1. marca 2021

Približne dva týždne po Novom roku sa Arzel Rodriguez zobudil celý prepotený a s panikou. Privstal si, aby vo svojom dome na Hollywood Hills mohol s napätím sledovať, ako raketovo rastie cena akcií predajcu videohier GameStop. A to nebolo ešte nič oproti tomu, čo zažil o pár dní neskôr, presne 27. januára 2021. 

Vtedy, naopak, zaspal, a keď sa okolo jedenástej doobeda zobudil, zistil, že hodnota akcií, ktoré vlastní, takmer prerazila burzový strop. Pôvodných 150 dolárov za akciu sa za jediný deň vyšplhalo na 380 dolárov. Rodriguezova radosť ale rýchlo prerástla do pochybností.

Ako sa rodia milionári

Ak by totiž začal hneď predávať svoje akcie, prišiel by o šancu vychutnať si ešte opojnejšie výšiny, do ktorých by mohla cena akcií ďalej vystúpiť. Nakoniec bitku s vlastnou (ne)trpezlivosťou vyhral a akcie ešte chvíľu podržal. No stálo ho to ďalších 25 hodín nervov.

„Bezsenný maratón som podporoval kávou a energeťákmi s príchuťou broskyne a manga,“ spomína na tieto chvíle Rodriguez, 23-ročný IT-čkár, ktorý nakoniec rozmnožil svoje bohatstvo na rozprávkových 3,8 milióna dolárov.

Pritom, keď si pred niekoľkými mesiacmi zakladal účet na brokerskej platforme, previedol si naň len zhruba 28-tisíc dolárov. „Panebože, to bola sila. Nedokážem to ani vysvetliť,“ popisuje softvérový inžinier radosť, akú pociťoval, keď obchodoval zo svojej obľúbenej kancelárie, teda zo svojej postele obloženej vankúšmi a videl, že sa mu náramne darí. „Takto sa už nebudem cítiť asi nikdy v živote. Teda, možno ak sa raz ožením,“ zažartuje.

Reklama

Šialenstvo okolo akcií GameStopu, ktoré opantalo aj Rodrigueza, vojde do dejín Wall Street ako pravdepodobne jeden z najzvláštnejších a vôbec najvzrušujúcejších okamihov vôbec. Dokonca ako moment, kedy úplne obyčajní investori využili tip amatérskych obchodníkov, zverejnený na sociálnej sieti Reddit, a hodnota v podstate zabudnutého predajcu herných konzol a videohier prakticky vystrelila až do nebies.

Ako to urobili? V zásade sa laikom podarilo ich koordinovaným úsilím prejsť cez rozum manažérom z Wall Street. Nimi spravované hedžové fondy totiž stavili na to, že GameStop bude ďalej klesať. A keď sa jeho akcie, naopak, šplhali nahor, prerobili na tom mnoho miliárd dolárov.

Investorská dilema

To, ako drobní investori doslova skočili na v podstate tuctového predajcu spotrebnej elektroniky a videohier, dokonca vyvolalo celospoločenskú debatu o tom, kto by mal a nemal mať do budúcna prístup na finančné trhy. Americkí politici naprieč celým straníckym spektrom to využili na to, aby sa zviezli na vlne protielitárskych prehlásení proti praktikám Wall Street.

Väčšina malých investorov totiž akcie nakupovala cez aplikáciu Robinhood, ktorá umožňuje investovať do cenných papierov prakticky komukoľvek. Generálny riaditeľ platformy Vlad Tenev sa musel za aktivity svojho online sprostredkovateľa dokonca zodpovedať v americkom Kongrese.

Na pozadí tohto veľkého burzového chaosu sa ale odohráva ešte jeden príbeh. Niekoľko malých amatérskych investorov sa doslova zo dňa na deň stalo milionármi. Podobne, ako IT-čkár Rodriguez.

Ich cesta k rozprávkovému imaniu sa začala v momente, kedy na sociálnej sieti Reddit rozklikli diskusné fórum nazvané WallStreetBets a tam sa dočítali o pláne, ako by sa dalo slušne zarobiť na akciách GameStopu.

