4. februára 2021

Ste v produktívnom veku a rozhodli ste sa, alebo ste boli donútení hľadať si novú prácu. Tento proces sa však skomplikuje, natiahne na niekoľko mesiacov a zrazu čelíte nepríjemnému vysvetľovaniu, ako ste sa do tejto situácie dostali. Ako sa pripraviť na otázky personalistu v novom zamestnaní?

Ak máte za úlohu obhájiť napríklad dvojročnú dieru v životopise, povedzte úprimne, bez hnevu, bez stavania sa do roly obete, bez obviňovania, čo sa vlastne stalo. Skonštatujte to pragmaticky. Prečo už druhý rok hľadáte prácu,“ hovorí na úvod expert na HR Dalibor Slávik. 

Dôvodov, prečo je pre ľudí vekovej kategórie 45+ náročnejšie si získať prácu, je viacero. Od klišé, že sú prekvalifikovaní, drahí, neflexibilní, nezapadajú do mladého dynamického tímu, cez argument, že nezvládajú moderné technológie, sú nedostatočne jazykovo vybavení, až po výhrady o nedostatku nadšenia a energie. 

Toto nastavenie nás podľa headhuntera vracia ešte do 90. rokov minulého storočia. S príchodom zahraničných firiem a so zmenou režimu prichádzali aj požiadavky na znalosť cudzích jazykov. To nahráva skôr mladým ľuďom, ktorých firmy často uprednostnia, aj keď sú neskúsení.

„Takto sa pomaly budoval vzorec úspechu a rodil sa kult mladých, silných, nesmrteľných manažérov. Nie vždy to bolo pre výsledok firmy ideálne,“ opisuje Dalibor Slávik. 

Reklama

Ako obstáť v konkurencii

Pre zmenu zamestnania sa ľudia rozhodujú z viacerých dôvodov. Kariéra sa však vyvíja a nie v každej profesii môže každý stúpať neustále vyššie. V istom veku je hľadanie práce časovo náročnejšie, adekvátnych príležitostí je na trhu menej a kandidátov viac.

Mnohí si preto podľa Slávika založia živnosť či „eseročku“ a prejdú touto formou do projektového riadenia, poradenstva, angažujú sa v projektoch bývalých spolužiakov či bývalých klientov. „Iní sa počas tejto ‚prestávky‘ konečne venujú sebe, riešia zdravie, venujú sa rodine,“ dodáva. Podľa headhuntera sa však ocitnú opäť na začiatku, pretože v novej profesii je konkurencia, ktorá má know how náskok.

Ak však skúšate svoje šťastie na „klasickej“ korporátnej pôde a cez pohovory, mali by ste si osviežiť zaužívané pravidlá: sledujte sociálne siete ako LinkedIn, nadviažte kontakt s headhuntermi či recruitermi, sledujte voľné pracovné pozície.

Cieľom je získať informácie, kam môžete poslať svoj životopis a následne absolvovať pohovor. „Mnohým sa to zdá jednoduché, no aj skúsení ľudia majú častokrát problém sa odprezentovať. Pravidlo ‚ťažko na cvičisku‘ z nás aj v tomto prípade urobí pripraveného človeka,“ opisuje expert.

Ak ste v situácii, že si už dlhšiu dobu hľadáte prácu, no neviete, ako sa odprezentovať, inšpirujte sa radami od headhuntera Dalibora Slávika: 

  • Ak sa vás personalisti na pohovore opýtajú, prečo ste skončili u bývalého zamestnávateľa, odpovedzte, ako to vnímate vy.
  • Pripravte si aj odpovede na menej príjemné otázky – napríklad ako ste riešili nepríjemnú situáciu v práci, museli ste sa rozlúčiť s kolegom a podobne.
  • Nevyhýbajte sa ani otázkam o očakávanom plate. Pozor, je rozdiel, či prácu máte, alebo nie. V prípade, že ste bez práce, je dôležité si povedať, akú minimálnu výšku platu dokážete akceptovať. Je zbytočné hovoriť, ako ste boli zaplatení pred 18 mesiacmi, to je už minulosť. Teraz je teraz. Ide nám o to mať čo najviac možností a výška platu nám môže pomôcť pri výbere z viacerých pozícií.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?