10. januára 2021

Boli časy, keď komunikáciu s mŕtvymi sľubovali len šarlatáni, teraz im však do práce fušuje aj technologický gigant Microsoft. Ten totiž podal žiadosť o patent, ktorý prináša fascinujúce možnosti vzkriesenia ľudí ako komunikujúcich robotov – takzvaných chatbotov.

Na chatbota už dnes bežne narazíte napríklad v e-shopoch, kde odpovedajú na jednoduché otázky. Zatiaľ sa však tieto produkty strojového učenia spravidla trénujú tak, že analyzujú konverzáciu státisícov ľudí naraz. Microsoft na to ide ale úplne naopak.

Jeho technológia by mala umožniť vytvoriť chatbot iba z údajov o jednej konkrétnej osobe. Systém má v pláne využívať naše „sociálne dáta“ – fotky, hlasové záznamy, príspevky na sociálnych sieťach, elektronické správy, prípadne aj napísané listy. Z týchto informácií potom vytvorí profil konkrétnej osoby, z ktorej bude chatbot vychádzať.

„Sociálne dáta môžu byť využité na vytvorenie alebo úpravu špeciálneho osobnostného koeficientu, ktorý by vystihoval charakter daného človeka,“ uvádza sa v žiadosti o patent. „Podľa tohto koeficientu potom bude možné učiť chatbota konverzovať a reagovať v súlade s osobnosťou jeho ľudskej predlohy.“

Podľa týchto plánov by chatbot mohol ako skutočný človek aj znieť. Analýzou hlasových a ďalších zvukových záznamov konkrétnej osoby by totiž mohol vzniknúť akýsi hlasový font, ktorý by pomohol napodobniť jej ľudský hlas. A navyše, dôkladnou analýzou obrázkov, videí a ďalších vizuálnych informácií by dokonca mohol vzniknúť interaktívny model človeka, ktorý bol predlohou pre robota.

Reklama

Zabudnite na seansy

V žiadosti o patent sa uvádza, že modelom môže byť živý aj už zosnulý človek. „Je možné, aby konkrétna osoba, ktorú chatbot reprezentuje, zodpovedala minulému aj súčasnému subjektu, či už je to niekoho priateľ, príbuzný či známy. Rovnako tak môže zodpovedať celebrite, fiktívnej a historickej postave či celkom náhodnej osobe,” píše sa v žiadosti. Je to možnosť aj pre tvorcov chatbotov, aby žili naveky vo svojej digitálnej verzii.

V patente sa zdôrazňuje tiež rozsah a detaily, v akých bude chatbot schopný svoju predlohu stvárniť. Verne by mal napodobniť konverzačné zručnosti, ako je štýl, dikcia či tón hlasu. Pozadu by nemal zostať ani pokiaľ ide o zvolenú tému rozhovoru, dĺžku a zložitosť viet či ucelenosť prejavu.

V Južnej Kórei „oživili“ sedemročné dievčatko Na-yeon ako hologram.

Netreba zabúdať, že ľudský mozog je komplexnejší než akýkoľvek počítač, ktorý dokázalo ľudstvo vytvoriť. Tieto teoretické chatboty by tak, samozrejme, boli len chabou náhradou skutočného človeka. Možno by aj to však mohlo stačiť, ľudia sa totiž dajú, aj napriek svojim komplexným rozumovým schopnostiam, jednoducho nachytať.

No čo ak v istej chvíli chatbot nebude mať o svojej predlohe dostatok dát na to, aby rozumne odpovedal? Podľa Microsoftu by mohol využiť verejne dostupné zdroje konverzačných dát tak, aby vzniknutú medzeru vyplnil.

Chceme to vôbec?

Patent Microsoftu sa zaoberá iba technickou stránkou problému. Myšlienka reinkarnácie ľudí ako chatbotov však logicky prináša aj mnoho ďalších otáznikov.

Budú mať ľudia právo odmietnuť účasť v tomto systéme? A čo pozostalí? Budú môcť príbuzní zakázať ostatným, aby si z ich milovaného človeka vytvorili chatbota? Na tieto otázky bude potrebné nájsť odpovede, keď Microsoft, alebo ktokoľvek iný, vytvorí fungujúci prototyp.

Sci-fi literatúra, filmy aj počítačové hry s digitálnou nesmrteľnosťou koketujú. Ktovie. Možno sa naozaj blíži doba, keď vaša osobnosť nebude musieť zomrieť spolu s vami.

Autorom článku, ktorý vyšiel na Forbes.com, je Barry Collins.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?