Najväčšia burzová kauza za posledné roky sa týka akcií tuctového obchodu s elektronikou a videohrami GameStop. Foto: Unsplash

A to nie je to jediné, čo majú spoločné. Všetko to sú muži, ani jeden z nich nemá viac ako 30 rokov a žiaden z nich nemá vzdelanie v oblasti financií a investovania. Inak povedané, v čase, keď sa im podarilo urobiť obchod ich života, toho o obchodovaní na burze veľa ani nevedeli. Sú to obyčajní ľudia, ktorí nečakane vyhrali v jednej z najšialenejších investičných lotérií v histórii.

Teda, aby sme boli presnejší, podarilo sa im zbohatnúť takým spôsobom, aký by im nikdy žiaden poctivý investičný poradca neodporučil a ani len nenaznačil. Bez preháňania môžeme povedať, že išlo o veľmi rizikové a špekulatívne sypanie peňazí do krachujúcej firmy, ktorá sa nečakane stala terčom nákupného šialenstva množstva drobných investorov z internetu.

„Ak chcete niečo také ustáť, musíte mať ohromné šťastie,“ vysvetľuje Chris Cordardo, ktorý väčšinu svojej kariéry pracoval ako šéf investícií vo firme RegentAtlantic. Zo svojej pozície vtedy odporúčal klientom, aby sa takýmto obchodom oblúkom vyhýbali.

„Musíte mať naozaj dobrú sebakontrolu, aby ste skutočne vystihli moment, kedy predáte svoje akcie a premeníte rastúcu krivku grafu v svoj prospech. Aby ste neuviazli v tom, že budete na akciách sedieť donekonečna a stanete sa otrokmi čakania na ten dokonalý moment,“ vysvetľuje.

Rovnako upozorňuje na to, že hazardéri musia byť pripravení odviesť veľkú časť svojho zisku štátu na daniach podobne, ako to funguje pri výhre v lotérii.

Boli to dni plné úzkosti, hovorí čerstvý milionár

Medzi niekoľkými šťastlivcami, z ktorých sa z ničoho nič stali boháči, je aj 27-ročný Kevin Sanzone z Connecticutu, ktorý pracuje ako vedúci v obchode s náhradnými autosúčiastkami.

O akciách GameStopu sa dočítal v diskusnom fóre WallStreetBets na Reddite už na jeseň minulého roka. No viac sa o ne začal zaujímať v decembri, kedy sa dozvedel, že do tohto skrachovaného predajcu videohier začal masívne investovať aj Ryan Cohen, obchodník, ktorý prevádzkuje populárny e-shop so sortimentom pre domáce zvieratá Chewy.com.

„To bol ten moment, kedy sa veci dali do pohybu,“ opisuje Sanzone. Predajca automobilových súčiastok nakoniec do akcií investoval 140-tisíc dolárov. To bolo maximum, na ktoré mal ešte žalúdok, priznáva.

Keď v januári tohto roka vyletela hodnota akcií do nebeských výšok, už sa Sanzone nedokázal sústrediť na nič iné. „Bolo to neskutočné, v priebehu pár týždňov bolo naozaj ťažké myslieť čo i len trocha na svoj prácu. Len som sedel za počítačom, sledoval som burzové grafy a hľadal som aktuálne správy, takže som sa v práci veľmi nepretrhol,“ opisuje.

Nakoniec predal svoje akcie vo chvíli, keď mala jedna akcia hodnotu 300 dolárov. Celkovo mu tak spadlo do lona zhruba 1,7 milióna dolárov. „Tých pár dní, kedy cena lietala hore-dole, som sa veľmi dobre nevyspal. Úplne ma pohltila úzkosť. No akonáhle som predal svoje akcie, spalo sa mi omnoho lepšie, akoby mi niekto sňal z pliec obrovskú ťarchu,“ usmieva sa Sanzone.

