Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
13. septembra 2021

Dopyt po profesionálnych audiovizuálnych technológiách raketovo rastie. Tie sa stávajú bežnou súčasťou fungovania firiem a inštitúcií. Výber toho správneho partnera a dodávateľa je kľúčový, hovorí Bohumil Tonkovič, generálny riaditeľ spoločnosti MediaTech.

Muž, ktorý od detstva miluje technológie a túto prácu považuje za svoje poslanie – to je Bohumil Tonkovič, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti MediaTech Central Europe, a.s. Zároveň je aj srdcom celej spoločnosti, ktorá je považovaná za lídra na Slovensku, ale aj vo svete už viac ako 25 rokov.

S audiovizuálnymi technológiami sa stretávame doslova na každom kroku. Uľahčujú nám život, prinášajú emócie a sme si vďaka nim bližší. Čím ďalej tým viac sa ukazuje, že spájajú ľudí a ponúkajú nám svet bez obmedzení. Či je to už v oblasti biznis komunikácie, pri konferenciách, prednáškach, dištančnom vzdelávaní, na verejných priestranstvách, reštauráciách, v modernom zdravotníctve, alebo v pokrokových domácnostiach. Majú doslova nekonečné možnosti využitia. 

Čo MediaTech klientom prináša?

Dodávame komplexné systémové riešenia AV technológií, ktoré súvisia so zvukom a videom. Naším poslaním je pomôcť klientom, aby sa im pracovalo efektívnejšie a pokrokovým spôsobom. Navrhujeme, dodávame a spájame technológie svetových výrobcov do funkčného celku. Tie sú ovládané na jeden dotyk, čo je v dnešnej dobe neoceniteľné kvôli šetreniu času a stopercentnej funkčnosti.

Prečo ste považovaní za lídra v odbore?

Každému projektu vdychujeme dušu a je pre nás výnimočný. Naša práca nie je iba o dodávaní hardvéru. Prinášame komplexnosť. Od analýzy stavu, konzultácií s klientom, návrhov riešení, dodania, inštalácií technológií až po zaškolenia a servis. Nášmu zákazníkovi dodávame vždy práve to, čo skutočne potrebuje a bude mu slúžiť. Sme súčasťou zahraničných školení a zúčastňujeme sa svetových výstav. Sme jediným slovenským členom svetovej asociácie AVIXA, ktorá združuje lídrov v oblasti AV technológií po celom svete. 

Z akého dôvodu sa na vás klienti obracajú? 

AV technológie sa stávajú súčasťou bežného fungovania. Dopyt a nároky sa zvyšujú. Mnohí sa snažia vyriešiť ich svojpomocne, narážajú však na množstvo „skúšobných riešení“ a komplikácií pri dennom používaní. A pritom práve know-how, kompatibilita použitých zariadení, jednoduché ovládanie a zachytenie trendov v riešeniach sú smerodajné. Aj preto sa na nás klienti obracajú. Nie všetko sa dá totiž vyriešiť pomocou internetu. V rámci komplexných riešení je potrebná skúsenosť a poznanie technologických detailov. To v konečnom dôsledku šetrí čas, energiu, peniaze a prináša očakávaný výsledok.

Ako ste prežili pandémiu?

Intenzívne sme tvorili a pripravovali novinky pre náš trh. Zároveň sme sa školili na nové zariadenia a nadviazali prestížne nadnárodné spolupráce. Aj vďaka tomu dnes už spolupracujeme s viac ako 40 výrobcami audiovizuálnych technológií a sme priamymi partnermi najväčších audiovizuálnych svetových výrobcov.

Ozvučenie priestorov. Zdroj foto: MediaTech

Ktoré projekty považujete za skutočne výnimočné? 

Sú projekty, ktoré sa robia raz za život. Jedným z nich je Opera Slovenského národného divadla, kde sme inštalovali kompletné digitálne ozvučenie. Prečo je to výnimočné? Pretože opera musí mať takzvané „nepočuteľné ozvučenie“ a divák nesmie mať pocit, že je priestor akokoľvek upravovaný či ozvučený. Je to naozaj profesijný vrchol a použili sme na to vskutku špeciálne technológie. 

Ďalším nezabudnuteľným projektom je Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, kde sme priniesli interaktívne technológie na štyroch poschodiach v rôznych jazykových mutáciách. Išlo o výnimočné prepájanie najrôznejších profesií, aby mohlo vzniknúť toto výnimočné dielo. 

Na Farmaceutickej fakulte UK sme vytvorili multimediálnu miestnosť, kde sme inštalovali prvú magnetickú slučku pre sluchovo postihnutých v tak veľkom rozsahu. 

Čo ešte o MediaTechu nevieme?

Už dnes sme vo svete uznávaní nielen ako partner, ale aj ako výrobca vlastných zariadení AudioPressBox. Jeho zrod podnietilo naše technické know-how a požiadavky trhu. Ide o vlastnú značku, ktorú navrhujeme, vyrábame a exportujeme do celého sveta. Máme na to vyčlenený vlastný tím odborníkov a vystavujeme po celom svete. Aktuálne je produkt AudioPressBox už svetovo uznávaná jednotka na trhu profesionálneho audia. Máme aktívnych partnerov vo viac ako päťdesiatich krajinách sveta a množstvo inštalácií na prestížnych miestach.

Keďže nám záleží na spoločnom raste a na tom, aby nekonečné možnosti a výhody AV technológií mohli využiť všetci, ktorí o to prejavia záujem, ponúkame aj možnosť lízingu profesionálnych AV technológií. 

AV technológie v meeting room. Zdroj foto: MediaTech

Aký je trend vo vývoji AV technológií na Slovensku?

Bude rásť dopyt po technológiách pre hybridné miestnosti a prepájanie online a offline priestoru v oblasti biznis stretnutí, seminárov, školení a dištančného vyučovania. Taktiež vnímame rastúci dopyt po profesionálnych AV technológiách v meeting roomoch bez ohľadu na ich veľkosť. Tie sa stávajú komunikačným srdcom firmy pre spájanie sa so svetom.

Aký je u nás potenciál rastu AV technológií?

Obrovský. V zahraničí má už takmer každá firma kvalitné AV technológie a uvedomuje si ich prínos a dôležitosť. Jedna služobná cesta vás môže stáť toľko, ako kvalitná videokonferencia na niekoľko rokov. Každá firma by sa mala zamyslieť nad tým, že dnes sa ich hlavnou prezentáciou stáva pohľad druhej strany na nich cez videokonferenciu. Neoddeliteľnou súčasťou je funkčnosť, kvalitný obraz a zrozumiteľný zvuk. To je to, čo našim klientom dodávame.

Taktiež máme veľký potenciál pre inštalácie magnetických slučiek pre sluchovo postihnutých na verejnosti a v inštitúciách. Aj v tomto sme u nás na Slovensku priekopníkmi. 

A čo u nás ešte nie je? Umelá akustika priestoru v divadlách. Technológie máme tie najlepšie a veríme, že sa nám tento technologický vrchol podarí aj zrealizovať.