Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
25. apríla 2019

„Priveľa všetkého škodí, ale priveľa dobrej whisky len málokedy stačí.“  Slová Marka Twaina presne vystihujú našu predstavu o pití tohto zázračného nápoja. Slávny spisovateľ sedí za staromódnym písacím strojom, poťahuje zo šúľanej cigarety, sŕka z pohárika whisky a chystá sa napísať ďalší riadok nového románu.

Tekuté slnko

Ernest Hemingway pil whiskey. Winston Churchill pil whisky. G. B. Shaw pil whisky. Raymond Chandler pil whiskey a jeho hlavný hrdina – cynický súkromný detektív so slabosťou pre krásne ženy a drsné hlášky, pil whiskey.

Whisky je nápoj podnecujúci kreativitu, nápoj gentlemanov, mysliteľov, spisovateľov, štátnikov. S pohárikom whisky v ruke sa dobre oddychuje, pracuje, rozhoduje, aj vyzerá. Vo whisky uvidíte všetky odtiene a chute hnedej. Od temperamentnej zlatohnedej, cez sýtu tmavohnedú, až po takmer priehľadnú jemnú svetlohnedú. Ako povedal vyššie spomínaný pán Shaw, whisky je tekuté slnko. Jej farba je tajomstvom chuti a chuť je tajomstvom samotnej výroby.

nestville, whisky
Whisky – alkohol destilovaný z obilnín a zrejúci v dubových sudoch.

Nápoj má dva platné názvy: whiskey a whisky. Whiskey je všeobecne zaužívané označenie pre írsky a americký destilát, slovom whisky označujeme destilát najmä zo Škótska a v podstate z každej ďalšej krajiny produkujúcej whisky.

Whisky je alkohol destilovaný z obilnín a zrejúci v dubových sudoch. Prvé záznamy destilácie alkoholu pochádzajú z Talianska z 13. storočia. V 15. storočí sa toto umenie rozšírilo do Írska a Škótska. To, čo začalo destiláciou čisto pre lekárske účely, sa rýchlo zmenilo na produkciu lahodného moku, ktorý sa tešil obľube aj na kráľovskom dvore. Pravda, v tom čase nebol až tak lahodný, ako dnes. Destilačný proces bol stále v začiatkoch, nápoj v sudoch nedozrieval a bol skôr trpký. Prvým oficiálnym liehovarom whiskey sa v roku 1608 stal Old Bushmills Distillery v Severnom Írsku. Odvtedy sa nápoj rozšíril do celého sveta a dnes  sa okrem Írska, Škótska, či USA whisky vyrába aj v Japonsku, Fínsku, Gruzínsku a Indii. A od roku 2008 aj na Slovensku.

Prvá slovenská whisky

„S myšlienkou výroby whisky som sa pohrával už dlhšiu dobu,“ hovorí Marián Gurega, majiteľ spoločnosti Nestville Distillery. „Začalo to niekedy v roku 2004, ale prvýkrát som ju nahlas pred svojimi spolupracovníkmi vyslovil koncom roka 2006. Na začiatku bolo presvedčenie, že ak základom whisky je kvalitný obilný destilát, čiže vodka, nie je možné, aby sa whisky nevyrábala aj na Slovensku.“ Od myšlienky k činom však pretiekli hektolitre alkoholu potrubiami hniezdnianskeho liehovaru,  dnes známeho aj pod obchodnou značkou Nestville Distillery.

Nasledovalo množstvo návštev vo whisky liehovaroch v Škótsku, Francúzsku alebo USA, zdieľanie  získaných poznatkov so spolupracovníkmi, hlavnými technológmi výroby, majstrami destilácie a ďalšími ľuďmi vo výrobe. „Všetkých nás spájala predstava, že stojíme pri zrode niečoho nového, prevratného,“ dopĺňa Marián Gurega. Prvý whisky destilát (označenie pre stav medzi destilátom, vychádzajúcim z destilačného zariadenia a konečným produktom, teda whisky) sa do drevených sudov začal plniť na prelome marca a apríla 2008.

