27. júla 2019

Nechceli byť takí, tak sú radšej onakví! Mariana a Viktor Karvaiovci sa popri full-time zamestnaniach rozhodli založiť vlastný biznis. Všetko to začalo webovým shopom Onaque, v ktorom prezentovali (a stále prezentujú) svoje vtipné, originálne a nápadité dizajny známych slovenských i svetových osobností. Napríklad Jánošíka, ktorý má na háku, Štúra gramatika či Van Gogha, ktorý je samé ucho. Ich satira sa teší veľkej obľube, vďaka čomu sa dnes s vlastným stánkom prezentujú na slovenských festivaloch a rínkoch. 

Viktor sa bez väčších okolkov hneď priznáva, že je maximálne vizuálne založeným človekom. Pri všetkom teda hľadí najmä na túto stránku. A inak to nie je, a ani nikdy nebolo, v prípade oblečenia. Veď viete, ako sa hovorí, šaty vraj robia človeka. „Už dávnejšie som mal pocit, že si pri nákupoch nedokážem vybrať. Chýbala mi farebnosť a originalita,“ vysvetľuje bližšie spoluzakladateľ Onaque.

Bála sa, že jej ilustrácie nezaplatia účty. Teraz pracuje na novom projekte s Hvoreckým a Monoklom

Tri roky spätne mu teda zišlo na um, že odevy, ktoré by rád nosil, si zrejme najlepšie nadizajnuje sám. Do projektu zapojil i svoju manželku Marianu. Tá vraj dobre vedela o jeho túžbe vytvoriť si vlastný priestor, v ktorom by sa mohol kreatívne vyžiť. „Malo to byť niečo, čo je jeho vlastné a dokáže to rozvíjať. Istá forma hobby projektu, ktorá by rástla pod jeho rukami,“ spomína si spoluzakladateľka dizajnového shopu.

Duo predstavuje osobnosti hravo. „Miňo Štefánik bol veľmi vzdelaný človek. Veľa makal a študoval. Bol kariérista, čo si zaumienil, to aj dosiahol. Keď však čítal správy z domova, akí sú tu na Slovensku všetci ľudia múdri, ako vedia všetko zanalyzovať a rozobrať do detailu, vôbec to nechápal,“ uvádzajú vo svojom shope. Foto: Tomáš Pospíchal

A tak Viktor počas dvoch rokov usilovne navrhoval dizajny pre oblečenie a v roku 2018 prišli manželia Karvaiovci so značkou Onaque. „Priznávam, zo začiatku to bol skôr taký pokus, či sa to, čo sa páči nám, bude páčiť aj niekomu inému,“ hovorí dizajnér. Spolu s Marianou sa totiž domnievali, že sa im podarí predať nanajvýš zopár tričiek a zo značky bude skôr ich spoločný koníček. Teda niečo, čo by mohli robiť pre zábavu. „Obaja máme full-time zamestnania a každého z nás práca baví a napĺňa,“ dodáva Mariana.

Ilustrátorka Danyela art spolupracuje so značkami Gosh i La Donuteria. Po večeroch učí ľudí kresliť

Podarilo sa im však čosi, čo sami nečakali. Už po roku na trhu sa ich tričká predávajú v štyroch netradičných obchodoch, takzvaných concept stores. Tiež sa im podarilo dostať na tie najväčšie a najznámejšie festivaly. „Ľudia nás volajú na rôzne lokálne akcie,“ hovorí Viktor a dodáva, že momentálne robia v Onaque i niekoľko stokusové dotlače.

Dva piliere

Manželia Karvaiovci odhadujú, že na začiatku investovali do svojej značky Onaque približne 1300 eur. Tie potrebovali predovšetkým na rozbeh firmy a prvú dotlač. Aktuálne sa táto suma zvýšila na 10-tisíc eur. „Takúto investíciu si vyžiadala príprava stánku na festivaly, nábytok v ňom, aj niekoľko dotlačí tričiek, ušitie šiltoviek, vakov, tašiek a tenisiek,“ vymenúva Viktor.

