5. septembra 2021

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako by vyzeralo mesto podľa vašich snov? Ak doposiaľ nie, môžete sa aspoň do budúcnosti inšpirovať nápadom amerického podnikateľa Marca Lorea. Mesto s názvom Telosa má mať rozlohu 150-tisíc akrov, a má byť vzorom pre americké mestá v nasledujúcich rokoch. Aké budú jeho výhody? Udržateľné fungovanie a bezchybné služby pre obyvateľov.

Mesto má poskytovať domov pre 5 miliónov obyvateľov. S konkrétnou víziou prišlo dánske architektonické štúdio Bjarke Ingels Group, ktoré si vybral muž stojaci za celým nápadom – podnikateľ Marc Lore. Lore je niekdajší CEO pre e-commerce vo Walmarte, ktorý však tento rok v januári z pozície odišiel, aby sa mohol venovať svojmu mestu budúcnosti.

Naplánoval ho na juhozápade USA uprostred púšte. Motivovala ho k tomu potreba urobiť inkluzívne a bezpečné mesto pre každého, po ktorom sa dá ľahko prepravovať a kde sa zároveň cítite napojený na prírodu. Utópia? Možno, ale Lore v mesto verí a architektonické štúdio, ktoré má za sebou napríklad kampusy Google alebo nové múzeum Audemars Piguet, jeho vízii vdýchlo podobu.

Keď sa darí mestu, bude sa aj ľuďom

Samotné meno Telosa má korene v gréčtine a znamená „pre vyšší účel“. Jeho dominantou bude veža nazývaná Equitism stojaca uprostred, čo taktiež nie je náhodné pomenovanie. Celé mesto má fungovať na princípoch takzvaného equitismu, v rámci čoho sa budú zisky z pozemkov prerozdeľovať do vzdelávania, zamestnanosti a ďalších verejných služieb. A čím lepšie sa bude mestu dariť, tým lepšie na tom budú aj jeho obyvatelia.

Mesto Telosa bude mať rozlohu 150-tisíc akrov. Svojim obyvateľom bude ponúkať benefity pre život. Foto zdroj: City of Telosa

Lore verí, že by mesto mohlo časom dosiahnuť hodnotu jedného bilióna dolárov, a mohlo by za rok generovať 60 miliárd dolárov pre svojich obyvateľov. „Úlohou Telosy je vytvoriť férovejšiu a udržateľnejšiu budúcnosť,“ vyjadril sa americký podnikateľ vo videu na webe projektu. 

Reklama

Veľký priestor, zeleň, autonómna mestská doprava

Mesto budúcnosti sľubuje široké ulice, kde budú mať dostatok priestoru chodci, cyklisti, no zároveň sa tam zmestia aj autonómne riadené vozidlá hromadnej dopravy. Samozrejmosťou je dostatok zelene, zariadenie na recykláciu vody a obnoviteľná energia, čo by malo zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť.

Stavať sa má najskôr na 1500 akroch a postupne sa bude mesto rozširovať. Prvých 50-tisíc obyvateľov by toto utopické mesto malo privítať v roku 2030. A keď sa osvedčí, tak tiež ponúknuť návod, ako vybudovať podobné mestá. A to nielen v Amerike.

Marc Lore svetu ukázal prvé vizualizácie projektu. Už teraz sa záujemcovia o bývanie či prácu v tomto meste môžu prihlásiť prostredníctvom webstránky mesta Telosa. Foto zdroj: City of Telosa

Článok vyšiel na webe Forbes.cz, jeho autorom je redaktor Tom Procházka. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?