním začínala, to bolo jednoduchšie, spontánnejšie a prvoplánové. V tom čase som sa totiž čerstvo vrátila z Ázie a hľadala som si prácu, na nakupovanie oblečenia som nemala extra peniaze, a outfity som preto skladala z existujúceho šatníka. Dnes si celkový obsah fotografií pripravujem vopred. Hlavne už to nie je len o outfitoch, ale aj o cestovaní a životnom štýle.

Reklama

V čase vašich začiatkov vyzerali sociálne siete inak. Kedy ste sa rozhodli preniesť svoju tvorbu na Instagram?

Prišlo to úplne prirodzene. Účet som si založila asi v roku 2013, keď Instagram prichádzal. Vtedy sme tam zdieľali naozaj všeličo, aj jedlo (smiech). Ale postupne začali výstupy na Instagrame žiadať aj klienti a teraz sústreďujem tvorbu hlavne na túto sociálnu sieť. Dnes mi Instagram slúži aj ako portfólio mojej práce.

Na tomto princípe je založený aj YouTube. Neuvažovali ste aj nad týmto médiom?

Moje publikum je staršie a náročnejšie, než publikum dnešných YouTuberov, čiže logicky aj môj video obsah by tomu musel byť  prispôsobený. Už teraz je pre mňa tvorba môjho kontentu dosť časovo náročná, na video musím „dorásť“. Určite je to však plán do budúcnosti.

Jana Tomas sa vo svojich príspevkoch venuje aj svojej cestovateľskej záľube. Foto: Archív Jany Tomas

Koľko času strávite tvorením jedného postu?

Je to relatívne. Závisí to od toho, či je to post pre klienta alebo nie, aké je zadanie. Nafotenie outfitu pri prechádzke s kamarátmi trvá 10-krát kratšie ako napríklad nafotenie nejakej zážitkovej udalosti, na ktorú sa treba pripraviť, premyslieť ju. Minulý rok sme leteli do New Yorku s priateľmi blogermi nafotiť instaseriál #7dniNYC. Traja ľudia, sedem tém, spolu 21 fotografií. Strávili sme tam týždeň a fotili sme denne takmer nonstop, prechádzali z lokácie na lokáciu. Plus príprava trvala zhruba dva mesiace. Čiže naozaj záleží od toho, aký kontent chcete vytvoriť.

Kde čerpáte inšpiráciu? Je to spontánna záležitosť?

Inšpiráciu čerpám primárne z cestovania. Vtedy nasávam nové podnety, doma ich totiž veľa nemám. Som veľmi vizuálne založený človek a cestovanie mi dáva správny stimul. Sledujem však aj svetové trendy, nemyslím len tie módne. Ak vo mne nejaká téma zarezonuje, určite sa jej povenujem. Väčšinou sa však rozhodujem naozaj spontánne, nemám nič striktne určené. Vyhýbam sa len komunikovaniu tém, ktoré idú úplne mimo mňa. 

Aj v „sekáči“ sa dá obliecť ako z katalógu

Trendom je dnes napríklad aj téma udržateľnosti, o ktorej sa v spojení s módou veľa hovorí. Ako sa dá táto téma uchopiť?

Veľmi jednoducho. Začať ju viac komunikovať na sociálnych sieťach. I to, že je viac cool vlastniť menej kvalitných kúskov, než 300 lacných na dve použitia. Popisovať materiály a ich vlastnosti. Edukovať. Predstavovať lokálnu módu. Spraviť z nákupov v sekáčoch trendy záležitosť. A zároveň komunikovať, že ak si občas kúpite nejaký fast fashion kúsok, je to v poriadku. Ani u mňa zmena nenastala zo dňa na deň a sama sa stále učím. Dôležité je vôbec chcieť s touto zmenou začať a uvedomiť si následky fast fashion priemyslu.

Kedy ste si to uvedomili vy? 

U mňa to prišlo pár rokov dozadu, ale tak intenzívne asi pred rokom. Dnes pred kúpou každej veci dlho rozmýšľam, či ju naozaj potrebujem, i tej udržateľnej.

Nestretávate sa však s tým, že vám vaši fanúšikovia napíšu, že idea nakupovať menej ale kvalitnejšie je dobrá, no nemôžu si to dovoliť?
Stretávam, a dosť často. Lokálna móda nie je lacná záležitosť, pre ženy s deťmi už vôbec nie. Vtedy im odporučím buď si na udržateľný kúsok našetriť, pretože takúto vec budú dediť i jej deti. Alebo zájsť do second-handov, no na to musí mať človek náladu nájsť ten správny kúsok. Dajú sa tam nájsť poklady za pár eur, ktoré i keď nesadnú, dajú sa za ďalších pár eur upraviť na mieru.
Poznám mamičky, ktoré tam obliekajú svoje deti a tie vyzerajú ako z katalógu. Idea je však nakupovať celkovo menej. Čiže i keď nakupujete v bežných fast fashion reťazcoch a znížite nákup oblečenia dajme tomu o polovicu a kúpite si naozaj len to, čo naozaj potrebujete, už aj tým nesmierne pomôžete planéte. Denne totiž skončia tony oblečenia na skládke práve z dôvodu neuváženého nakupovania.

Spolupráca za dve tričká

Čo sú pre vás hlavné atribúty, podľa ktorých si vyberáte spolupráce?

