23. júna 2021

Na trhu hľadali koženú tašku, no žiadna z nich nemala tú správnu emóciu. Zo srandy vtedy zahlásili, že si ju budú musieť vyrobiť sami. V roku 2016 už manželia Šperkovci spúšťali e-shop s koženými doplnkami pre pánov. Svojmu malému biznisu pod značkou Shperka sa venujú popri práci vo večerných hodinách.

Móda fascinovala Tomáša Šperku dlho predtým, ako sa začal pohybovať v tomto segmente. „Vždy som inklinoval k tradičnej pánskej móde. Veľký podiel na tom mal určite môj dedko, ktorý bol vyučený krajčír a často som ho sledoval, ako sedí za šijacím strojom a majstruje. Dokonca zopár oblekov ušil aj priamo pre seba,“ začína svoje rozprávanie Tomáš, ktorý je vášnivým sledovateľom starých filmov.

Často sa počas nich pristihol pri tom, že sa viac zaujíma o módu ako o samotný príbeh. A ako to už býva, záujem a vášeň prerástla v túžbu vyrobiť niečo vlastné.

Posledným impulzom bolo zháňanie koženej tašky, ktorú mu chcela kúpiť ako darček jeho manželka Barbora. „Napriek tomu, že sme ich našli niekoľko, všetky sa nám zdali rovnaké, akoby bez emócie, každej niečo chýbalo alebo to jednoducho nebolo ono. Tak som len tak zo srandy či sklamania zahlásila, že si ju budem asi musieť vyrobiť sama,“ dopĺňa Barbora.

Pánske tašky Shperka. Foto: arcjív respondenta

Napokon sa touto myšlienkou začali manželia aktívne zaoberať a o rok neskôr už mali svoj prvý e-shop Shperka. No vybudovanie mena v segmente, ktorý nie je bezkonkurenčný, nebolo a nie je jednoduché. Preto Tomáš ešte stále popri podnikaní aj pracuje.

Reklama

„Väčšinu pracovného života sa pohybujem v retail sektore, pracujem pre maloobchodnú potravinovú sieť. Skúsenosti s biznisom ako takým som mal, ale výrobná a dizajnová časť mi chýbala,“ hovorí. Začiatky teda opisuje ako veľmi rozpačité, komplikované a finančne náročné.

Chyby boli ich najlepšou školou

Keďže ani jeden z manželov nemal technologické zázemie a skúsenosti s dizajnom, niekedy bolo veľmi ťažké pretaviť ich predstavu do reálneho produktu. Veľakrát sa im napríklad stalo, že si vymysleli niečo, o čom si mysleli, že bude úžasné, avšak ich výrobca ich veľmi rýchlo vyviedol z omylu a poukázal na možné problémy, prípadne na fakt, že to nie je vôbec realizovateľné.

Na týchto chybách sa však učili a mnohé z nich dnes vnímajú ako veľkú školu. „Napríklad spolupráca s partnermi mimo Európy, ktorí nezdieľali náš zmysel pre detail, prepracovanosť výroby či kvalitu materiálov, bola pre nás veľkým sklamaním. Vďaka nej však vieme úplne presne, na čo si treba dať už vopred pozor a čo treba ešte pred samotnou výrobou zdôrazniť,“ hovorí Barbora.

Hoci sa zameriavajú na produkty pre pánov, v ponuke majú aj kožené kabelky či peňaženky pre dámy. Foto: archív respondenta

Šperkovci svoju ponuku počas rokov podľa vlastných slov „vyšperkovali“ na výrobky pre gentlemanov. Okrem ich vlajkovej lode – kožených doplnkov, ako sú tašky, peňaženky, opasky či tenisky, ponúkajú aj anglické dáždniky, košele na mieru, hodvábne vreckovky, kravaty, manžetové gombíky či kašmírové a bavlnené tričká.

No keďže väčšinu týchto výrobkov nakupuje pre svojich partnerov ženská populácia, v ponuke je aj zopár kúskov pre dámy. Ide predovšetkým o elegantné kožené kabelky a peňaženky.

Showroom na záhrade

A aký vplyv na ich podnikanie mala korona? Manželia mali šťastie, že ich zastihla práve v období, keď sa venovali rozvoju e-shopu, čo sa im napokon vyplatilo. K online nakupovaniu chceli pridať ešte niečo navyše a rozhodli sa preto dobudovať aj showroom na vlastnej záhrade.

„Paradoxne nám situácia zahrala do karát. Keďže sme mali počas lockdownu dostatok času, mohli sme si showroom na domácej pôde postaviť celkom sami,“ hovorí Tomáš. Dodáva, že predaj im za minulý rok narástol trojnásobne, čo ich veľmi príjemne prekvapilo.

Tomáš a Barbora Šperkovci. Foto: archív respondenta

Na druhej strane sa museli vyrovnať s pomalým naskladňovaním produktov a nedostatočnou ponukou. Veľa z ich dodávateľov, ktorí sú najmä vo Veľkej Británii a na Slovensku, nepracovalo a zopár skrachovalo. Deficit niektorých dodávok z Talianska, ktoré potrebujú pri práci, pretrváva naďalej.

Ďalšie plány

A aké sú ďalšie plány Šperkovcov a ich značky? V rámci produktov sa rozhodli viac sústrediť na dámsky segment, ktorý podľa Tomášových slov dlhšie zanedbávali, no najväčšou témou je pre nich určite automatizácia a štandardizácia procesov vnútri firmy.

„Tie idú ruka v ruke s expanziou. Myslím, že žiadna firma nemôže úspešne expandovať a rásť, pokiaľ nemá jasne a pochopiteľne zadefinované procesy a štandardy, ktoré sú jednoducho prenášateľné v podstate pre kohokoľvek. Môže sa to zdať mierne neprimerané firme o dvoch ľuďoch, ale keď nás bude niekoľkonásobne viac, tak už môže byť neskoro,“ dodáva.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?