7. novembra 2021

Radi si vychutnávate pokojný začiatok dňa pri chutných raňajkách či doobedný brunch? Ak patríte medzi tých, pre ktorých je ranné občerstvene jedno z najdôležitejších jedál dňa, tento článok by ste mali dočítať do konca. Kvalitné a pekne naservírované raňajkové menu spolu s dobrou kávou nájdete aj za hranicami hlavného mesta. Prinášame vám tipy na bistrá a kaviarne v okolí Bratislavy, ktoré by ste určte mali navštíviť. Dobrú chuť!

1. Boka Bistro

Boka Bistro sa nachádza v meste Senec, len kúsok od Bratislavy. Prvých zákazníkov privítali len pred pár mesiacmi, no už teraz majú vybudovanú svoju stálu klientelu z okolia, ktorá na raňajky v tejto prevádzke nedá dopustiť.

V ich raňajkovom menu si prídu na svoje dokonca aj vegetariáni. V ponuke majú nielen tradičné miešané vajíčka či hemendex, ktorý vás očarí svojou veľkosťou, ale aj  čerstvo upečené croissanty servírované so šalátom a údeným lososom alebo lievance nasladko.

Pre náročnejších majú v ponuke aj sendvič dňa, no majiteľ sa nebráni ani predstavám a chutiam zákazníkov. Ochotne vám tu pripravia aj sendvič na mieru.

Pre kávičkárov majú v ponuke viacero druhov káv. Prídu si tu na svoje aj bezlaktózoví či sójoví nadšenci mlieka. My sme za kávičkárov ochutnali tradičné espresso bez mlieka a cukru, aj capuccino. Už po prvom dúšku oboch nápojov nám bolo jasné, že sa rozhodne na kávu vrátime.

Reklama

Pozrime sa na celkovú atmosféru bistra. Pri vstupe do podniku vás na prvý pohľad ohúri krásny interiérový dizajn. Ak aj náhodou máte zlú náladu, personál vám ju zaručene pozdvihne úsmevom a príjemným vystupovaním.

Cena raňajok: Od 4 €
Náš tip na raňajky: Lievance s lesným ovocím a mascarpone, avokádový toast s pošírovaným vajíčkom.

2. Café Štefánik

Kaviareň Café Štefánik sa nachádza v obci Ivanka pri Dunaji. Z mesta sa sem dostanete po obchvate za pár minút. Hoci ide primárne o kaviareň, vo svojej ponuke majú aj niekoľko snackov a medzi nimi aj raňajkové menu, ktoré sa každý mesiac ombieňa (aspoň čo sa týka víkendov).

V ich raňajkovom menu nájdete napríklad domáce lievance s pomarančom, omeletu so šunkou a syrom, rôzne domáce nátierky s čerstvo upečeným chlebom alebo krekrami či zapečené croissanty na viacero spôsobov.

Zaspomínať si môžete aj na detské časy pri krupicovej kaši v novom šate – pripravia vám ju totiž z mandľového mlieka. Okrem toho v ich ponuke nájdete aj rôzne druhy šalátov či zapečené sendviče. Ku káve alebo domácej limonáde si môžete objednať chutný zákusok domácej výroby.

Atmosféra kaviarne vás nadchne ešte pred samotným vstupom. Nachádza sa tu totiž priestranná terasa s rôznymi dekoráciami. Interiér podniku vás očarí príjemnou vôňou a ešte príjemnejším dizajnom, či veľmi ochotnou obsluhou.

Raňajkové menu v Café Štefánik, ktorá sa nachádza v Ivanke pri Dunaji. Foto: Café Štefánik
Cena raňajok: od 4 €
Náš tip na raňajky: Zapečený croissant na slano, domáca pomazánka s pečenými krekrami a chlebom.

3. Famílja Bistro & Café

Bistro v spojení s kaviarňou leží v meste Pezinok. Ak sa náhodou vyberiete do Zámockého parku či na nejaké kultúrne podujatie do Pezinka, tento podnik by ste rozhodne nemali vynechať.

V raňajkovom menu nájdete napríklad vajíčka s čerstvou alebo grilovanou zeleninou, pošírované vajce, domácu solenú šunku, bio baby klobásky s vlastnou receptúrou, tradičné domáce nátierky, bruschettu s ricottou a prosciuttom či čerstvý croissant na sladko.

Okrem bohatého raňajkového výberu si môžete ku káve zvoliť aj jeden z domácich dezertov, napríklad cheesecake.

Nakoľko ide o bistro, ktoré ponúka aj ďalšie jedlá, kvalita kávových nápojov nie je ničím výrazná. Tým však nechceme naznačiť, že káva nie je chutná! Zaradili by sme ju určite medzi tie lepšie.

Cena raňajok: od 1,50 do 6,20 €
Náš tip na raňajky: bruschetta s ricottou a prosciuttom crudo, opečený kváskový chlieb s grilovaným kozím syrom a domácim džemom.

4. Thalmeiner

Podnik, ktorý patrí Miroslavovi Trnkovi, tretiemu najbohatšiemu Slovákovi, zakladateľovi a spolumajiteľovi firmy ESET, už na prvý dojem dýcha honosnosťou a noblesou. A v tomto prípade prvý dojem neklame.

Ak teda hľadáte relatívne pokojné miesto s eleganciou na dobrý brunch, toto je to správne miesto pre vás. Nachádza sa v neďalekej Trnave, kde si zároveň môžete užiť aj prechádzku historickým centrom.

Raňajkové-brunch menu podávajú až do 14.00 hodiny a nájdete v ňom napríklad tanier s vajíčkami, jemným párkom a grilovanou zeleninou alebo domáci chlieb s tradičnými nátierkami, miešané vajíčka s lososom, ovocné lievance či toast s hummusom a tofu. V ponuke majú tiež raw, bezlepkové koláče a lahodné veterníky.

Z nápojového lístka si môžete vybrať spomedzi domácich limonád, ovocných fresch džúsov, horúcej čokolády či rôznych druhov kávových nápojov.

Cena brunchu: od 4,90 €
Náš tip na raňajky/ brunch: miešané vajíčka s lososom, ovocné lievance, raw koláč z ponuky.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?