3. mája 2019

Miliardové obraty, stámiliónové zisky a tisíce zamestnancov. To všetko majú pod palcom ženy z nášho rebríčka. Toto je 10 najvplyvnejších manažérok Slovenska.  

1. Silvia Gaálová

členka predstavenstva, viceprezidentka pre financovanie

U.S. Steel Košice

Tržby: 2,6 mld. eur

Hrubý zisk: 565 mil. eur

Reklama

Keď sa Silvia Gaálová v januári 2018 stala novou členkou predstavenstva a viceprezidentkou pre financovanie v košických oceliarňach, vystrelilo ju to na vrchol nášho slovenského manažérskeho rebríčka. Túto pozíciu vďaka sile U.S. Steel Košice obhájila aj tento rok. Pred vstupom do U.S. Steel pracovala Silvia Gaálová v niekoľkých globálnych poradenských spoločnostiach a v U.S. Steel pracuje od roku 2002. Pred vymenovaním do funkcie finančnej šéfky mala na starosti oblasť analýz a štatistiky. Absolventka bratislavskej Ekonomickej univerzity okrem významnej funkcie v slovenskej fabrike zastáva aj post finančnej riaditeľky koncernu U.S. Steel Corporation Europe. Aj keď tržby U.S. Steelu za Slovensko neboli v čase prípravy tohto rebríčka známe, v roku 2017 presiahli 2,6 miliardy eur a spoločnosť s viac ako 10-tisíc zamestnancami patrí k najväčším zamestnávateľom v krajine.

 

2. Timea Reicher

členka predstavenstva, riaditeľka maloobchodu

Slovnaft

Tržby: 3,4 mld. eur

Hrubý zisk: 186 mil. eur

V predstavenstve Slovnaftu je Timea Reicher od apríla 2013 a je zároveň jedinou ženou v predstavenstve spoločnosti. V našom rebríčku je už stálicou a oproti minulému roku dokonca poskočila o jedno miesto hore. Timea Reicher má v rámci spoločnosti na starosti maloobchod, ktorý vedie už od roku 2015. Je jednou z top manažérok, ktoré nosia titul MBA. Reicher ho získala na Carlson School of Management v Minnesote a na Wirtschaftsuniversität Wien. Do skupiny MOL prišla v roku 2006, predtým pracovala na rôznych finančných a manažérskych pozíciách v súkromných spoločnostiach. Slovnaft nedávno získal dve prestížne ocenenia Via Bona Slovakia za rok 2018, a to v kategórii Skvelý zamestnávateľ za projekt športovo-relaxačného centra a tiež v kategórii Dobre spravovaná spoločnosť za transparentnosť pri zverejňovaní údajov o správe spoločnosti. Finančné údaje sú z roku 2017, novšie neboli k dispozícii.

 

3. Tatiana Kamenská

členka predstavenstva

Slovenské elektrárne

Tržby: 2,2 mld. eur

Hrubý zisk: 100 mil. eur

Jediná žena v predstavenstve Slovenských elektrární (SE), ktorá v energetickej spoločnosti svoju pozíciu zastáva od 29. júla 2016. Na post ju nominoval väčšinový majiteľ SE, spoločnosť Slovak Power Holding B.V. Slovenské elektrárne majú takmer 3 700 zamestnancov a Kamenská má v rámci firmy na starosti plánovanie a kontrolu. Aj ona sa v našom rebríčku medziročne posunula o jedno miesto nahor a je jednou z jeho dlhoročných stálic.

 

4. Eva Markovičová

členka predstavenstva

eustream

Tržby: 756 mil. eur

Reklama

Hrubý zisk: 486 mil. eur

Evu Markovičovú na štvrté miesto vystrelil fakt, že eustream je vysoko zisková spoločnosť, ktorá má na starosti tranzit plynu cez územie Slovenska a na európske trhy. Eustream prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý je prepojený s hlavnými prepravnými trasami na Ukrajine, v Českej republike a v Rakúsku. Eva Markovičová je v predstavenstve tejto spoločnosti od februára 2017. Dlhé roky predtým pôsobila v bankovníctve. Rodáčka z Námestova je absolventkou Vysokej školy ekonomickej v Bratislave v odbore ekonomická štatistika.

 

5. Alena Rozsypalová

členka predstavenstva, CFO

VSE Holding

Tržby: 781 mil. eur

Hrubý zisk: 65 mil. eur

Rodáčka zo Slovenska Alena Rozsypalová má dvojité občianstvo. Jej alma mater je brnianska Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, kde na ekonomickej fakulte absolvovala študijný program: manažér – ekonóm. Kariéru začala ako supervízorka v audítorskej spoločnosti KPMG CZ, neskôr od roku 2005 do roku 2006 pracovala v spoločnosti Jihomoravská plynárenská ako šéfka kontrolingu. Po niekoľkých ďalších pracovných skúsenostiach sa v auguste 2016 stala finančnou riaditeľkou v spoločnosti VSE Holding a členkou predstavenstva spoločnosti. Zároveň pôsobí aj ako členka vedenia spoločnosti innogy South East Europe.

 

6. Katarína Navrátilová

členka predstavenstva a produktová riaditeľka pre strednú Európu

Tesco Stores SR

Tržby: 1,5 mld. eur

Hrubý zisk: 121 mil. eur

Katarína Navrátilová je nováčikom v našom ženskom manažérskom rebríčku. Táto úspešná Slovenka v rámci maloobchodnej spoločnosti Tesco pôsobí ako členka predstavenstva a zároveň vedie jej produktový tím pre celú strednú Európu – zastrešuje trhy na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Poľsku. V Tescu je už viac ako 20 rokov. Počas svojej kariéry v tejto spoločnosti prešla mnohými pozíciami od nákupkyne, cez obchodnú šéfku veľkých tímov, riešila rozvoj franchisingových pobočiek, marketing aj dodávateľskú sieť, pár rokov pracovala v Turecku ako šéfka obchodu a členka predstavenstva spoločnosti Tesco Kipa. Okrem toho mala v minulosti v rámci svojej profesionálnej dráhy na starosti aj HR.

