22. novembra 2021

Zmenené podmienky pre živnostníkov aj zníženú sadzbu DPH pre gastro sektor predstavil v pondelok 22. novembra na tlačovej besede minister financií Igor Matovič. Oba návrhy sú súčasťou daňovo-odvodovej reformy.  

Účtujúce samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by mali platiť o štvrtinu nižšie odvody ako zamestnanci, a to 29 %. Ako alternatíva voči paušálnym výdavkom by mala fungovať paušálna daň vo výške 29 %.

Matovič chce, aby zamestnanci a živnostníci platili férové dane. SZČO, ktoré účtujú, by mali mať o štvrtinu nižšie odvody ako zamestnanci. Živnostníci, ktorí si zvykli na paušálne výdavky, by mali podľa jeho návrhu platiť paušálnu daň 29 %, kde by bola zahrnutá daň aj všetky odvody.

„Jednou touto platbou z celého svojho príjmu má vysporiadané všetko voči štátu,“ načrtol minister. V prípade zrážkovej paušálnej dane by podľa neho neboli registrácie, živnostník by nemusel viesť účtovníctvo a nepríde mu ani kontrola. Zaregistroval by sa v aplikácii.

Balík zmien pre reštaurácie

Matovič predstavil aj tzv. reštauračný balík zmien. Podľa neho by daň z pridanej hodnoty pre sektor reštaurácií mala predstavovať 10 %. Na účet sa má po novom automaticky započítavať tringelt vo výške 9 percent z ceny jedla bez DPH, ten však zákazník pri nespokojnosti so službou alebo pokrmom nemusí zaplatiť.

Reklama

Podmienkou pre zníženie DPH je aj zavedenie detského menu, teda polovičnej porcie z každého jedla za polovičnú cenu, ďalej eko menu, čo by znamenalo polovičnú porciu za trištvrte ceny. Automaticky ku každému jedlu by mal byť krčah vody grátis. Matovič vyčíslil, že toto opatrenie bez zohľadnenia dynamických vplyvov bude stáť 40 miliónov eur.

Voľné zoskupenie viac ako 700 reštaurácií Zachráňme gastro! víta návrh zníženie DPH pre reštaurácie a dodáva: „DPH treba znížiť čo najskôr.“ Z prezentovaných podmienok sa im nezdá nijaká absolútne nepriechodná. Predstavitelia združenia zároveň dúfajú, že sa táto vec nestane predmetom mesiace a mesiace dlhých medzirezortných bojov.

Minister financií oznámil aj zámer zaviesť rekreačný a gastro bonus v hodnote 300 eur. Mal by byť pre každého občana nad 60 rokov, ktorý sa od 1. júla do 12. decembra tohto roka zaočkoval alebo sa zaočkuje. Jeho cieľom je podpora domáceho cestovného ruchu. Uplatniteľný má byť počas roka 2022.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?