21. marca 2021

Premiér Igor Matovič sa v nedeľu večer (21. 3.) vyjadril po niekoľkých dňoch k vládnej kríze a k požiadavkám jeho koaličných partnerov, aby odišiel zo svojho postu. Je ochotný to urobiť – najskôr však majú odísť zo svojich pozícií viacerí predstavitelia SaS a Za ľudí. Matovič chce v tom prípade pôsobiť vo vláde ako minister.

Jeho prvou požiadavkou je, aby z kresla ministra hospodárstva odišiel Richard Sulík (predseda SaS). Miesto šéfky zdravotníckeho výboru parlamentu má tiež opustiť jeho stranícka kolegyňa Jana Bittó Cigániková.

Uvítal tiež ponuku na vzdanie sa postu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) a chce tiež, aby z miesta podpredsedu parlamentu odišiel Juraj Šeliga.

Matovič tiež vyhlásil, že chce striktné rozdelenie ministerských postov podľa volebných výsledkov – nárokuje si teda jedno miesto, ktoré jeho strana Oľano vlani pri kreovaní vlády „prepustila“ koaličnej SaS.

Reakcia predstaviteľov SaS a Za ľudí, ktorí v uplynulom týždni vyzývali premiéra na odchod, zatiaľ nie je známa. Sulík pár hodín pred Matovičovým vyhlásením v relácii Na telo povedal, že koaličná kríza by mohla byť vyriešená už v priebehu týždňa a verí, že bude pokračovať štvorkoalícia. „Len uvidíme, v akej zostave,“ skonštatoval.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?