26. januára 2021

Dňa 22. januára padol v americkej lotérii  Mega Millions jackpot vo výške 1,05 miliardy dolárov. Takúto výhru by privítali mnohí, ale dane z výhry budú poriadne vysoké. Výhry v lotériách sú v USA zdanené, americký federálny daňový úrad si berie až do 37 percent z celkovej výhry. A ak príslušný štát v rámci USA tiež zdaňuje výhry z lotérie, výherca musieť zaplatiť aj tieto. Výhry z lotérií sa zahŕňajú do klasického daňového priznania, no z výhier sa vyberajú aj zrážkové dane.

Sadzba zrážkovej dane je na úrovni 24 percent. Rozdiel medzi 24 a 37 percentami je nezanedbateľný, niektorí výhercovia však napriek tomu vôbec neplánujú vopred a môžu mať neskôr problémy s platením daní. A potom je tu aj otázka výplaty výhry v hotovosti alebo vo forme anuity. Či už výhru získate naraz alebo v priebehu času, dane si na vás počkajú v každom prípade. Okrem daní sa o peniaze z výhry zvyčajne hlásia aj priatelia, rodina, kolegovia. Neformálne aj formálne dohody o tom, ako sa o výhru s niekým podelíte, môžu priniesť problémy, ďalšie dane a ďalšie komplikácie.

Žaloby za ústne dohody

Môže to začať nevinnou poznámkou, ktorú niekto označí za ústnu dohodu. Poznámky o delení výhry sa dajú dezinterpretovať. Niektorí výhercovia čelia poplatkom za právnikov, aby sa voči takýmto vyhláseniam bránili. A výsledok súdnej dohry v takýchto prípadoch môže byť škaredý. Napríklad v súvislosti s kolegami, bývalými manželmi či manželkami, ktorí zhodne tvrdia, že si aj oni zaslúžia podiel z výhry. To vám môže na dlhé roky zviazať financie, pred tým, ako niekomu sľúbite časť z výhry, zvážte svoje slová. Jeden takýto prípad v USA potvrdil platnosť 20 rokov starej ústnej dohody o delení výhry z lotérie.

Niektoré súdne spory ohľadom výhier z lotérie súvisia aj s kolegami a (bývalými) priateľmi. Iné zas s členmi rodiny, alebo aj s federálnym daňovým úradom (IRS). V prípade Dickerson vs. Komisár (Dickerson v. Commissioner), čašníčka z Waffle House v Alabame získala 10-miliónový jackpot v lotérii na tikete, ktorý jej dal zákazník. Problémy začali, keď chcela pomôcť svojej rodine.

Pred veľkorysým darom sa poraďte s odborníkom

IRS uviedlo, že má povinnosť zaplatiť dane z darovania, keďže víťazný tiket preniesla na rodinnú firmu, v ktorej vlastnila 49-percentný podiel. Čašníčka sa voči tomu bránila a napokon prípad skončil na daňovom súde. No súd sa zhodol s názorom IRS, čašníčka teda spor prehrala. Ak by sa vopred poradila s odborníkom, mohlo by jej to ušetriť pár dolárov na daniach navyše, pretože jej daňový plán bol ušitý horúcou ihlou. A toto sa stáva neustále. Výhercovia lotérií majú často problémy s platením daní a riešením súdnych sporov.

Reklama

A čím väčšia výhra, tým väčšie problémy môžu nastať. Keď ide o výhru miliardy dolárov, nárokovať si peniaze môže kde kto dostatočne kreatívny. A bežný problém s daňami z výhry sa môže stať oveľa komplikovanejším. Pokiaľ nie je uzavreté daňové partnerstvo, víťaz bude zdanený naplno, no povolia mu len čiastočný odpis odškodného pre tých, ktorí si budú peniaze z výhry nárokovať tiež. Pravidlá platné pre daňové spory v USA sú komplexné a ešte viac sa skomplikovali vďaka balíku daňových zmien z roku 2018.

To, ako sú zdanené súdne dohody je komplikované a niektorí žalobcovia v týchto sporoch musia platiť aj poplatky za svojho právneho zástupcu.

Autorom článku je Robert W. Wood. Pre Forbes US píše o daniach a súdnych sporoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?