Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
9. septembra 2020

V developerskom svete sa cíti ako ryba vo vode. Ako akvizičný manažér naberal skúsenosti na bratislavskom, istanbulskom a najmä londýnskom trhu, kde sa aj na nejaký čas usadil a vybudoval si tam úspešnú kariéru. Reč je o Tomášovi Jurdákovi, ktorý od roku 2018 pôsobí v privátnej investičnej holdingovej spoločnosti MiddleCap a má na starosti divíziu nehnuteľností. Opýtali sme sa ho na to, čo ho priviedlo späť na Slovensko a aké ciele si spolu s MiddleCap vytýčili.

Vyštudovali ste architektúru, no postupne ste od tejto práce upustili a prešli ste k manažérskym pozíciám na strane developera. Čo vás viedlo k tejto zmene?

Kariéru som začínal v Londýne, kam som odišiel hneď po skončení školy. Ako mladý architekt som mal najprv na starosti prácu, ktorú nechcel robiť nik iný, no čoskoro sa na mňa usmialo šťastie a dostal som svoj prvý projekt. 

S veľkým nadšením som sa pustil do návrhu, no po niekoľkých stretnutiach s klientom som si začal uvedomovať, že architekti sú limitovaní zadaním a málokedy im klient nechá voľnú ruku. Vtedy som zistil, že by som bol rád ten, čo víziu nastavuje a má vplyv na vývoj projektov.

Práve rola developera ovplyvňuje projekty od začiatku, vytvára víziu, pridanú hodnotu a formuje nielen samotné stavby, ale celé mesto a štvrť, v ktorej sa nachádzajú.

Tomáš Jurdák, ktorý od roku 2018 pôsobí v privátnej investičnej holdingovej spoločnosti MiddleCap a má na starosti divíziu nehnuteľností. Zdroj foto: Archív klienta

V čom je podľa vás londýnske developerské prostredie iné v porovnaní so slovenským? 

Hlavným rozdielom je transparentnosť trhu a profesionalita verejného sektora. Každý hráč má úplný prehľad o cenách a nákladoch. Kontribúcie a vzťahy s tretími stranami sú nastavené férovo. Ďalším rozdielom je podpora rozvoja mesta a infraštruktúry, pričom kroky úradov ich podporujú a definujú jasnú víziu, ktorým smerom sa majú developeri uberať.

Prečo ste sa vrátili späť na Slovensko?

Všade dobre doma najlepšie, môže to znieť ako klišé, ale po rokoch strávených v zahraničí som si to začal uvedomovať. Hlavným dôvodom bola kvalita života u nás. Bratislava je malé veľké mesto, kde máte všetko na skok a obrovskou pridanou hodnotou sú samozrejme kamaráti a rodina.

V súčasnosti pôsobíte ako Head of Real Estate v investičnej spoločnosti MiddleCap. Aké nehnuteľnosti sú vo vašom portfóliu?

Primárne sa sústredíme na inštitucionalizovaný produkt v oblasti komerčných nehnuteľností a stredný až vyšší štandard v oblasti rezidenčných nehnuteľností. 

Dva z vašich súčasných bratislavských projektov si vyslúžili nomináciu na cenu ASB GALA. Čím sú výnimočné?

Spilka a Gorkeho4 Offices sú národnými kultúrnymi pamiatkami a každá z nich má svoje špecifiká. Spilka, niekdajšia súčasť pivovaru Stein, je dnes poslednou zachovanou stavbou a vďaka citlivému prístupu sa nám podarilo zmeniť ju na jedinečné kancelárske priestory. 

Gorkeho4 prešla po dlhých rokoch chátrania rekonštrukciou, ktorú pozitívne prijali odborníci aj verejnosť. Pri obnovách historických budov sa snažíme pristupovať k projektom s rešpektom a v spolupráci s architektmi, ktorí sú odborníkmi na pamiatky a zachovať čo najviac špecifík budovy.

Na čo kladiete pri projektoch dôraz?

Témy ako udržateľnosť, technológie a technická kvalita budov sú dnes už bežným štandardom. Tieto prvky sú v našich budovách samozrejmosťou a snažíme sa nájsť pridanú hodnotu inde. Dôraz kladieme na dizajn a prirodzené elementy ako sú vzduch a svetlo. Dôležitým je pre nás najmä človek a jeho vzťah k budove a jej užívaniu. 

Ako by mala podľa súčasného trendu vyzerať ideálna kancelárska budova?

Predchádzajúci trend zvyšovania hustoty obsadenosti kancelárskych priestorov sa začal postupne meniť. Zamestnanec sa dostal na prvé miesto, a preto priestory musia byť atraktívne, musia podnecovať kreativitu a najmä produktivitu. Do projektov sa tiež integrujú dedikované priestory na zvýšenie kolaborácie, tiché miestnosti či športoviská. Technológie sú ich ďalšou neodmysliteľnou súčasťou. Monitorujú prísun čerstvého vzduchu, jeho kvalitu a úroveň CO2 v miestnosti. Zamestnanec všetko vidí a ovláda podľa potreby cez aplikáciu. 

Zmení súčasná pandémia tieto trendy? Budú musieť vyzerať kancelárske priestory inak?

Pandémia vyvolala viacero otázok ohľadom bezpečnosti a hygieny vo veľkoformátových kancelárskych budovách, ale verím, že kancelária je overený a funkčný koncept, ako motivovať zamestnancov, zvýšiť ich kolaboráciu, podporiť kreativitu a v neposlednom rade vybudovať lojalitu k zamestnávateľovi. 

Zvýši sa dopyt po „bezpečných“ kanceláriách, ktoré využívajú technológie a senzory napríklad na meranie teploty, dodržiavanie odstupov, a zároveň poskytujú priamy prísun čerstvého vzduchu a dostatok slnečného svetla. Zdravie zamestnancov bude prioritou a tieto požiadavky prirodzene vyvolajú zmenu aj na strane developerov, ktorí doteraz nepociťovali potrebu zvyšovať štandard svojich budov.

Zdroj foto: Archív klienta

Aké sú ciele spoločnosti MiddleCap v oblasti nehnuteľností?

Veľmi ambiciózne. Do konca roka 2021 by sme chceli byť prítomní na piatich rôznych európskych trhoch. Okrem Slovenska a Londýna, kde už aktívne pracujeme na projektoch, máme kanceláriu v Nemecku, Čechách a plánujeme otvoriť aj maďarskú pobočku. Každý z týchto trhov je špecifický, má iné vzorce správania a prináša aj rôznu komplexitu, na ktorú sa vždy tešíme. Diverzifikáciou produktov a trhov znižujeme potenciálny dopad rizík a budujeme vyvážené portfólio s dlhším horizontom ako jeden cyklus.