24. februára 2021

Od vykopávok v Sýrii, Turecku a na Sibíri cez život digitálnej nomádky v Londýne po návrat do Brna, v ktorom to všetko začalo. Asi takto by sa dali v skratke zhrnúť uplynulé roky vášnivej cestovateľky Lenky Šedivej, ktorú mnohí poznajú aj vďaka jej blogu Dievča v Londýne. Vyštudovala archeológiu, no potreba kreatívne sa vyžiť ju priviedla na cestu copywriterky na voľnej nohe. Posledné dva roky strávila vo Veľkej Británii, odkiaľ sa koncom vlaňajšieho roka vrátila späť do Česka. A pre Forbes Slovensko povedala o svojom príbehu viac.  

Archeologický tábor v zabudnutom údolí

Všetko to začalo, keď si Lenka vyberala vysokú školu. Zvažovala štúdium histórie, žurnalistiky či archeológie. Chcela sa zamerať na to, vďaka čomu si rozšíri obzory a osobnostne vyrastie. Do oka jej padol odbor v Brne, ktorý sa zaoberal blízkovýchodnou archeológiou.

„Prišlo mi to vzrušujúce a exotické. Keď som začala študovať, zoznámila som sa s realitou, že to nie je iba ako z dobrodružných filmov,“ smeje sa. 

Vyštudovala archeológiu, vďaka čomu sa dostala na vykopávky napríklad aj do Turecka. Foto: archív Lenky Šedivej

Aj napriek tomu sa do tohto odboru zamilovala a štúdium jej umožnilo zúčastniť sa na vykopávkach vo svete. Ešte pred občianskou vojnou navštívila Sýriu, pozrela sa do Turecka a dostala sa aj na južnú Sibír do Ruska. „Bolo to v blízkosti Mongolska, v republike Tuva. Je to úplne zabudnutá časť sveta, v ktorej dodnes funguje šamanizmus, budhizmus a zároveň sa tam hovorí po rusky,“ približuje. 

Najdobrodružnejším výskumom bol práve ten sibírsky, počas ktorého žila v bojových podmienkach. „Mali sme archeologický tábor z vojenských stanov uprostred nádherného údolia, do ktorého ľudská noha málokedy vkročí. Miestni jazdili na koňoch a žili v jurtách,“ opisuje.

Reklama

Hlboko do srdca sa jej však vryli aj spomienky zo Sýrie, pretože niektoré miesta, na ktoré sa v tom čase pozrela, už ľudia neuvidia. „Trebárs mesto Palmýra, ktoré je už zničené,“ dodáva. 

Digitálna nomádka s českými klientmi

Archeológia síce Lenku bavila, no v tomto vedeckom odbore jej chýbal väčší priestor na kreativitu, ktorú potrebovala ako soľ. A tak si popri doktorandskom štúdiu začala hľadať brigádu.

Výber padol na marketing a copywriting, hoci pôvodne premýšľala aj o žurnalistike. „Bola som na stáži v Mladej fronte a v zákulisí Dobrého rána. Uvedomila som si však, že táto oblasť je pre mňa dosť stresujúca,“ hovorí. Napokon sa v Brne zamestnala v agentúre a po čase prešla na voľnú nohu. Dnes navrhuje stratégie značiek a venuje sa sociálnym sieťam. 

Vďaka tomuto rozhodnutiu sa z nej mohla stať digitálna nomádka. S manželom sa totiž v januári 2019 presťahovali do Londýna. Dostal jedinečnú pracovnú ponuku. Jeho úlohou bolo v britskej metropole pomôcť s rozbehom pobočky firmy, pre ktorú pracoval v Česku.

„Rozhodli sme sa, že toto dobrodružstvo chceme zdieľať spolu. Pre mňa to bol prirodzený krok, pretože môžem pracovať z ktoréhokoľvek kúta sveta,“ vraví Lenka. Dvojica si splnila sen o živote vo veľkom meste.  

Článok je súčasťou seriálu Slováci v zahraničí, ktorý mapuje našich úspešných rodákov pôsobiacich za hranicami našej krajiny.

Do Londýna nahliadla Lenka už predtým ako turistka. Keď odštartovala novú životnú kapitolu, začala si všímať iné veci. Zoznam pamiatok vymenila za objavovanie infraštruktúry a každodenného života v meste.

A čo miestni ľudia? „Pre mňa to nebol šok, veľa som cestovala. Bola som zvyknutá fungovať v inej kultúre a kozmopolitnom prostredí. Aj na archeologických výskumoch je tím poskladaný medzinárodne. Londýn je mix kultúr a náboženstiev, ale ja sama som bola cudzinka,“ konštatuje. 

A potom prišlo na rad Dievča v Londýne

Lenka dlhodobo túžila viac písať, no priznáva, že na to sprvu nemala dostatočné sebavedomie. Často sa vo voľnom čase pustila do tvorenia článkov, ale po prvej kritike to vždy vzdala. Mala pocit, že nie je dosť dobrá.

Život v zahraničí ju však postrčil vpred cez neviditeľnú bariéru. Ďaleko od všetkého, čo poznala, si založila blog Dievča v Londýne. Cítila, že je ideálny čas na to, aby svoje texty neodkladala iba do zásuvky. „Konečne som prelomila vnútorného nepriateľa, ktorý mi hovoril, že na to nemám,“ dodáva.  

