5. marca 2020

Viete, ktorý slovenský šéfkuchár sa ako prvý môže pýšiť vlastnou michelinskou hviezdou? Chcete spoznať meno najnovšieho podnikateľa roka z rovnomennej súťaže spoločnosti EY a tiež mená ostatných finalistov? Chcete sa dozvedieť, ako sa na Slovensku organizujú najväčšie bežecké podujatia ako Stefanik trail, Košický maratón či beh Od Tatier k Dunaju? To všetko a ešte oveľa viac sa dočítate v marcovom Forbese.

Peter Duranský, šéfkuchár viedenskej reštaurácie Das Loft. Foto: Ondřej Pýcha
Peter Duranský, šéfkuchár viedenskej reštaurácie Das Loft. Foto: Ondřej Pýcha

Marcový Forbes si môžete kúpiť tu.

Prvý slovenský Michelin

Bratislavčan Peter Duranský má 34 rokov a vedie viedenskú reštauráciu Das Loft. Vlani sa mu ako prvému slovenskému šéfkuchárovi podarilo získať michelinskú hviezdu. Ak však od neho čakáte maniere „slávnych“ šéfov kuchýň, možno budete prekvapení. Nehádže po svojich ľuďoch hrnce, hoci za mladi podobné veci zažil. Ako funguje michelinský biznis, o koľko vzrastú reštaurácii tržby, keď hviezdu získa, a čo sa môže stať, keď o ňu príde, o tom všetkom rozpráva v exkluzívnom rozhovore osobnosť marcovej obálky.

Juraj Habovštiak, spoluzakladateľ a majiteľ MTS Krivá. Foto: Ondřej Pýcha
Juraj Habovštiak, spoluzakladateľ a majiteľ MTS Krivá. Foto: Ondřej Pýcha

Podnikateľ roka: Habovštiak a jeho ľudia z Oravy

Juraj Habovštiak s partnermi, a ako on poznamená, aj so svojimi zamestnancami, vybudoval úspešný slovenský príbeh MTS Krivá. Jeho firma sa venuje najmä robotizácii v priemysle, ale dôležité nie je len to, čo robia, ale aj ako to robia. „Ľuďom u nás do ich rozhodovania direktívne veľmi nezasahujeme. Vážia si, že majú zodpovednosť.“ Firma pritom prechádza cez životy celej komunity. Obec Krivá má približne 800 obyvateľov, v MTS pracuje viac ako 360 ľudí.

Finalisti súťaže EY Podnikateľ roka 2019 - zľava: Juraj Habovštiak, Artur Gevorkyan, Lucia Pašková, Pavol Jakubec, Peter Both a Dominik Brichta. Foto: Ondřej Pýcha
Finalisti súťaže EY Podnikateľ roka 2019 – zľava: Juraj Habovštiak, Artur Gevorkyan, Lucia Pašková, Pavol Jakubec, Peter Both a Dominik Brichta. Foto: Ondřej Pýcha

Najlepší slovenskí biznismuži a biznisženy

Víťaz môže byť len jeden, ale finalistov ceny podnikateľ roka a výnimočných podnikateľov je vždy niekoľko. Kto medzi nich patrí? Napríklad dvaja mladíci, Dominik Brichta a Peter Both, ktorí vybudovali na Slovensku výnimočný e-shop. Patrí tam aj podnikateľský veterán Pavol Jakubec, ktorý okrem výrobcu Horaliek vlastní aj gumáreň Vegum či realitné projekty. Ďalším unikátom je Artur Gevorkyan, pôvodom Armén a školou vojak, ktorý pri Banskej Bystrici roky buduje firmu zameranú na práškovú metalurgiu. A tiež Lucia Pašková a Pavol Andel, ktorí za 15 rokov pridali švajčiarskej značke Curaprox slovenský príbeh.

Kanonier Boston Bruins David Pastrňák. Foto: David Turecký
Kanonier Boston Bruins David Pastrňák. Foto: David Turecký

Kanonier z Bostonu

David Pastrňák, nová hviezda v NHL, súka za Boston góly ako na bežiacom páse. Žije však neobyčajný život. Najlepší český hokejista vyrastal s mamou v ťažkých podmienkach. Vyžiť museli zo 120 korún na deň. Keď mame po podpise prvej zmluvy v NHL kúpil drahý šál, vraj mu dala facku. Ona si na to síce spomína trochu inak, ale David naozaj vyrastal vo veľmi skromných pomeroch. „Zostal som skromný,“ hovorí, „o peniaze môžete kedykoľvek prísť.“

Bežci a organizátori na štarte prvého Košického maratónu v októbri 1924. Foto: Archív KMM
Bežci a organizátori na štarte prvého Košického maratónu v októbri 1924. Foto: Archív KMM

Zákulisie najväčších slovenských behov

Pred ôsmimi rokmi sedel frustrovaný Martin Urbaník na kancelárskej stoličke a rozmýšľal, „ako po rokoch strávených v korporáte nájsť stratenú profesionálnu sebaúctu.“ Do ruky sa mu dostali dve knihy, o Štefánikovi a indiánskom kmeni Tarahumaroch. A výsledkom bol vznik ultra behu Stefanik Trail. Históriu legendárnych slovenských behov a ľudí v ich pozadí odkrýva hlavný príbeh marcovej prílohy Forbes Life.