Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
6. novembra 2020

Veľký sektor priemyslu stojí na miliónoch malých dieloch, ktoré musia vyhovieť prísne stanoveným štandardom kvality. Ak sa niekde stane chyba, M&M Personal ju dokáže napraviť a pomôcť predísť jej opakovaniu.  

V roku 2008 pracoval CEO spoločnosti M&M Personal, Marek Ružička, v kvalitárskej spoločnosti a zaúčal sa nielen do jej fungovania, ale zisťoval aj ako trh funguje. Je to finančne zaujímavá oblasť, no sklamala ma reputácia sortingových firiem,vysvetľuje M. Ružička. Fabriky ich potrebujú a poskytované služby často využívajú. Pri objemnej výrobe interné ľudské kapacity na zabezpečenie kontroly, triedenia výrobkov a prípadných úprav alebo opráv nestačia. Sortingové spoločnosti vedia túto potrebu využiť vo svoj prospech, s čím som sa nedokázal stotožniť. Preto som sa rozhodol založiť vlastnú firmu a ukázať, že sa to dá aj inak a férovejšie,hovorí M. Ružička. 

“Chcel som ukázať, že sa to dá aj inak a férovejšie”, hovorí Marek Ružička, CEO spoločnosti M&M Personal. Zdroj foto: Archív klienta

Vytrvalosť pomohla rozvoju podnikania

Cesta k úspešnej firme nebola jednoduchá. Z pôvodného nadšenia u partnerov zišlo po prvých neúspechoch v rokovaniach. Budovať klientelu ako úplne neznámy nováčik v zabehnutom odvetví, kde majú všetci vybudované vzťahy, nebolo jednoduché. Zostal som sám, ale projektu som veril. Podarilo sa mi získať prvého klienta, potom druhého a vďaka referenciám sme sa v druhom roku rýchlo rozbehli. Teraz nás už klienti oslovujú sami,uvádza M. Ružička. Dnes sa firma primárne stará o kvalitu dielov od kontrol plastových výliskov, cez medzioperačné kontroly hybridných batérií a uhlíkových dielov dodávaných pre super športové autá a letecký priemysel, až po zváračské práce oceľových konštrukcií pre stavebné a poľnohospodárske stroje.  

Okrem reworkingu zabezpečuje aj sorting, teda vstupnú, medzioperačnú a výstupnú kontrolu dielov a komponentov. Majú pod palcom aj kontrolu a triedenie dielov od expedície cez výrobnú linku až po skladové zásoby. Portfólio služieb ponúka aj interim manažment, 3D merania a skladovanie tovaru. Expandovali aj do Čiech. 

Zdroj foto: Archív klienta

Klienti oceňujú najmä efektivitu 

„Našu prácu vykonávame čo najviac efektívne, ako je to možné pre všetky firmy, s ktorými spolupracujeme a ktoré naše služby potrebujú,” vysvetľuje M. Ružička. Tento prístup s kvalitným výkonom pritiahol pozornosť významných hráčov v sektore, vďaka čomu firma dokázala fungovať aj počas nepredvídateľného zásahu pandémie koronakrízy. Tržby nám klesli o 72 %, preto sme optimalizovali náklady len na chod kľúčových segmentov. Krízový plán nás mal 4 mesiace udržať v minimálnom zisku a so všetkými pracovnými miestami,vysvetľuje M. Ružička. Napokon išlo len o 2 mesiace, v máji už firma dosahovala štandardné čísla a neskôr ich aj prekonala. Rok 2020 plánujú ukončiť s tržbami približne 2,3 mil. a ďalej chcú otvoriť pobočky v Poľsku, Maďarsku a stať sa popredným dodávateľom kvality služieb pre automotive dodávateľov.