25. marca 2021

Hoci o iné kultúrne zážitky sme za posledný rok prišli, knihy sú tu s nami, našťastie, stále. Ak sa vám už podarilo prečítať všetko, čo ste mali v knižnici alebo čítačke, a hľadáte inšpiráciu, pozrite si tipy od ľudí z biznisového prostredia. Nájdete tu romány, literatúru faktu aj inšpirujúce čítanie pre lídrov a manažérov.

Timea Reicher, členka predstavenstva Slovnaft

Foto: Martinus

John Grisham: A Time For Mercy
Vo voľnom čase je moja čitateľská priorita jednoznačná – americký spisovateľ John Grisham. Zbožňujem jeho štýl písania, popis udalostí a celú kompozíciu fascinujúcich príbehov z právnického prostredia. Prečítala som od neho asi všetko, čo doteraz vyšlo, a každú knihu som si vychutnala od začiatku až do konca.

Foto: Baker Publishing Group

Michael Hyatt, Daniel Harkavy: Living Forward
Ak by som mala z vlastnej skúsenosti odporúčať dobrú biznisovú literatúru, tak od amerického odborníka na leadership a efektívnosť Michaela Hyatta.

Milan Murcko, CEO, YIT Slovensko

Foto: Najlacnejšie knihy

Bill George: True North
Táto kniha mi osvetlila, prečo v biznise uvažujem a konám tak, ako to robím. Pochopil som, ako vznikli moje osobné hodnoty a ako veľmi ovplyvňujú moje rozhodovanie a to, čo v živote považujem za dôležité.

Foto: Martinus

Reed Hastings, Erin Meyer: No Rules Rules
Firemná kultúra, jej pochopenie a ovplyvňovanie jej vývoja správnym smerom má podľa mňa najväčší vplyv na dlhodobú úspešnosť biznisu. Táto kniha mi pomáha pokračovať v snahe urobiť z firemnej kultúry dlhodobo udržateľnú konkurenčnú výhodu.

Reklama
Foto: Megaknihy

Matthew Syed: Rebel Ideas
Vždy som si myslel, že harmónia v tíme je dôležitá. Táto kniha mi ukázala, ako nebezpečné môže byť, keď sa v tíme všetci perfektne chápeme, lebo sme úplne rovnakí. Ukazuje, že rôznorodosť v tíme je kľúčová aj pre inovácie, po ktorých všetci tak veľmi túžime.

Daniela Misurova, managing director  DHL Express Slovakia

Foto: Martinus

Stephen R. Covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí
Aj keď je kniha už staršieho dáta, pre mňa bola veľmi inšpirujúca, nielen z pohľadu rozvoja v pracovnej oblasti, ale aj toho osobnostného. Táto kniha ma zaujala, pretože dáva veľmi reálne príklady a návody, ako dospieť k  vnútorne vyrovnanému a harmonickému životu prostredníctvom sebarozvoja a rozvoja budovania vzťahov s ostatnými.

Foto: Grada

Robert Bryndza: Dievča v ľade
Na začiatku pandémie sa mi náhodou dostala do rúk kniha od Roberta Bryndzu Dievča v ľade. Hneď od prvej strany ma dostala veľmi pútavým a napínavým dejom. Odvtedy som siahla už po viacerých knihách od tohto autora.

Katarína Navrátilová, členka predstavenstva Tesco Stores SR

Foto: Gorila

Sheryl Sandberg: Lean In. Oprite sa do toho – ženy, práca a vôľa uspieť
V rámci mentoringu som ju už viackrát odporučila aj ďalším, pretože sa sama aktívne zaujímam, ako priniesť viac diverzity a inklúzie do spoločnosti a ako motivovať ženy stať sa úspešnými doma i v práci. Kniha skúma, prečo sa ženy – napriek vzdelaniu – často nedostávajú do top manažmentov firiem. Sheryl sa to podarilo v rámci Facebooku ako jednej z prvých žien.

