7. januára 2019

Unikátne hodinky z banskobystrickej dielne Molnar Fabry bijú srdcom vreckového časomeru z roku 1890 a skrývajú v sebe mechanizmus, ktorý dokáže v ktorejkoľvek chvíli odbiť na minútu presný čas.

Takýto kúsok je na svete len jeden, hovorím si, zatiaľ čo si Michal Molnár naťahuje na ruky jemné rukavice. Na stole rozbalí aktuálne posledný kúsok značky Molnar Fabry, ktorú spolu s Igorom Fábrym pred rokmi založili. Nahmatá kĺzavé tlačidlo mechanizmu na okraji puzdra, kde na ciferníku sídli rímska číslica VIII, a potlačí ho smerom nahor. Ozve sa ding, ding, ding.

Hodinky odbíjajú presný čas. Najprv počet hodín, následne počet štvrťhodín a nakoniec aj počet minút. Jedenásť hodín, dve štvrťhodiny a päť minút. „Počkajte,“ s radosťou v hlase hovorí Molnár. „Takto znejú ešte krajšie,“ dodá a preloží klenot z ochranného vankúša priamo na stôl. Ding, ding, ding…

Človek si hneď pomyslí, načo tento rámus v dnešnej dobe? Presuňme sa však v čase späť o niekoľko storočí a všetko začne dávať zmysel. Keď v druhej polovici 17. storočia anglický duchovný a vynálezca Edward Barlow vynašiel tento mechanizmus, známy ako „Minute Repeater“, večer a v noci bývala tma. Ručičky a ciferníky ešte nemali fosforovú vrstvu, ktorá by svietila. A miesto lámp si musíte predstaviť sviečky. Ak ste chceli zistiť, koľko je hodín, takýto mechanizmus predstavoval malý zázrak.

Trúfol si založiť slovenskú značku luxusných hodiniek,
dnes nosia Biatec aj prezidenti

Samozrejme, postupom času i s príchodom verejného osvetlenia v podobe plynových lámp sa táto hodinárska komplikácia premenila na „nadbytočný“ luxus. Ale poviem vám, aj v druhej dekáde 21. storočia vám srdce poskočí, keď sa za skeletom hodiniek rozhýbu súčiastky komplikovaného mechanizmu a hodinky sa rozozvučia presným časom.


Puzdro z 18-karátového ružového zlata vyrobili v dielni Molnar Fabry ručne. Foto: Molnar Fabry

„Keď sme dostali do rúk pôvodný strojček Paul H. Matthey z roku 1890, nevedeli sme, do čoho sa púšťame,“ vysvetľuje Molnár. Mechanizmus síce čas odbíjal, ale v niektorých polohách nefungoval správne. „Už ho mal v minulosti niekto v rukách a sami sme sa čudovali, čo s ním spravil,“ dodáva. Ani sám majiteľ strojčeka si nebol istý, či sa ho podarí zmeniť na funkčné hodinky. „Mal však už s našou prácou skúsenosť, a preto sme sa dohodli,“ vysvetľuje Molnár.

Chcete legendárne hodinky za menej ako 200 eur? Kúpte si tieto modely

Oprava strojčeka do funkčnej podoby predstavovala len jednu časť dlhomesačnej práce. Aby si ho majiteľ mohol užiť naplno, bolo treba zvyšok hodiniek „skeletonizovať“, odkryť ich prakticky na kostru a odhaliť tak úrovne strojčeka, ktoré normálne prekrývajú ďalšie súčiastky vrátane ciferníka. Práve jeho rímske číslice ponúkli Molnárovi s Fábrym spôsob, ako ručičky stále ukazujú čas, a súčasne pod nimi vidno vzácny vyše storočný mechanizmus, ktorý čas meria.

A keďže sú obaja mladíci z Banskej Bystrice pôvodne klenotníci, cenný kúsok dostal špeciálne balenie. Puzdro (43,3 mm) na mieru vyrobili z 18-karátového ružového zlata. Modrý ciferník s rímskymi číslami je pokrytý ródiovým kovom. Ručičky s hrotmi šípov sú tiež z 18-karátového zlata. A ako už je typické pre kúsky Molnar Fabry, jednotlivé časti strojčeka sú rozsiahlo dekorované.

„Je to špeciálna rytecká technika. Používa sa napríklad pri razbe bankoviek,“ vysvetľuje druhý z dvojice, Igor Fábry, ktorý techniku sám vyvinul. Navrhuje ornamenty, pripravuje si ich a následne ich gravíruje. Treba si uvedomiť, že všetko v zmenšenej veľkosti, s očami na mikroskope a s minimálnou možnosťou na chybu. Jednoducho, nemáte niekoľko strojčekov z roku 1890, aby ste si mohli niečo len tak vyskúšať.

Aká je skutočná hodnota takéhoto kúsku? Ťažko povedať, každé jedny hodinky z dielne Molnar Fabry sú unikát. Iné rovnaké nenájdete. Ak spočítate cenu materiálu, prirátate hodnotu strojčeka a k tomu prácu na niekoľko mesiacov, zrazu sa sumy v desiatkach tisíc eur nezdajú byť také vysoké. Cenu tohto konkrétneho modelu Molnar Fabry Nightingale Minute Repeater sa nedozvieme, ale ak by niekto chcel niečo podobné, od 120-tisíc eur (bez dane) sa môžete v banskobystrickej dielni ohlásiť. Akurát treba počítať s tým, že zrejme nestihnete ani Vianoce roku 2019.

Hlavné foto: Archívna fotografia zakladateľov a majiteľov značky Michala Molnára (vľavo) a Igora Fábryho z roku 2014. Zdroj: Facebook Molnar Fabry.