Po celý čas, čo sledoval vývoj na trhu, sníval o tom, že dá v práci výpoveď. „Ak by sa cena akcií vyšplhala až na tisíc dolárov, tak by som ju šéfovi hneď hodil na stôl. Bohužiaľ, tak ďaleko som sa až nedostal,“ vtipkuje mladík.

Reklama
Cena akcií GameStopu urobila z partie amatérskych investorov nových milionárov. Foto: Unsplash

Diamantové ruky

Podobný príbeh má aj 28-ročný Jason Monahoyios z Montrealu. Aj on začal kupovať akcie GameStopu po tom, ako si všimol Cohenove investície. „Napadlo mi, že by to aj mohlo vyjsť,“ spomína projektový manažér menšej exportnej firmy.

Rovnako ako Sanzone, aj on odignoroval odporúčania najrôznejších vševedov z diskusných fór, v ktorých sa objavovali napríklad aj také názory, že kto predá akcie GameStopu, je blázon. Dokonca to tvrdili aj v momente, keď sa ich hodnota blížila k astronomickej cene 500 dolárov za akciu.

Každý, kto s týmto názorom nesúhlasil, to podľa Jasona na inernetovom fóre hrozne schytal. Tí najviac fanatickí diskutéri boli presvedčení, že majú vo svojim rukách cenný papier s hodnotou drahokamu. K svojim príspevkom dokonca pripájali emotikon v tvare diamantu.

Na pretras sa dokonca dostal aj burzový slang, ktorý rozoznáva pojmy diamantové a papierové ruky. Čo to znamená? Keď má niekto diamantové ruky, znamená to, že skrátka drží svoju pozíciu na trhu bez ohľadu na okolnosti. Papierové ruky robia presný opak, je to označenie pre niekoho, kto je nervózny, nezvládne tlak čakania a akcie radšej rýchlo predá. Ako to už býva, tieto skupiny investorov sa navzájom nemôžu vystáť.

Jasonovi začala neskôr pripomínať rétorika WallStreetBets neslávne známy QAnon, čiže súbor voľne prepojených konšpiračných teórií, z ktorých tá najznámejšia tvrdí, že existuje tajný spolok satanistických pedofilov, ktorý riadi medzinárodný obchod s deťmi a ktorý sa snažil zosadiť bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Neustále ma bombardovali najrôznejšie konšpiračné teórie. Napríklad o tom, ako cena za akciu vystúpa až na tisíc dolárov a podobne. Každý, kto si dokáže v takejto situácii zachovať chladnú hlavu, má pre mňa priam nadľudské schopnosti. Pretože ľudský mozog nebol trénovaný na to, aby zvládol takýto tlak,“ opisuje.

Nakoniec situáciu ustál, odvrátil sa od davovej online psychózy a predal svoje akcie GameStop za viac ako jeden milión dolárov. Hoci mu chvíľu trvalo, kým sa preniesol cez hypotetické „čo keby“. Čo keby počkal a zarobil by nie jeden milión, ale osem.

Pomohlo mu až to, keď zasiahol jeho brat. „Pozrel sa na mňa a povedal: Bože, prečo vyzeráš tak skľúčene? V tej chvíli som sa pozbieral a povedal som si, že stačilo. Všetko som predal. Áno, mohol som zarobiť aj omnoho viac, mal som to takmer v hrsti. Ale ten tlak bol obrovský. Človek sa stále učí, musí to prekonať a ísť ďalej,“ opisuje svoju skúsenosť.

S Teslou sa mu nedarilo

Podobný príbeh má aj už spomínaný Arzel Rodriguez, ktorý sa o obchodovaní na burze dozvedel pomerne nedávno z videí na YouTube. „Ešte vlani som netušil, čo sú to opcie, čo to znamená mať právo predať akcie za pevnú cenu,“ priznáva a zmieňuje pritom aj takzvané „bullish bets“ – typicky veľmi optimistické nákupy akcií nejakého prepadáku, u ktorých sa dá z nejakého dôvodu predpokladať, že porastú.

