30. marca 2021

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok poverila zostavením novej vlády Eduarda Hegera (OĽaNO). Pár minút predtým prijala demisiu doterajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽANO). 

Končiaci minister financií Heger prezidentke odovzdal zoznam s menami kandidátov na nových ministrov a 91 podpisov poslancov, ktorí mu vyjadrili ako budúcemu premiérovi podporu. Matovič bude až do zostavenia nového kabinetu zastávať funkciu premiéra, potom by mal po Hegerovi prevziať rezort financií.

„Bol to síce len jeden rok, ale cítim sa, akoby ich bolo desať. Bol to najťažší rok pre Slovensko od druhej svetovej vojny a prežil som ho v jedných topánkach, ale aj s jedným svedomím a s jediným cieľom chrániť životy a zdravie ľudí,“ rozlúčil sa odchádzajúci premiér Matovič a dodal: „Nebojte sa dobre bude a Edovi určite môžete veriť.“

Prezidentka ročné pôsobenie Matoviča na čele vlády počas aktu demisie verejne nekomentovala, ako to urobila pri odchode šiestich ministrov počas uplynulých týždňov. Heger sa mu však poďakoval a jeho odstúpenie označil za gesto, ktoré má priniesť pokoj a nádej pre Slovensko, upokojil ním podľa neho aj situáciu medzi koaličnými partnermi.

Dvaja noví ministri

Podľa informácií Denníka N by sa do vlády mali vrátiť všetci doterajší ministri okrem Mareka Krajčího a Milana Krajniaka. Ministrom zdravotníctva má byť Vladimír Lengvarský, ministrom práce a sociálnych vecí nominant Sme rodina Jozef Hlinka.

Reklama

Dlhodobé napätie v štvorkoalícii sa vystupňovalo po tom, keď premiér 1. marca oznámil nákup vakcín Sputnik V aj napriek nesúhlasu koaličných partnerov. Ako prvý skončil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) a šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina). Neskôr podali na protest demisiu šéf SaS Richard Sulík, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), minister školstva Branislav Grohling a šéf diplomacie Ivan Korčok (obaja SaS).

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?