Foto: Bux

Jozef Karika: Na smrť
Zaujala ma svojím silným príbehom aj formou, akou autor buduje príbeh. Román prepája svet americkej mafie s hrôzami nacizmu. Popisuje vojnu mafiánskych rodín v Amerike aj rastúci nacizmus v Nemecku. Dvaja kamaráti, ktorí si boli tak blízko, sa postupne ocitnú na opačných stranách a každý z nich sa stáva niekým iným.

Mária Cicmanová, CMO GymBeam

Foto: Megaknihy

Jakub Ptačin: 53 pokusov, ako byť lepší
Pre mňa príjemná oddychovka, ktorá je napísaná veľmi prirodzeným jazykom, úprimne a číta sa ľahko. Možno neponúka práve svetoborné zistenia, ale prináša uvedomenie si maličkostí a nový pohľad na veci, s ktorými sa bežne potýkame.

Foto: Martinus

Kim Scott: Radikálna otvorenosť
Radikálna otvorenosť ponúka návod, ako skĺbiť vysoký výkon tímu s ľudskosťou a starostlivosťou. Dáva konkrétne tipy na jednu z najdôležitejších úloh manažéra, nastavenie komunikácie so svojím tímom.

Mária Virčíková, CEO Matsuko

Foto: Martinus

Jason Fried, David Heinemeier Hansson: Remote
Knihu odporúčam pre všetkých manažérov, ktorí uvažujú o tom, ako bude vyzerať kancelária a práca po pandémii. Práca na diaľku nám ukázala nielen nevýhody (áno, chýbajú mi kolegovia), ale aj výhody (napríklad – tím nám ešte viac zmedzinárodnel). A táto kniha mi pomohla priblížiť sa k nastaveniu čo najideálnejšieho modelu hybridného officu.

Foto: Martinus

Richard P. Feynman: Vy asi žartujete
Knihu o Feynmanovi som objavila už dávnejšie a keď vyšla v novom obale, tak som sa k nej rada vrátila. Vedci vôbec nie sú nudní. Kniha srší humorom a neuveriteľnými príhodami slávneho fyzika.

Aleš Mlátilík, CEO Zľavomat

Foto: Megaknihy

Hans Rosling: Moc faktov
Nie je to klasická biznis kniha, ale pre mňa má naň významný presah v pohľade na význam dát, ich interpretáciu a biznis rozhodnutia. Iba pocit (alebo vlastný názor) bez kontextu dát je totiž veľmi zavádzajúci, často i nebezpečný. Ja už ju čítam tretíkrát.

Foto: Martinus

Trevor Noah: Born a Crime
Mám rád fascinujúce príbehy mimoriadnych ľudí. Autobiografia jedného z najznámejších Juhoafričanov v USA je o vyrastaní malého chlapca v zločineckom apartheide. Extrémne smutný a desivý príbeh, ale napísaný komediálnou formou.

Michal Pastier, kreatívny riaditeľ Darwin & the Machines a agentúry GoBigName

Foto: Antikvariát Perla

Ján Antonín Baťa: Za obchodem kolem světa
Na ceste okolo sveta sa Ján Antonín Baťa stretol s vyše 2000 osobnosťami zo stoviek podnikov a posielal domov listy s úlohami, vďaka ktorým zamestnal za každý mesiac svojej neprítomnosti 1200 ľudí. Najviac ma fascinovali jeho listy a príhovory k zamestnancom, aby nečakali okamžité zvýšenie objednávok, keď vyrazí na rokovania. Pripomínal, že cesta nesmeruje za zákazkami, ale za poznaním príležitostí na ďalšiu dekádu.

Foto: Gorila

Grann David: Vrahovia mesiaca kvetov. Vraždy Osagov a zrod FBI
Autor v knihe popisuje vraždy v milionárskom indiánskom kmeni, ale najmä dáva do kontextu dobu, v ktorej takéto niečo mohlo vzniknúť. Prvýkrát som sa v nej stretol s pojmom „Travellers in the Mist“. Bol to výraz pre klan Osagov, ktorý sa ujal vedenia, kedykoľvek sa kmeň vydal do neznámych sfér.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?