29. novembra 2021

Učitelia zvyknú hovoriť o tom, aké je správne ovládanie jazyka dôležité. No spomenuli niekedy, že sa vďaka nemu môžete stať boháčom?

Populárny nástroj na kontrolu pravopisu Grammarly nedávno ohlásil investičné kolo vo výške 200 miliónov dolárov. Tá katapultovala hodnotu spoločnosti na 13 miliárd dolárov. Z jej dvoch zakladateľov Maxa Lytvyna a Alexa Shevchenka sa tak stali miliardári.

Čísla si strážia

Úspešní podnikatelia pochádzajú z Ukrajiny. V roku 2009 s pomocou programátora Dmytra Lidera spustili automatizovaného asistenta písania. Americký Forbes odhadol hodnotu tejto firmy na najmenej 4 miliardy dolárov.

Podľa údajov z Pitchbook vlastnia investori zapojení do dvoch kôl financovania v rokoch 2019 a 2021 približne 22 % spoločnosti Grammarly. Jej hovorca pre ukrajinský Forbes uviedol, že programátor a tretí spoluzakladateľ Lider si drží podiel len 1 %. Max Lytvyn a Alex Ševčenko majú teda v Grammarly podľa odhadov každý 35 % vlastného imania. To predstavuje približne 4 miliardy dolárov. Čísla potvrdil aj zdroj blízky podnikateľom.

Aj keď Grammarly odhady Forbesu spochybnila, nepredložila nič, čo by dokazovalo iné hodnoty. „Grammarly je súkromná spoločnosť a nezverejňuje rozdelenie vlastníctva spoločnosti ani iné číselné údaje,“ uviedla v e-maile vedúca komunikácie spoločnosti Senka Hadzimuratovic.

Reklama

30 miliónov denne

Grammarly vznikla v San Franciscu pred viac ako desiatimi rokmi pod názvom Sentenceworks. Toho sa však zakladatelia rýchlo vzdali. Pôvodne bolo ich cieľom pomôcť študentom s gramatikou a pravopisom. Od toho sa postupne odklonili a inteligentný nástroj sprístupnili aj pre e-maily a iné dokumenty.

Úspech má aj jeden z ich vedľajších produktov Grammarly for Business. Svoje písomnosti si ním nechávajú kontrolovať aj zvučné firmy ako Zoom, Cisco, Dell či Expedia.

Kľúčový produkt od Grammarly je od roku 2015 dostupný v bezplatnej verzii Freemium s možnosťou dokúpenia aktualizácie s cenami od 12 do 30 amerických dolárov. „Bol to pre nás zlomový bod,“ povedal generálny riaditeľ Grammarly Brad Hoover v rozhovore pre Fast Company v roku 2019 a vysvetlil, že „ľudia o nás začali hovoriť a ich vzájomné odporúčania nám naozaj veľmi pomohli rásť“.

Dnes spoločnosť deklaruje, že každý deň osloví 30 miliónov ľudí prostredníctvom svojich operácií v 500-tisíc aplikáciách a webových stránkach, vrátane e-mailov, mnohých webových prehliadačov, sociálnych médií a Microsoftu Word.

Pochybné začiatky

Grammarly nie je jediná firma, ktorú Lytvyn a Ševčenko spolu založili. Dvojica, ktorá sa zoznámila počas štúdia na Medzinárodnej kresťanskej univerzite na Ukrajine, tvrdí, že nápad v skutočnosti pochádza z ich predchádzajúceho podniku MyDropBox. Ten vznikol ešte počas ich vysokoškolských štúdií.

„Vytvorili sme produkt, ktorý mal pomôcť zabrániť plagiátorstvu v študentských prácach,“ napísal v marci Lyvtyn na svojom blogu. „To nás viedlo k položeniu vážnej základnej otázky: Prečo sa ľudia vôbec rozhodnú plagizovať? Mohlo by to súvisieť s tým, že sami nedokážu komunikovať to, čo chcú povedať?“

Tento zámer možno znie vznešene, no už začiatok podnikateľskej cesty Lyvtyna a Ševčenka sprevádzali pochybnosti. Zistilo sa totiž, že dva online nástroje, ktoré spustili ešte pred MyDropBox, boli prepojené s webmi, ktoré študentom seminárne práce predávali. Ich cieľom pritom malo byť pomôcť vyučujúcim odhaliť plagiátorstvo v prácach ich študentov.

Pre The Chronicle of Higher Education vtedy uviedli, že boli najatí, aby naprogramovali databázu so študentskými prácami, ale popreli akékoľvek spojenie medzi týmito dvoma podnikmi. „Nikdy v živote sme nepredávali žiadne seminárne práce, ktoré boli nahrané na našu službu,“ povedal Ševčenko v roku 2002.

Noví investori

Tento škandál takmer upadol do zabudnutia po tom, čo sa zakladatelia Grammarly presťahovali do USA a Kanady, aby získali tituly MBA na Vanderbiltovej a Torontskej univerzite. Neskôr zrealizovali víziu o MyDropBox. Tento produkt od nich odkúpila vzdelávacia technologická spoločnosť Blackboard.

Zdá sa, že minimálne jeden zo zakladateľov stále žije vo Vancouveri a nie je jasné, či sa im podarilo získať americké alebo kanadské občianstvo. Grammarly má dnes kancelárie v San Franciscu, Vancouveri aj v Kyjeve.

Pred posledným investičným kolom získala Grammerly v októbri 2019 investíciu vo výške 90 miliónov dolárov s celkovou hodnotou na úrovni jednej miliardy. Toto kolo viedla spoločnosť General Catalyst a okrem iných sa na ňom podieľala napríklad aj IVP. Nové financovanie prinieslo nových investorov vrátane spoločností Baillie Gifford a BlackRock. Generálny riaditeľ Grammarly to prezradil v príspevku na svojom blogu.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com. Jeho autorom je redaktorka Jemima McEvoy.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?