29. marca 2021

Prezidentka Zuzana Čaputová by mala v utorok predpoludním prijať demisiu premiéra Igora Matoviča a poveriť zostavením novej vlády doterajšieho ministra financií Eduarda Hegera. Oznámil to po pondelkovom stretnutí s prezidentkou Eduard Heger.

„Prezidentke prinesiem aj zoznam mien novej vlády,“ priblížil súčasný šéf rezortu financií, ktorý dočasne vedie aj rezorty zdravotníctva a školstva. Či sa do kabinetu vrátia aj ministri zo SaS, ktorí odišli minulý týždeň počas vrcholiacej koaličnej krízy, Heger zatiaľ nekomentoval. Najprv chce mená nových ministrov podľa vlastných slov predstaviť hlave štátu.

„Prezidentka je pripravená zajtra predpoludním prijať demisiu Igora Matoviča a poveriť zostavením novej vlády Eduarda Hegera. Svoje ďalšie kroky bude striktne riadiť podľa zaužívaných ústavných princípov,“ uviedol pre TASR hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Zmeny vo vláde by mali byť najmenej štyri: „výmena“ ministra financií Hegera za odchádzajúceho premiéra Matoviča, ktorý sa chce stať ministrom financií, a nominácia nového ministra zdravotníctva, ktorého v aktuálnej zostave vlády dočasne zastupuje Heger.

Napokon, nahradiť bude treba aj bývalého ministra sociálnych vecí Milana Krajniaka, ktorý sa do vlády vrátiť nechce.

Reklama

Generál ministrom zdravotníctva?

Novým šéfom rezortu zdravotníctva by sa mal stať Vladimír Lengvarský, ktorý v súčasnosti vedie Ústrednú vojenskú nemocnicu v Ružomberku. Informovali o tom portál Aktuality.sk.

Ministerstvo obrany  pre agentúru TASR potvrdilo, že Lengvarský takúto ponuku dostal. „Ďalšie kroky v tomto smere budú závisieť od osobného rozhodnutia generála Lengvarského, predsedu vlády SR a prezidentky SR,“ uviedla hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Nového ministra zdravotníctva v pondelok podvečer podporila predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová. „Verím, že do zdravotníctva prinesie istú ruku pri riadení zložitých procesov, razantné a rýchle reakcie do oblastí, kde v boji s pandémiou potrebujeme zabrať, ale zároveň to bude robiť s rozvahou a pokojne ako skúsený elitný vojak,“ cituje ju Denník N.

„Myslím si, že je to dobrý kandidát,“ reagoval na otázky novinárov o svojom možnom nástupcovi exminister zdravotníctva Marek Krajčí pred pondelkovým rokovaním poslaneckého klubu OĽaNO.

Krajniak: Nevrátim sa

„Po dôkladnom zvážení som sa rozhodol, že nebudem členom vlády Eduarda Hegera. Aj preto, že som dal demisiu s vedomím, že podávam demisiu a nie ako ‚vydierku‘ s tým, že sa okamžite ‚hlásim do služby‘. To je moja reflexia posledných týždňov,“ napísal bývalý minister práce Milan Krajniak na sociálnej sieti. Dodal, že Hegera považuje za čestného človeka a v parlamente bude podporovať jeho vládu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?