Ona je vyštudovaná muzikálová herečka, on zase bývalý masér. Martina Farkašová a Slavomír Valaštek sa v ostatných rokoch presadili v gastrobiznise, keď v Brne vybudovali vyhľadávané Falafelo bistro. Spoločne sa dostali aj do výberu Nádejí českej gastroscény, ktorý uverejnil český magazín Forbes.
Poznajú sa od detstva, z rodných Michaloviec, kde spolu tancovali vo folklórnom súbore Zemplín pod vedením Slávovho starého otca, choreografa Milana Hvižďáka.
Martina potom odišla študovať do Bratislavy, lákala ju dráha muzikálového herectva. V hlavnom meste si rozbiehala umeleckú kariéru, účinkovala v Divadle Nová scéna v muzikáloch Cigáni idú do neba či West Side Story, pôsobila tiež v Mestskom divadle v Brne.
Cesta do Londýna
Mali 21 rokov, už boli partnermi, keď padlo rozhodnutie, že spravia krok do neznáma a pôjdu žiť do Londýna. „Bol to môj nápad,” priznáva Martina. „Mala som pocit, že sa potrebujem viac profesijne rozvíjať, hľadala som nejakú väčšiu výzvu a viac než k spevu ma to napokon ťahalo k tancu.”
Prvý rok pracovala ako au-pair v Notting Hill, zdokonaľovala sa v angličtine, aby si tým zvýšila šance uspieť na konkurzoch. Prijali ju do tanečného divadla, rok v Londýne študovala filmové herectvo, neskôr pracovala aj v detskom gymnastickom centre The Little Gym.
V Notting Hill sa medzitým rozvíjal aj Slávov pracovný život. Svet gastrobiznisu spoznával vo vychytenom podniku Falafel King na Portobello Road. „Pracovala v ňom jeho sestra, izraelský majiteľ Shlomo ju bral priam ako vlastnú dcéru a Sláva od prvého dňa zamestnal. Išlo o malinké bistro, pred ktorým každý deň stál dlhočizný rad zákazníkov,“ spomína Martina.
Ako sa neskôr dočítate, sedemdesiatnik Shlomo a jeho tajný recept znamenali pre mladých Slovákov veľkú pomoc v ich podnikateľských začiatkoch.
Návrat kvôli rodine
V časovej osi sa už blížime k okamihu, keď po šiestich rokoch začala dvojica rozmýšľať o odchode z Londýna.
„Darilo sa nám kariérne aj finančne, v tom nebol problém,“ vykresľuje Martina. „Slávo je manuálne zručný a úspešne si rozbehol aj aplikáciu, cez ktorú si ho najímali na práce všetkého druhu – od zavesenia obrazu až po veľké úpravy kúpeľní. V tom čase sme už však vážne uvažovali o dieťati. Sme veľmi rodinne založení, máme v rodine výborné vzťahy a nechceli sme, aby sa náš syn či dcéra len občas vídavali so svojimi starými rodičmi.“
S nástupom pandémie koronavírusu na jar 2020 preto v ich londýnskom byte zazneli aj dve nasledujúce vety: Ak sa nepresťahujeme teraz, už to neurobíme nikdy. Poďme za novým životom! Návrat na Slovensko v hre nebol, vo finále sa rozhodovali medzi Prahou a Brnom.
„Brno som poznala, pôsobila som tu v divadle, mám tu najlepšiu kamarátku a najmä moja sestra žije v Bratislave, čo je na skok,“ vymenúva, ako uvažovala. „Do Brna sme už predtým často lietali z Londýna na víkendy – za kamarátmi, pivom, gastronómiou či na predstavenia do divadla.“
Sťahovali sa v auguste 2020.
Portobellský falafel
Zvažovali, akým pracovným smerom sa vo svojom novom bydlisku vyberú a spočiatku nebolo vôbec jednoznačné, že sa pustia do gastrobiznisu.
„Vtedy nás podporil Shlomo, aby sme do toho šli,“ dopĺňa Martina. „Zároveň nám odobril, že môžeme použiť jeho tajný recept na pravý izraelský falafel, ktorý nikomu nezveril dlhých tridsať rokov. Bol to aj výraz vďačnosti, keďže Slávo sa u neho vypracoval tak, že ako jediný ho dokázal zastúpiť a všetky jedlá pripravoval s ním.“
Falafelo bistro na Pekařskej ulici v širšom centre otvorili na jeseň 2021. Ide o malý priestor s výraznou žltou fasádou, v ktorom je len desať miest na sedenie. Financovali ho z úspor a vybudovali svojpomocne, rekonštrukcia je dielom Sláva a Martininho otca. Akurát s logom im pomohol kamarát.
V Česku, kde sa na tanieri preferujú mäsové jedlá, bola stávka na vegetariánske zameranie trochu riskom. Verili však autentickosti a jednoduchosti svojich receptov.
Aj bez marketingu, na ktorý im už nezostali peniaze, si rýchlo spravili meno. Spomenie napríklad historku, ako ich v začiatkoch navštívil študent medicíny z Izraela a priam vzápätí ho nasledovali jeho spolužiaci, krajania, ktorí praxovali v neďalekej Fakultnej nemocnice u sv. Anny.
Postupne o nich začali písať aj miestne médiá a dostali sa do prestížnej Gastromapy Lukáša Hejlíka. Objavovala ich domáca klientela a stávali sa lákadlom pre zahraničných hostí, ktorí ich nachádzajú podľa Google Maps, keď sa im zdá klasická česká kuchyňa priťažká.
Plány na väčší podnik
Pilierom ich menu je, samozrejme, falafel, ale ponuku jedál stále rozširujú – delikátny humus, paradajkovú šakšuku, vegánsku šavarmu z hlivy či grilovaný syr v pite s chrumkavými zeleninovými chipsami.
V zime boli veľmi populárne polievky a celoročným hitom je ich sabich. Jedlo v pite s vyprážaným baklažánom, chrumkavými zemiakmi, vajíčkom, humusom, šalátom s korením sumac a preliate fermentovanou omáčkou z manga. „Je to unikátna pecka, akú nikto v meste nerobí. Pripravujeme ju ako špeciál na piatok a sobotu,“ dopĺňa Martina.
Bistro mladých partnerov je otvorené v pondelk až piatok od 11. do 17. hodiny, v sobotu od poludnia do 16.00. Jeho chod dnes leží najmä na Slávových ramenách, keďže Martina je momentálne na materskej dovolenke.
„Radi by sme otvorili aj väčší podnik, kde by mohli ľudia chodiť aj na večere,“ načrtáva ich spoločné predstavy. „Vymýšľame novinky, máme nápady na rôzne ďalšie recepty. Aktuálne sa už obzeráme po vhodnom priestore, a keď ho nájdeme, tak celý koncept dotvoríme.“