V prvom rade či je to produkt, ktorý mi vyhovuje, či sa mi páči a či ho už používam alebo chcem používať. Určite dávam dôraz na to, ako daná značka komunikuje a či sa hodím do ich online komunikácie.

Aké spolupráce odmietate?

Odmietam väčšinu spoluprác, ktoré mi pristanú v mailovej schránke. Nedávno sa vrátila vlna ponúk „za dve tričká“, alebo také, kde chcú niekoľko výstupov za zapožičanie produktu. Niektorým marketingovým oddeleniam by sa naozaj zišla kvalifikovaná posila.

Vie sa spoluprácami človek uživiť? 

Reklama

Áno, ale ja to nemám ako moju hlavnú prácu. Som módna stylistka a kostýmová výtvarníčka, no s blogom a Instagramom sa mi toto povolanie preklopilo do pozície Content creatora a Art directora. Vytváram obsah pre rôzne značky na ich sociálne siete, kampane, či lookbooky, zabezpečujem celú produkciu.

Instagram a blog mám ako vedľajší job, dáva mi to väčšiu slobodu v rozhodovaní sa, ktoré spolupráce vezmem a ktoré nie. Rozhodla som sa Janatini preklopiť do lifestylovej značky. Mala som to veľmi dlho v pláne, ale nechcela som, aby z toho bol prvoplánový merch. Počas karantény som mala konečne čas ho doviesť do finálnej podoby. 

Čo si pod tým môžeme predstaviť?

Potrebovala som sa osobne niekam posunúť, pretože som mala pocit, že kreatívne stagnujem. Vytvorila som preto značku, ktorá je inšpirovaná mojimi cestovateľskými zážitkami, je veľmi osobná a nesie môj silný rukopis. Produkty, ktoré bude obsahovať, majú slúžiť primárne na vyvolanie príjemných pocitov a pozitívnych emócií. Pretože ak my sme v pohode a dobre naladení, prenášame to aj do svojho okolia. A to je celý odkaz mojej značky. 

Outfity fotí často aj v uliciach veľkomiest. Foto: Archív Jany Tomas

Nie sú to len veci zadarmo a cestovanie

Mladí ľudia často vidia svet influencerov ako úplne dokonalý. Čo sú jeho negatíva? 

Mladí vidia zadarmo oblečenie, kozmetiku, cestovanie… No nevidia tie hodiny práce za počítačom, hodiny sedenia nad kreatívou a v neposlednom rade i nemalé finančné náklady na techniku, cestovanie, rekvizity, fotografa. Ak chcete robiť obsah naozaj kvalitne, stojí to veľa energie a veľa peňazí a chvíľu trvá, kým sa vám to začne vracať. Nič sa neudeje zo dňa na deň, niekedy ani z roka na rok. Chce to vytrvalosť.

Množstvo ľudí je však nešťastných, pretože nedokážu viesť taký život, ako vidia na sociálnych sieťach. 

Je potrebné si uvedomiť, že Instagram ukazuje tak 10 – 30 percent zo života daného človeka. Vznikol ako vizuálna platforma a je logické, že ľudia na nej zdieľajú poväčšine len tie pekné momenty. Aj ja chodím na Instagram kvôli pekným fotkám a inšpirácii a mienim to tak zachovať. 

V poslednom čase ste komunikovali dôležitosť digitálneho detoxu. Ako tento proces vyzerá u vás? 

Áno, snažím sa ho praktizovať v rámci možností každú nedeľu. V sobotu večer alebo v nedeľu ráno si vypnem mobil a zapnem ho až v pondelok ráno. Vtedy si buď čítam knihu, alebo šijem outfity pre seba. Počas karantény som sa vrátila k šitiu po 20 rokoch, je to pre mňa absolútny mentálny relax.

Čo by sa stalo s vaším účtom, ak by ste zostali ticho na dlhší čas? 

Určite by som si „pochovala“ algoritmus. To je jediný dôvod, prečo sa influenceri vyhýbajú dlhodobej odmlke. Týždeň by to šlo, no mesiac by už bol problém. Nemyslím si však, že ak by som na dlhšie odišla, nejako by to ovplyvnilo moje publikum. Sú to skvelí ľudia, ktorí by mi pauzu určite dopriali.

Ak by sa zo dňa na deň zrušili sociálne siete, čomu by ste sa profesionálne venovali?

Svojej novej značke. Aj preto som ju vytvorila, pretože som chcela niečo, čo dokážem hmotne uchopiť. 

Koho rada sledujete zo slovenských instagramerov?

Určite mojich priateľov (úsmev). Blízky mi je napríklad @majkmainstagram, je to nielen môj dobrý kamarát, ale vo svojich príspevkoch rieši interiérový dizajn a ekológiu. Táto téma je aj mne veľmi blízka, no stále sa v nej vzdelávam — i vďaka organizácii @planet.lover.slovakia. V októbri budem ambasádorom prvého eko-behu, ktorý spoluorganizujú. Okrem toho tieto témy veľmi dobre komunikuje napríklad módna blogerka @donnaiveh . Baví ma aj účet @liviaheleen venujúci sa tradičnej čínskej medicíne, @_dzejny s jej nekonečnými knižnými inšpiráciami a fotografka @gavulka s jej inšpiratívnymi postrehmi zo zákulisia fotení.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?