 

7. Petra Kusá Boskovičová

konateľka, CFO

SAS Automotive

Tržby: 910 mil. eur

Hrubý zisk: 12,2 mil. eur

Absolventka Fakulty hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave po skončení štúdia štyri roky pracovala ako asistentka daňového poradcu v spoločnosti PricewaterhouseCoopers. Od roku 2001 pracuje pre spoločnosť SAS Automotive v Bratislave, dcéru nemeckej SAS Autosystemtechnik Verwaltungs GmbH, ktorá sa zaoberá montážou kokpitov a iných doplnkov pre automobilový priemysel. V roku 2001 v spoločnosti začala pracovať ako finančná manažérka pre slovenskú SAS Automotive, neskôr prevzala zodpovednosť za finančnú oblasť aj za českú pobočku, ktorá má sídlo v Mladej Boleslavi. Od roku 2011 k funkcii CFO za Česko a Slovensko prevzala zodpovednosť aj za korporátne Treasury a Shared Service Centrum, ktoré zriadili v Bratislave a odkiaľ poskytujú rôzne služby pre pobočky SAS Automotive po celom svete. Okrem toho šéfuje aj oddeleniu korporátneho Treasury. Jej životné krédo znie: „Keď spoznáš hranice svojich možností, môžeš ich začať prekračovať.“

 

8. Eva Jurkovičová

konateľka, CFO

Schaeffler Skalica

Tržby: 482 mil. eur

Hrubý zisk: 10 mil. eur

Eva Jurkovičová bola členkou nášho rebríčka aj vlani, kedy obsadila druhé miesto. Jej posun o šesť priečok nadol spôsobil hlavne výrazný pokles ziskovosti spoločnosti Schaeffler Skalica, ktorú vedie ako konateľka a zároveň jej CFO. Stále však má svoje miesto v top desiatke slovenských manažérok. Dodávateľ pre automotive segment Schaeffler má na Slovensku dva závody – v Kysuckom Novom Meste a v Skalici, pričom v Skalici zamestnáva viac ako 4 800 ľudí. Eva Jurkovičová je aktívna v skupine Schaeffler už od začiatku 90. rokov, keď do spoločnosti nastúpila ako účtovníčka. Ako CFO má na starosti finančnú agendu oboch slovenských a taktiež dvoch českých závodov Schaeffler.

 

9. Viera Kubašová

členka predstavenstva, CFO

Kooperativa poisťovňa, Vienna Insurance Group

Predpísané poistné: 620 miliónov eur

Hrubý zisk: 50 mil. eur

Jednotka na trhu životného poistenia v roku 2018 dosiahla predpísané poistné na úrovni 620 miliónov eur, historicky najvyššie za 28 rokov pôsobenia na slovenskom trhu. Viera Kubašová, absolventka Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, pracuje v poisťovníctve už viac ako 20 rokov. Prax získala ako finančná analytička a špecialistka pre kapitálové účasti v bankovom aj poistnom sektore. V rokoch 2003 až 2007 bola v rámci Poisťovne Slovenskej sporiteľne, aktuálne už tiež súčasti VIG Group, zodpovedná za financie, správu aktív, ako aj risk manažment. V Kooperative pôsobí od roku 2010 a členkou predstavenstva poisťovne, ktorá mala vlani 1 283 zamestnancov, sa stala v roku 2014.

 

10. Zuzana Nemečková

členka predstavenstva

Orange Slovensko

Tržby: 480 miliónov

Hrubý zisk: 125 mil. eur

Po vlaňajšom tesnom výpadku z rebríčka sa Zuzana Nemečková opäť prepracovala medzi top desiatku žien manažérok. Členka predstavenstva, riaditeľka obchodného úseku a zástupkyňa generálneho riaditeľa telekomunikačného operátora Orange Slovensko v spoločnosti pôsobí od roku 2001. V rozhovore pre Forbes pred dvoma rokmi povedala, že aj keď v telekomunikáciách pôsobí už dlhé roky, v práci sa nikdy nenudí. A aká bola jej rada pre ženy, ako si vybudovať úspešnú kariéru? „V prvom rade treba chcieť. Bez toho, aby žena sama chcela, nikto ju hore nedotlačí. Potom si veriť. Prečo by to nemala dokázať? Prekážok bude vždy veľa, ale tie majú vo svojej kariére aj muži. A potom urobiť niečo navyše. Nemyslím navyše v porovnaní s mužmi, ale v porovnaní so všetkými ostatnými, ktorí sa chcú tiež niekam dostať.“

Metodológia

Pri zostavovaní rebríčka sme vychádzali z finančných ukazovateľov jednotlivých spoločností z registra účtovných závierok v spolupráci so spoločnosťou Finastat, ktorá je zároveň partnerom tohto rebríčka. Do úvahy sme brali vážený priemer finančných výsledkov (tržby, hrubý zisk) spoločností za roky 2016 –  2018 (ak neboli k dispozícii čísla za minulý rok, vyhodnocovali sme roky 2016 – 2017). V rebríčku sú ženy manažérky so slovenským občianstvom, ktoré pôsobia vo firmách podnikajúcich na Slovensku. Zavážila aj konkrétna pozícia v danej spoločnosti, vyššiu silu sme priradili ženám, ktoré pôsobia ako CEO, CFO alebo jediné konateľky spoločností.

Hlavné foto: Koláž Forbes