Arzel, ktorý vedie malú počítačovú firmu v Los Angeles, na fórum WallStreetBets narazil až vo chvíli, kedy mu ju ponúkol Reddit. Chvíľku mu ale bolo jeho zameranie záhadou. „Najprv som tým obrázkom a vulgárnemu humoru nerozumel, myslel som si, že to je skupina, ktorá si uťahuje z ľudí z finančného sveta. Tak to ale, samozrejme, nebolo. Niektoré tipy, ktoré zverejňovali, boli dobré,“ priznáva.

Približne pred rokom sa rozhodol zistiť, či mu na niečo budú jeho novonadobudnuté znalosti a na svoj brokerský účet uložil svoje posledné dve výplaty. Chvíľu obchodoval s cennými papiermi Tesly a tiež ďalších výrobcov elektromobilov, napríklad firmy Nio. No z výsledkov nebol nijak výnimočne nadšený. Potom si ale v skupine všimol príspevok, v ktorom sa písalo o investícii do predajcu videohier GameStop.

Keď potom v januári sledoval, ako ten istý GameStop stúpa nahor, zverejnil na svojom Instagrame screenshoty zo svojej aplikácie Robinhood, pomocou ktorej na burze obchodoval. To, čo sa stalo potom, celkom hodnoverne zobrazuje, ako sa začal záujem o GameStop rýchlo šíriť práve vďaka sociálnym sieťam.

Amatérski investori zo sociálnej siete Reddit stavili proti hráčom z Wall Street a niektorým sa to neuveriteľne oplatilo. Foto: Unsplash

Po zverejnení tohto príspevku sa mu totiž ozval dávno zabudnutý spolužiak zo strednej školy Travis Martin, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane profesionálnym hráčom bejzbalu. Počas pandémie sa však vrátil do texaského Austinu, aby si tam privyrobil nejaké peniaze prácou v realitnej kancelárii svojich rodičov.

Jeho nevlastnému otcovi neboli burzové triky celkom cudzie. Martin si spomína, ako raz sedeli s rodinou na verande ich plážového domu na Floride a jeho otec zarobil počas tohto leňošenia vyše 3-tisíc dolárov. „Hovoril som si: preboha, čo len robím zle?“

Porsche za GameStop

Aby sa niečo priučil, vydal sa rovnakou cestou ako jeho spolužiak Rodriguez. Najprv si pozrel nespočetné množstvo tutoriálov na YouTube, zúčastnil sa na rôznych internetových diskusiách, kde bolo hlavnou témou obchodovanie na burze. „Šiel som do toho po hlave a veľa som sa učil,“ hovorí.

Keď si všimol, aký príspevok dal jeho kamarát Rodriguez na Instagram, napísal mu a začali si navzájom vymieňať skúsenosti. „Prebrali sme všetky možnosti a nakoniec som do toho investoval všetko, celé svoje úspory vo výške 38-tisíc dolárov, a to do opcií na akcie GameStopu,“ hovorí.

To sa stalo vo chvíli, keď bol GameStop na úrovni 100 dolárov za akciu. S Rodriguezovou pomocou sa mu podarilo počas desiatich dní obchodovať s opciami tak, že nakoniec zhodnotil svoje úspory na 1,3 milióna dolárov, ktoré vybral.

„Je to pre mňa odrazový mostík a teraz premýšľam, ako tieto peniaze využijem. Je to nečakaná príležitosť, takže ju musím hneď využiť,“ hovorí s tým že možno kúpi zopár nehnuteľností v rodnom Texase.

No jeho kamarát Rodriguez pokukuje aspoň po jednej symbolickej trofeji, ktorá mu bude tento úspech pripomínať. „Porsche,“ odpovedá s úsmevom. „To šialené, elektrické. To si pravdepodobne kúpim ako úplne prvé.“

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com, jeho autormi sú senior editor amerického Forbesu Abram Brown a redaktorka Jemima McEvoy.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?