23. júna 2020

Ministerstvo hospodárstva spustilo aplikáciu na registráciu žiadateľov o dotáciu na nájomné pre prevádzky, ktoré boli pre opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu zatvorené. Ako informoval minister hospodárstva Richard Sulík, aplikácia je dostupná na webe ministerstva. Vyplácanie dotácií by malo byť podľa neho otázkou dní.

„Momentálne sa spustila na webovej stránke ministerstva hospodárstva kompletná jedna sekcia s plnohodnotnými informáciami k tomuto celému procesu,“ uviedla Sulíkova poradkyňa Jana Kiššová s tým, že na webe sú informácie o schválenej legislatíve, je tam zverejnená výzva aj návody, príručky či videoinštruktáže. Podrobnejšie informácie ohľadom žiadostí o dotáciu na nájomné nájdu podnikatelia tu.

Štátna pomoc pre podnikateľov na nájomné dosiahne okolo 200 miliónov eur

O pomoc žiada prenajímateľ, ktorý sa prihlási cez formulár, vyplní doň dáta, ktoré si ešte vopred dohodol s nájomcom. „Tieto predvyplnené dáta odošle a nájomcovi príde do schránky prístup na 48 hodín, aby si tieto dáta od prenajímateľa pozrel, aby ich verifikoval a elektronicky podpísal túto žiadosť,“ uviedla Kiššová. Žiadosť potom smeruje naspäť prenajímateľovi, ktorý ju tiež elektronicky podpíše. Z ministerstva potom žiadosť poputuje na spracovávanie.

Kiššová uviedla, že ministerstvo očakáva zhruba 70-100-tisíc žiadostí. Na účely poskytovania informácií je zriadené aj call centrum. Na ľahšie zvládnutie náporu pripravil rezort harmonogram podľa krajov.

Ide o pomoc pre podnikateľov, ktorých prevádzky museli byť zatvorené pre nový koronavírus, celková suma dosiahne asi 200 miliónov eur. Príslušnú novelu zákona o poskytovaní dotácií pred týždňom schválila vláda a parlament by ju mal prerokovať v skrátenom konaní.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?