Lenka sa v zahraničí rozhodla začať s vlastným blogom, predstavila sa ako Dievča v Londýne. Foto: Petra Molčanová

A čím ju blogovanie vo voľnom čase obohatilo? Spočiatku Lenka žila v Londýne zo dňa na deň. Práca, metro, večerná prechádzka či film. Vďaka písaniu textov sa na britskú metropolu dokázala dívať inou optikou.

„Začala som aktívne hľadať detaily. Po dvoch rokoch sme s manželom pešo pochodili skoro celý Londýn. Myslím si, že ľudia, ktorí tam pracujú, to nerobia, pretože nemajú odstup,“ vysvetľuje. A ona odstup získala práve vďaka blogu.  

Písanie textov a ich zdieľanie s ďalšími ľuďmi ju skrátka inšpirovalo, aby namiesto pasívneho prijímania atmosféry hľadala príbehy ukryté v meste. „Asi najviac ma baví, keď mi niekto napíše, že vďaka mne vidí Londýn z iného pohľadu,“ dopĺňa.

Pre Lenku je zaujímavá celá Veľká Británia. Fascinuje ju tamojšia krajina, ktorá je na každom konci iná. Od bielych útesov na juhu, ktoré majú stredomorský nádych, po škótske lochy a gleny 

O Londýne, ktorý vyľudnila pandémia

Krásne chvíle v Londýne vystriedali aj nevrlejšie časy, keď britskú metropolu, rovnako ako zvyšok sveta, zasiahla vlani pandémia. „Je to veľké mesto, ktoré má viac obyvateľov ako celé Slovensko. A čo sa stane na tak malom mieste, ako je Londýn, ovplyvní úplne všetkých. Uvedomila som si, že musíme fungovať ako celok, lebo ak ignorujeme nariadenia, tak sa to okamžite niekde prejaví,“ približuje Lenka. Sama radšej v každej situácii hľadá to pozitívne. 

Páči sa jej celá Veľká Británia, na jej juhu to napríklad pripomína Stredomorie. Foto: archív Lenky Šedivej

Najväčšmi ju za srdce chytila podpora zdravotníkov, ktorým vo Veľkej Británii pravidelne tlieskali na oknách, v obchodoch dostávali zľavy či kávu zadarmo. Lenke sa páčilo, že tamojší obyvatelia vyjadrovali podporu tej časti spoločnosti, ktorá si ju skutočne zaslúžila.

Reklama

Aj napriek tomu v nej vzbudzovalo zvláštne pocity, keď hľadela na ľudoprázdny Londýn bez turistov či domácich. Prázdne poschodové autobusy, vyľudnené námestie Trafalgar Square. Všetko zívalo prázdnotou.  

„Zažili sme mnoho lockdownov. Dosť nás to s manželom stmelilo, pretože človek si uvedomí, že v dobrom aj v zlom nie je iba o tom dobrom,“ konštatuje s úsmevom.

Pred Vianocami však urobili ďalší životný krok, odsťahovali sa späť do Česka, ich rozhodnutie urýchlil Brexit a pandémia. Už počas ich odchodu sa sprísňovali podmienky pre rozšírenie novej mutácie vírusu. „Dialo sa to doslova keď sme sedeli v lietadle, menili sa podmienky pre vstup do Česka a bolo to trochu desivé, aj keď sme boli otestovaní, dva týždne pred odletom sme nechodili medzi ľudí a urobili sme všetko pre to, aby sme nikoho doma neohrozili,“ dopĺňa. 

A čo teraz? Späť do Brna, kde to začalo

Lenkine prvé kroky viedli na Slovensko, kde strávila mesiac so svojou rodinou. Pandémia ju s najbližšími odlúčila na celých šesť mesiacov, a to na ňu postupom času doliehalo.

„Som zvyknutá cestovať, som zvyknutá byť dva mesiace niekde na vykopávkach alebo žiť v zahraničí, ale teraz som prvýkrát pocítila to, že naozaj nemôžem sadnúť do toho lietadla a nemôžem si naplánovať cestu domov, lebo by to bolo nezodpovedné,“ vysvetľuje.

Lenka a jej manžel sa vrátili žiť do Česka, ich rozhodnutie urýchlila pandémia aj Brexit. Foto: archív Lenky Šedivej

S manželom sa napokon po prekonaní mnohých prekážok vrátili do Brna, v ktorom Lenka pred odchodom do Veľkej Británie žila už 10 rokov. Sama vraví, že si nedokáže predstaviť vrátiť sa inam, pretože má v tomto meste zázemie a priateľov.

„Máme tu aj byt, takže sme sa vracali do svojho. Uvidíme, čo bude ďalej. Teraz sa nedá cestovať, ale určite si viem predstaviť nejaké ďalšie dobrodružstvo,“ smeje sa. V najbližšej dobe má však iné plány. 

V prvom rade sa pripravuje na prepracovanie svojho blogu Dievča v Londýne, keďže sa viac v britskej metropole nenachádza. „Jednu časť by som mu aj tak chcela venovať. A rada by som robila rozhovory s ľuďmi, ktorí žijú v zahraničí,“ upresňuje.

Čo sa týka kariérneho života, Lenka zostáva naďalej na voľnej nohe a pracuje pre českých klientov. Zatiaľ sa nechce zbaviť možnosti, že by ešte s manželom na kratší či dlhší čas opäť vycestovali do sveta.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?