9. februára 2021

Z fondu kampane za znovuzvolenie Donalda Trumpa, do ktorého sám exprezident nikdy neprispel jediným centom, prišlo na účty Trumpových súkromných spoločností až 2,8 milióna amerických dolárov. Aj po prehratých voľbách si Trump Organisation z politických peňazí stihla pripísať 81-tisíc dolárov.   

Ak rátame aj financie zo spoločných komisií tejto kampane, ktorá pre Trumpa zbierala peniaze v spolupráci s Republikánskou stranou, prišlo z kampane do biznisov exprezidenta medzi 20. januárom 2017 a 31. decembrom 2020 až 4,3 milióna amerických dolárov, z toho 331-tisíc po tom, ako Trump prehral voľby.

Z peňazí platil napríklad prenájom priestorov, poplatky za lety, ubytovanie a ďalšie výdavky. Všetky platby sú zaznamenané v dokumentoch, ktoré má k dispozícii federálna volebná komisia.

Trump Organisation, kampaň za zvolenie Donadla Trumpa ani vedenie Republikánskej strany zatiaľ neodpovedali na výzvu, aby sa k tomu vyjadrili. 

Kam išli peniaze po voľbách?

Len dva dni po voľbách, 5. novembra 2020, spoločná komisia zaplatila 11-tisíc dolárov Trumpovmu hotelovému impériu. O týždeň neskôr, teda už po tom, ako Associated Press, Fox News a ďalšie veľké média prisúdili víťazstvo vo voľbách Joeovi Bidenovi, rovnaká komisia zaplatila ďalších 294-tisíc dolárov za prenájom priestorov, catering a ubytovanie hostí v Trumpovom hoteli. Nasledovali ďalšie nižšie sumy – 110 dolárov 16. novembra, 220 dolárov o deň neskôr a 189 dolárov na tretí deň. 

Reklama

Dňa 19. novembra sa z fondu kampane zaplatilo 31-tisíc dolárov pre spoločnosť DT Endeavor. O päť dní neskôr, smerovalo na ten istý účet ďalších 39-tisíc. Forbes do svojho výpočtu tieto peniaze nezarátal, pretože nie je 100-percentne jasné, či Trump naozaj vlastní DT Endeavor. Existujú však presvedčivé náznaky, že to tak je. Firma sídli na dvoch adresách – jedna je v Trump Tower a druhá v Mar-a-Lago na Floride. Trump okrem toho vlastní leteckú spoločnosť s takmer totožným názvom – DT Endeavor I.

stup do Trump Tower na Piatej Avenue v New Yorku. Foto: Trump Tower Entrance via Wikimedia under license CC-BY-2.0

Či už Trump DT Endeavor vlastní alebo nie, určite riadi niekoľko ďalších firiem, ktoré získali peniaze z kampane. Dňa 20. novembra napríklad jedna zo spojených kampaňových komisií zaplatila 20-tisíc dolárov na účet jeho hotelov. O necelý týždeň neskôr, odišlo 3-tisíc dolárov z politických peňazí na účet Trump Restaurants, ktoré exprezident vlastní jednoznačne. Spoločnosť je, zdá sa, spojená s predajňou suvenírov na prízemí Trump Tower.

Pre niekoho drobné, pre iného celoživotné úspory

Takmer mesiac od volieb, konkrétne 1. decembra, sa z kampaňových peňazí zaplatilo ďalších 38-tisíc za nájom pre Trump Tower Commercial, čo je firma, cez ktorú Trump vlastní slávny newyorský mrakodrap na Fifth Avenue. O 15 dní neskôr, smerovalo ďalších 3-tisíc dolárov na účet Trump Restaurants a 38-tisíc opäť na účet Trump Tower Commercial.

Podľa údajov zaslaných federálnej volebnej komisii, len po voľbách smerovalo z kampane na účty Trumpových firiem celkovo 413- až 484-tisíc dolárov (podľa toho, či zarátate peniaze pre DT Endeavor). 

Isté je, že tieto sumy majú pre Trumpa, ktorý disponuje majetkom v hodnote asi 2,5 miliardy dolárov, hodnotu vreckového. Ale pre mnohých ľudí, vrátane tých, ktorí prispeli na Trumpovu kampaň, by išlo o celoživotné úspory. 

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbes a jeho autorom je editor Dan Alexander.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?