Keďže spoluzakladateľ tejto značky pracuje v reklamnej oblasti, prirodzene inklinuje k farebným veciam. Na tie stavil tiež vo vlastnom biznise, no vedel, že rozhodne nebudú stačiť. Potreboval zaujať ešte niečím ďalším. Tým, čo odlíši Onaque od ostatnej konkurencie. „Stavili sme preto na známe osobnosti, ktoré majú za sebou vlastný príbeh a vyslovujú hlbšiu myšlienku, ktorá však navonok znie aj vtipne,“ vraví Viktor.

Na pretras prišiel tiež Štúr. Manželia k nemu vymysleli: „Kdo bi ňepoznau Štúra a jeho prvú koďifikovanú Slovenčinu? Každí z nás robí chibi, ale volakdo robí aj ťje gramaťickje. Na takích ludí bi bou Ludo určiťe hrdí.“ Foto: Tomáš Pospíchal

Svojho manžela vzápätí dopĺňa Mariana, podľa ktorej ich spoločná firma stojí najmä na kvalite a lokálnosti. A tieto dva piliere v nej chcú zachovať, nech sa v budúcnosti ich biznis akokoľvek zväčší. Na festivaloch, rínkoch a ďalších akciách však Karvaiovcov teší, že ich dizajnové kúsky dokážu ľuďom vyčarovať úsmev na tvári.

Oni sami sú farební, optimistickí ľudia a chcú ostatným naokolo spríjemniť nosenie vecí a možno dokázať i to, že sa s nimi možno stotožniť. „Pretože sú ľudia, ktorí robia „chibi,“ sú tiež takí, čo majú „na háku,“ alebo sú „generáli,“ hovorí s úsmevom Mariana a odkazuje na dizajny Onaque.

Boli na Pohode, pripravujú sa na Grape

Na dizajnoch tričiek a ďalších produktov značky Onaque pracujú manželia Karvaiovci spoločne. S radosťou ich vymýšľajú a po krátkych brainstormingoch ich prenášajú tabletom do digitálnej podoby. „V šuflíku však máme ešte veľa ilustrácií, ktoré zatiaľ neuzreli svetlo sveta,“ prezrádza Viktor.

Aktuálne majú v ponuke Onaque tričká, šaty, obaly na smartfóny, tenisky, vaky, tašky, ruksaky i odznaky. Časom plánujú pridať tiež ďalšie veci. Všetky tieto produkty vyrábajú lokálne. Tenisky na Slovensku, tašky, vaky a šiltovky zase v Českej republike. Iba tričká sú šité v zahraničí, pochádzajú však od GOTS certifikovaného výrobcu, ktorý ich podľa manželov Karvaiovcov vyrába zo 100-percentnej organickej bavlny. Všetky svoje potlače však robia na Slovensku.

A čo by to bolo bez Jánošíka? Ani na neho Karvaiovci nezabudli: „Bohatým bral, chudobným dával. Doba je však obzvlášť zlá a dnes je to presne opačne. Jurov biznis už nejde tak ako kedysi a preto svoj job zavesil na hák, upravil svoj swag a skúša sa stať celebritou.“ Foto: Tomáš Pospíchal

„Zamestnancov zatiaľ nemáme, stíhame to dvaja, no vyžaduje si to dobre zorganizovaný time manažment,“ približuje Mariana. Momentálne sa manželia Karvaiovci so značkou Onaque pripravujú na festival Grape 2019 a vymýšľajú, čo nové by mohli priniesť na obdobie jesene a zimy.

Časom plánujú rozšíriť svoje dizajny o nové osobnosti. Aktuálne sú vonku edície Slovák (Jánošík, Štúr, Štefánik) a Umelci (Frida, Van Gogh, Perla). „Na Pohode 2019 sme predstavili novinku “Al Capone.” Budeme sa mu snažiť nájsť do partie ďalších parťákov,“ uzatvára s úsmevom spoluzakladateľ značky.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk