15. decembra 2020

Inovatívna ekonomika založená na investíciách do vedy, výskumu, zelenej a digitálnej ekonomiky, moderný štát a zdravá krajina. To sú tri oblasti, na ktoré sa chce Slovensko zamerať pri rozdeľovaní  5,8 miliardy eur z bruselského plánu obnovy.

Práve implementácia tohto plánu bude podľa ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO) najväčšou výzvou vlády. V rámci utorkovej (15. decembra) online diskusie k plánu obnovy Heger ubezpečil, že Slovensko smeruje k tomu, aby 30. apríla finálny návrh plánu obnovy predložilo Európskej komisii.

Keď bude mať plán jasné kontúry, dokument by mal podľa Hegera prejsť aj cez medzirezortné pripomienkové konanie a vládu. Verí, že konkrétne opatrenia a sumy predstavia čoskoro.

Heger priblížil, že plán obnovy by mal byť aj cestou, ako zvýšiť kvalitu života na Slovensku na úroveň Európskej únie. „Chceme, aby sa z EÚ stal konkurencieschopnejší partner v globálnom meradle,“ dodal.

Plán obnovy a odolnosti Slovenska sa zameriava na päť oblastí, a to zelenšie a čistejšie Slovensko, kam by malo ísť 1,9 miliardy eur, zdravý život s prostriedkami v objeme 1,45 miliardy eur, efektívny štát a digitalizácia v hodnote 950 miliónov eur, na lepšie vzdelanie by malo ísť 850 miliónov eur a na konkurencieschopné a inovatívne Slovensko 700 miliónov eur. Minister zdôraznil, že pri pláne obnovy sú dôležité investície, ale aj reformy.

Väčšie investície do železníc

Ministerstvo dopravy a výstavby sa chce zamerať práve na železničnú dopravu a obnovu budov. „Ak si uvedomíme, že dnes sa doprava na Slovensku, pokiaľ ide o znečistenie emisiami, podieľa 18 percentami, tak je naozaj nevyhnutné, aby sa začali uprednostňovať ekologickejšie spôsoby dopravy, “ uviedla štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v súvislosti so zamestnanosťou vyhlásil, že súčasťou dohody s automobilkou Volkswagen je, že približne polovica ľudí, ktorých by potrebovali, by mala pochádzať z radov dlhodobo nezamestnaných.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?