7. júna 2021

Ján Mičovský chcel zostať vo funkcii ministra pôdohospodárstva. Demisiu, ktorú minulý týždeň doručil prezidentke Zuzane Čaputovej, dnes (7. júna) listom stiahol.  „Jej osud nechávam v rukách prezidentky aj premiéra,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii. Onedlho prišiel ďalší zvrat – prezidentka a premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa dohodli na mene Mičovského nástupcu. Funkcie by sa mal ujať v utorok.

Minister pôvodne doručil svoju demisiu do Prezidentského paláca minulý týždeň v pondelok (31.5.). Urobil tak krátko po zadržaní a obvinení generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu Gabriely B., ktorú do funkcie nominoval.

Za Mičovského sa medzitým postavili lesníci. „Cítime podporu našich zamestnancov, preto sme požiadali v ich mene prezidentku, aby sa svojou autoritou zasadila o zotrvanie Jána Mičovského vo funkcii ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka,“ reagoval v piatok 4. júna riaditeľ  ŠL TANAP-u Ján Marhefka.

Dnes Mičovský tvrdil, že ho k stiahnutiu demisie priviedlo množstvom podporných vyhlásení na jeho adresu, ktoré ho presvedčili, aby „neutekal z boja“ a vo funkcii pokračoval. Je presvedčený, že v danej chvíli konal správne a vyvodil politickú zodpovednosť, medzitým však musel zvážiť ďalšie faktory.

Ako jeden z dôvodov, ktoré ho viedli k stiahnutiu demisie, označil aj aktuálne snahy o odčlenenie chránených území od rezortu pôdohospodárstva a jeho prechod pod ministerstvo životného prostredia.

Reklama

Kto bude novým ministrom?

Novým ministrom pôdohospodárstva by sa mal stať Samuel Vlčan. Foto: mpsr.sk

V pondelok popoludní však Úrad vlády oznámil, že premiér a prezidentka sa dohodli na vymenovaní Samuela Vlčana, funkcie by sa mal ujať v utorok. Od apríla 2020 v rezorte pôsobil ako štátny tajomník.

„Keďže Ján Mičovský svoju demisiu už doručil do Kancelárie prezidenta SR a Ústava SR nepozná úkon jej späťvzatia, prezidentka sa rozhodla demisiu ministra prijať,“ vysvetlil hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Vlčan vyštudoval medzinárodné vzťahy na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov (MGIMO). Právnické vzdelanie získal na Univerzite Komenského v Bratislave. Počas pracovnej kariéry pôsobil v oblasti práva a bankovníctva. Neskôr absolvoval program pre vrcholových manažérov na University of California v Berkley, píše sa na stránke ministerstva.

Viedol právne oddelenia HVB Banky a Slovenskej sporiteľne. Bol členom predstavenstva Slovenskej sporiteľne. V Bosne a Hercegovine bol generálnym manažérom zodpovedným aj za regionálne organizačné a finančné riadenie spoločnosti Hypo Alpe-Adria Bank. Následne pôsobil na pozícii generálneho manažéra Sberbank Slovensko.

Do funkcie štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva prešiel z postu výkonného riaditeľa spoločnosti WP TECH, ktorá na Slovensku pôsobí v oblasti priemyselnej výroby.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?