6. septembra 2021

Nemecký výrobca nákladných automobilov MAN plánuje rozšírenie výroby na Slovensku. V logistickom parku Sihoť neďaleko Trenčína vznikne 380 nových pracovných miest. 

Konzorcium MAN patrí medzi najväčších európskych výrobcov úžitkových vozidiel, autobusov a motorov s ročným obratom 15,5 miliardy eur. Celosvetovo zamestnáva okolo 50-tisíc pracovníkov. Výrobný závod má aj na Slovensku.

Dcérska spoločnosť LKW Komponenten vyrába v Bánovciach nad Bebravou diely k rámom a kabínam, potrubia či zvárané zostavy a zamestnáva tu približne 500 ľudí.

Podľa dokumentov predložených slovenským úradom plánuje rozšírenie výroby. V logistickom a priemyselnom parku Sihoť medzi diaľnicou D1 a obcou Chocholná – Velčice pri Trenčíne rastie priemyselná hala, v ktorej by malo pracovať 380 zamestnancov.

Reklama

„Plánované priestory bude využívať na výrobu komponentov pre nákladné automobily budúci užívateľ spoločnosť LKW Komponenten, ktorý je hlavným dodávateľom dielov v nadnárodnom koncerne MAN,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva hospodárstva k zámeru rozbehnúť v lokalite ľahkú strojársku výrobu.

Prvé piliere novej haly pre autodiely nákladiakov Man. Foto: FB Chocholná – Velčice

„Ide o presun časti výroby z Nemecka a Rakúska,“ hovorí projektový manažér Sihotparku Jakub Soták. Práce na výstavbe haly sa začali v máji, kolaudácia nových výrobných priestorov je podľa neho naplánovaná na koniec roka 2021. V prípade, že úrady vydajú parku všetky potrebné povolenia, v januári by mala hala ožiť výrobou súčiastok pre nákladiaky.

„O niekoľko rokov by sa mala výroba ďalej rozširovať o ďalších 30-tisíc štvorcových metrov, kde bude pracovať okolo 850 ľudí,“ tvrdí Soták. Ukončenie ďalšej fázy výstavby v parku Sihoť je plánované na rok 2022.

Viac práce

„Pre nás ako obec je to dobrá správa, pretože získame vyšší výnos z dane z nehnuteľnosti, ktorý vieme využiť na rozvoj obce a pribudnú tiež pracovné príležitosti pre miestnych obyvateľov,“ hovorí starosta obce Chocholná-Velčice Ľubomír Škriečka.

Investor – vlastník parku – sa podľa neho tiež zaviazal zabezpečiť dostavbu cesty, ktorá miestnym uľahčí spojenie s Trenčínom a Novým Mestom nad Váhom. Aktuálne sa vozovka končí v poliach.

Negatívnych dopadov na obec sa starosta neobáva. „Keď sme pred pätnástimi rokmi menili územný plán obce, lokalitu pre budúci priemyselný rozvoj sme určili na miesta, ktoré od obce oddeľuje železničná trať a cesta prvej triedy. Takže sa nám sem podarilo dotiahnuť pracovné miesta bez toho, aby cez obec chodili ťažké nákladiaky,“ tvrdí. 

Logistický park Sihoť aktuálne slúži firmám Vaillant či Vetropack. Foto archív: Sihoť Park

Presúvajú výrobu z Rakúska

Tento rok skupina MAN predala svoj závod v rakúskom meste Steyr súkromnému investorovi, no z dôvodu hladkého presunu výroby tu plánuje pokračovať v prácach ešte do mája 2023. Časť výroby bude postupne presúvať práve do nových priestorov pri Trenčíne. Finalizácia výroby nákladných vozidiel prebieha v Poľsku.

Spoločnosť LKW Komponenten vlani dosiahla tržby 36,2 milióna eur. Je súčasťou skupiny MAN SE, ktorá od roku 2012 patrí do konzorcia Volkswagen Group.

Projektový manažér Sihoť parku J. Soták (s kladivom) a riaditeľ LKW Komponenten T. Hayer otvorili výstavbu novej haly pre autodiely MAN. Foto archív: J. Soták.

Logistický a priemyselný park Sihoť otvoril svoje brány nájomcom v roku 2019. V súčasnosti tu sídli producent vykurovacích zariadení Vaillant, výrobca obalového skla Vetropack či logistická spoločnosť Nothegger.

Park vlastní spoločnosť Sisban Slovakia, ktorá patrí do saudsko-arabskej investičnej skupiny Sisban Holding. Investor počíta s postupným rastom plochy parku zo súčasných 36-tisíc na 166-tisíc štvorcových metrov. Tretinu z tejto plochy by mal zabrať dodávateľ autodielov pre nákladiaky MAN.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?