11. februára 2021

Spoločnosť Microsoft sa nedávno podľa denníka Financial Times pokúsila kúpiť Pinterest a oslovila ho s ponukou vo výške 51 miliárd dolárov. Takýto obchod by bol doposiaľ najväčšou akvizíciou spoločnosti Microsoft. Jeho úsilie zároveň potvrdzuje, že tento technologický gigant pokračuje v akvizičnej stratégii zameranej na vytváranie portfólia aktívnych online komunít, ktoré by mohli fungovať na jeho cloudovej platforme Azure.

Spoločnosť Pinterest, ktorá má viac ako 320 miliónov aktívnych užívateľov, v súčasnosti na tento účel využíva služby spoločnosti Amazon Web Services.

100 miliónov nových užívateľov

Financial Times ale zároveň uviedli, že komunikácia medzi Microsoftom a Pinterestom v súčasnosti neprebieha a dodali, že Pinterest naznačil svoju preferenciu zostať nezávislou spoločnosťou.

Trhová hodnota spoločnosti počas pandémie nového koronavírusu vzrástla o viac ako 600 percent a ako minulý týždeň informoval Pinterest, v roku 2020 získala 100 miliónov nových užívateľov a jej štvrťročné výnosy medziročne vzrástli o 76 percent.

Posilňovanie akcií Pinterestu by nepochybne pre Microsoft predstavoval prekážku a potenciálny obchod by pravdepodobne pritiahol aj záujem regulačných orgánov.

Reklama

Najdrahší obchod Microsoftu

Obchod v hodnote 51 miliárd dolárov by bol doposiaľ najväčšou akvizíciou zo strany Microsoftu. Z pohľadu kúpnej ceny by to bol takmer dvojnásobok ceny, ktorú zaplatil za spoločnosť LinkedIn v roku 2016. Microsoft vtedy LinkedIn kúpil za 26 miliárd dolárov.

Microsoft po prvý raz naznačil, že by mal záujem o Pinterest vlani, keď sa pokúšal kúpiť americké prevádzky čínskej video-aplikácie TikTok.

Microsoft však neuspel, namiesto neho sa o TikTok na území USA podelili spoločnosti Oracle a Walmart. Nedávne informácie naznačujú, že ich plány na kúpu čínskej video-aplikácie sa odkladajú na neurčito.

Zrejme však dovtedy, kým nový americký prezident Joe Biden preverí aktivity bývalej administratívy pod vedením Donalda Trumpa, ktorých cieľom bolo riešiť potenciálne bezpečnostné riziká súvisiace s čínskymi technologickými spoločnosťami.

Spoločnosti kupuje ako teplé rožky

V posledných rokoch uskutočnil Microsoft niekoľko akvizícií. Okrem prevzatia už spomínanej profesionálnej networkingovej siete LinkedIn spoločnosť kúpila aj kódové úložisko GitHub, ktoré slúži aj ako sieť pre softvérových vývojárov. Okrem toho Microsoft kúpil aj online hru Minecraft, ktorej počet užívateľov vlani prekročil hranicu 131 miliónov.

Autorkou článku je Carly Page. Pre Forbes US píše o technologických témach.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?