28. marca 2021

Premiér Igor Matovič v nedeľu 28. marca na tlačovej besede oznámil, že odstúpi z postu predsedu vlády. Vystriedať ho má súčasný minister financií a stranícky kolega z Oľano Eduard Heger. 

„Výzvu prijímam a vážim si dôveru,“ povedal vo vyhlásení budúci premiér Eduard Heger. Zároveň oznámil, že sa ešte v nedeľu zúčastní na rokovaní predsedníctva strany Za ľudí, kde jeho členov požiada o dôveru. Zároveň plánuje aj stretnutie s predstaviteľmi strany SaS, s ktorými by mal rokovať o ich návrate do koalície. Strana už oznámila, že oceňuje krok Igora Matoviča. 

Boli to práve strany Za ľudí a SaS, ktoré podmienili zotrvanie v koalícii odchodom Igora Matoviča z postu premiéra. „Ak získam podporu (strán Za ľudí a SaS, pozn. red.), zajtra (v pondelok 29. marca) oslovím pani prezidentku so žiadosťou o stretnutie,“ dodal Heger.

Šéf Sme rodina Boris Kollár povedal, že jeho strana plne podporuje budúceho nového premiéra Hegera. Predsedníčka Za ľudí skonštatovala, že „oceňuje štátnické rozhodnutie Igora Matoviča, ktoré dáva koalícii šancu na nový začiatok“. 

Odchádzajúci premiér Matovič by mal v zrekonštruovanej vláde získať post ministra financií. Zároveň povedal, že upustil z požiadaviek na stranu Za ľudí a SaS, medzi ktorými bol aj odchod Richarda Sulíka z vlády.

Reklama

Už v štvrtok prerušila svoje pôsobenie v koalícii strana SaS, keď odišiel z vlády minister školstva Branislav Gröhling a rovnako aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Tretí minister za SaS Richard Sulík z pozície ministra hospodárstva odišiel už v pondelok 22. marca so slovami: „Podávam demisiu, lebo Igor Matovič si dal tú podmienku, že najprv to musím byť ja.“

Zo svojho postu odstúpila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo strany Za ľudí. Minister zdravotníctva Marek Krajčí odstúpil po kritike koaličných partnerov 12. marca a minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) podal prekvapivo demisiu 17. marca.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?