Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
5. novembra 2020

Siloe.design prináša nový koncept šperkov. Sú vyrobené zo zlata a drahokamov a každý z nich je jedinečným umeleckým dielom. Odzrkadľujú nespútanosť ich autora, umelca Mareka Husovského.

Ste ústrednou osobnosťou značky Siloe.design. Ako prebieha váš proces šperkárskej tvorby a čím sa líši od bežných strojovo vyrábaných zlatých šperkov?

Umelecká tvorba šperku je citlivý proces. Tvarujem každý jeden kúsok vrstvu po vrstve, bez odlievania, bez foriem a strojového upravovania. Využívam rôzne špeciálne techniky. Hodnotu šperkom dodáva nielen tento postup, ale aj vzácne materiály, zlato, opál či diamanty, ktoré ich robia nadčasovými. Nosiť takýto šperk je ako vlastniť originál obrazu. Aj plagát na kvalitnom papieri môže vyzerať dobre, ale len pôvodné dielo nesie punc jedinečnosti. Niektorí výrobcovia šperkov označujú za ručnú prácu modely, ku ktorým autor ručne vyrobil odlievaciu formu. V podstate je to sériová výroba. Ja vyrábam každý model samostatne, a teda žiadne dva nie sú navlas rovnaké. Sú elegantné, inšpirované slovenskou prírodou a žiadané aj v zahraničí.

Pre akú skupinu zákazníkov sú podľa vás vaše šperky vhodné?

Moje šperky sú určené pre všetkých, ktorí oceňujú jedinečnosť a originalitu. Nedá sa to ohraničiť vekom. Napríklad snubné prstene a obrúčky si vyberajú väčšinou mladí ľudia, no tým, že šperky z našej dielne sú naozaj nadčasové, môže šperk z tej istej kolekcie nosiť dvadsaťročná slečna i šesťdesiatročná dáma. Na oboch bude vyzerať fantasticky. Ponuka Siloe.design je široká a kombinovateľná s elegantnou mestskou módou, ale aj s ľudovými motívmi. Šperky vizuálne vyniknú, ale neprekážajú pri bežných činnostiach. Sú vytvorené tak, aby okamžite splynuli s majiteľom. Šperky z našej dielne majú veľký úspech aj na zahraničných výstavách dizajnu. 

“Kto chce vidieť veci zblízka, musí sa na ne pozrieť s odstupom”, hovorí umelec Marek Husovský zo Siloe.design. Zdroj foto: Archív klienta

Kde nachádzate inšpiráciu?

Hoci som dnes známy najmä ako šperkár a zlatník, v minulosti som sa venoval viacerým umeleckým odvetviam, fotografii, poézii. Inšpiruje ma príroda, niekedy musím zdolať najvyššiu horu, aby som mohol vložiť najmenší kameň do šperku. Kto chce vidieť veci zblízka, musí sa na ne pozrieť s odstupom. Kto chce vidieť opál zasadený v prsteni, musí vnímať majestátnosť opálových hôr.