10. mája 2021

Láska k drevu a k cyklistike priniesla na svet netradičné bicykle, ktoré nesú rukopis mladého Popradčana. Za oblým dreveným rámom stoja týždne ručnej práce, ktorej sa Michal Iždinský venuje skôr po večeroch a počas víkendov. 

„Čo sa v mladosti naučíš, v dospelosti akoby si našiel,“ hovorí známe slovenské príslovie. A u výrobcu drevených bicyklov značky Bikemi Michala Iždinského to platí stopercentne. Vzťah k tomuto materiálu si totiž začal budovať už v detstve, keď pozoroval pri práci svojho otca, ktorý kusy dreva pod svojimi rukami menil na umelecké diela.

„Tvorba môjho otca ma fascinovala, fantázia snovala nápady, čo všetko možno z dreva vyrobiť,“ začína svoje rozprávanie pre Forbes. Záľuba ho prirodzene priviedla k rozhodnutiu študovať drevo, zaujímal sa, čo všetko sa dá z neho vyrobiť. Jeho druhá vášeň, cyklistika, ho však napokon priviedla k nápadu tieto koníčky skĺbiť. 

Roky výskumu

Nebolo to však zo dňa na deň. Kým prvý drevený bicykel uzrel svetlo sveta, prešla celá dekáda. Myšlienka Bikemi sa začala formovať ešte počas Michalovho štúdia na strednej škole, postupne jeho vývoju zasvätil aj ďalšie roky, dokonca sa dreveným rámom zaoberali aj jeho záverečné práce.

Skúmanie napokon pokračovalo aj na univerzite a pokusy o vývoj sa pretavili do diplomovej práce. V roku 2020 dostali jeho bicykle aj medzinárodný certifikát, podľa ktorého spĺňajú všetky bezpečnostné požiadavky. „To považujem za môj najväčší úspech,“ vysvetľuje. 

Reklama
Michal Idžinský, Bikemi
Michal Iždinský, zakladateľ značky. Foto: Bikemi

Spočiatku však musel prejsť mnohé úskalia, keďže na svete neexistoval podobný model rámov. Všetko potrebné na stavbu bicykla musel preštudovať, vymyslieť geometriu rámu, až samotnú výrobu.

„Sám som mal množstvo otázok na ktoré mi nikto nedokázal odpovedať, a tak som študoval, vymýšľal a skúšal,“ hovorí s tým, že v práci mu často pomáhal aj otec, s ktorým rozoberal možnosti, ako bicykle postaviť a zdokonaliť. Do práce postupne zapriahol väčšinu rodiny, napríklad brata, ktorý mu pomáha s fotografiami a videom, ale aj sesternice, ktoré zasa upravujú texty. 

Dizajn inšpirovaný prírodou

Dnes má Michal v ponuke dve variácie bicyklov, mestské a horské, spomedzi ktorých je k dispozícii viacero modelov. Mestské nesú názov Wooden Lady a Wooden Gentleman. A horské zasa Wooden Explorer a Wooden Adventurer.

Ich základnou črtou je drevený rám, ktorý však nie je z plného dreva, ale je odľahčený dutinami, aby bol ľahký. Jeho hmotnosť sú približne tri kilogramy, na výrobu Michal používa jaseňové drevo z východného Slovenska. Pre mestské bicykle navyše vyrába drevené madlá a blatníky, ostatné komponenty nakupuje od svetových výrobcov. 

V špecifickom oblom dizajne sa zasa inšpiroval prírodou. „Prierez rámu má pripomínať prierez stromu. Oblý variant je inšpirovaný konármi stromov. To bol môj cieľ, čo najviac sa inšpirovať prírodou a preniesť ju na rám najviac, ako je možné,“ opisuje. 

Foto: Bikemi

Jednotlivé modely sa od seba líšia na prvý pohľad len veľmi nenápadne. Kým mestský bicykel je užší, no za to má Michal viac priestoru na jeho zdobenie, respektíve kombináciu komponentov a doplnkov, horské tipy sú masívnejšie so širšími pneumatikami, prevodmi či odpruženými vidlicami. 

Ich cena závisí od daného modelu a toho, aké doplnky si majiteľ zvolí, no pohybujú sa od 2 000 eur až po takmer 5 000 eur v prípade elektrobicyklov. Navyše, ako hovorí Michal, výroba jedného modelu trvá aj viac ako jeden mesiac a jeho manufaktúra pri Poprade nie je jeho prácou na plný úväzok, ale skôr záľubou. 

Drevené rámy sú jeho život

Cieľom však je, aby sa každý zákazník do svojho bicyklu zamiloval a jazdu na ňom si vychutnal. „Bicykel pôsobí ako umelecké dielo a verím že rada zákazníkov si ho vystaví ako šperk,“ hovorí Michal. 

Bicykle sú vhodné aj na preteky. Foto: Bikemi

Napriek tomu, že pre zákazníkov sú jeho produkty láskou na prvý pohľad, cez pandémiu sa záujem utlmil. No mladý výrobca nevešia hlavu a tvrdí, že ľudia boli v neistote, tak logicky nekupovali drahšie veci. Verí však, že sa čoskoro záujem opäť zvýši a ku kúpe možno presvedčí aj skeptikov, ktorí neveria, že drevený bicykel môže byť aj funkčný.

Motiváciou pokračovať vo výrobe je pre neho aj vedomie, že každý vyrobený rám nesie jeho rukopis, kus z neho samého, kus vynaloženej práce a kus splneného sna. „V skratke – dreveným rámom som obetoval život,“ hovorí Michal Iždinský s úsmevom na záver. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?