Anjelská daň

„Základom slovenskej blendovanej whisky je starostlivo pripravená zmes obilnej a sladovej whisky. Jej hlavnou zložkou je obilná whisky, ktorá v sebe ukrýva 12% sladu, 48% kukurice a 40% tritikale (hybrid pšenice a raže). Druhou zložkou je čisto sladová whisky, vyrobená zo 100 % jačmenného sladu. Pre dosiahnutie dokonalej harmónie chutí sa zmieša 90 % obilnej whisky s 10 % sladovej whisky,“ vysvetľuje Marián Gurega. Na to, aby vznikla ozajstná whisky, musí minimálne 3 roky zrieť v dubových sudoch. V júni 2011 bola už teda prvá slovenská whisky takmer dospelá. Prvýkrát bola pod názvom Nestville Whisky naskladnená v roku 2012 a slávnostne uvedená na trh 30.júna 2012. Išlo o tzv. blended whisky, ktorá vznikla zmiešaním ročníkov 2008 a 2009.

nestville, whisky
Nestville Whisky

Výsledná harmónia chuti a vône si zachováva všetky atribúty kvalitnej whisky – charakteristické tóny vanilky, jemnú sladkosť a slabučké trieslo. Empiricky bolo zistené, že v podmienkach tamojšieho liehovaru po 3 rokoch klesne liehovitosť v priemere o 3 % a objem whisky destilátu v sudoch sa zníži o takmer 8,5 %. To je aj dôvodom, prečo sú staršie ročníky také drahé a prečo sa hovorí, že čím staršia whisky, tým drahšia. Tento jav je spôsobený vyparovaním alkoholu. Aj u nás platíme anjelskú daň,“ usmieva sa Marián Gurega.

V srdci Slovenska

Malebná dedinka Hniezdne sa nachádza len 5 km od Starej Ľubovne a jej prvá písomná zmienka pochádza z roku 1286. Tvorila dôležitú súčasť kráľovského mesta Stará Ľubovňa a ako jedna z mála obcí mala udelené mestské privilégiá, ktoré obsahovali aj výčapné právo. Názov spoločnosti Nestville Distillery vznikol spojením slov NEST a VILLE, pričom, „NEST“ znamená hniezdo a „VILLE“ je skratka anglického slova „VILLAGE“, čo v preklade znamená obec, čiže v plnom preklade práve Hniezdne.

Nestville Distillery sa rozprestiera v západnej časti Ľubovnianskej kotliny, v obklopení dvoch národných parkov – Tatranského národného parku a Pieninského národného parku. Podľa slov Mariána Guregu je táto poloha pre dozrievanie whisky mimoriadne dôležitá. „Naše sudy dýchajú, nasávajú miestnu atmosféru a zanechávajú charakter chutí typický pre túto jedinečnú oblasť.“  

Dnes je Nestville Whisky značkou, ktorá rezonuje doma i v zahraničí.  Exportuje sa do viac ako 17 krajín z celého sveta, ako je USA, Rusko, Nemecko, Francúzsko, Vietnam a ďalšie krajiny. Momentálne sa dokončujú objednávky aj do krajín ako je India, Taliansko, Gruzínsko. Nestville Whisky pravidelne vyhráva aj medzinárodné súťaže. Jim Murray, rešpektovaný anglický odborník na whisky a vydavateľ Whisky Bible, zaradil tento rok lahodnú 8-ročnú Nestville Whisky Master Blender na prvé miesto v kategórii európska whisky.  Aktuálne v Nestville Distillery zrie viac ako 3 milióny litrov destilátu whisky vo viac ako 16 071 sudoch.

Rešpektovanie histórie

Liehovarníctvo má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Špeciálne pod Tatrami, na severnom Spiši. Liehovarnícke remeslo je tu dokumentované a merané takmer 270-ročnou tradíciou. Aby sa o histórii a týchto tradíciách dozvedelo čo najviac ľudí a aby sa oživil turistický ruch severného Spiša, vznikla v obci Hniezdne expozícia liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel – Nestville Park. Jedným z rozhodujúcich dôvodov vzniku myšlienky vybudovať túto turistickú atrakciu bol dôležitý objav najstaršieho zachovaného liehovaru na Slovensku, postaveného už v polovici 18. storočia pod Ľubovnianskym hradom.

Nestville Park – Tradičná časť

Návštevníci si môžu pozrieť expozíciu ľudových remesiel a liehovarníctva, spojiť prehliadku s degustáciou, absolvovať Whisky Tour, či iné ponúkané degustačné programy. Taktiež môžu navštíviť miestnu rovnomennú čokoládovňu. „Nestville Park je expozícia, ktorá je nositeľom a oživovateľom histórie a tradícií. Predstavuje zaujímavý historický prierez výrobou liehovín a remesiel súvisiacich so spracovaním a uskladnením liehu až po moderný dnešok,“ uzatvára Marián Gurega.

Nestville Chocolate

Aj ďalší slávny spisovateľ Haruki Murakami  vie, že kvalitná whisky je naozaj špeciálny nápoj, ktorý – takisto ako krásna žena – vyžaduje uznanie. Najprv sa iba pozeráte, obdivujete, ovoniavate. Až potom ochutnávate. Sláinte, priatelia!

Hlavné foto a foto: archív Nestville Distillery