9. júla 2020

V stredu 8. júla pribudol rekordný počet nakazených novým koronavírusom za posledné týždne. Podľa premiéra Igora Matoviča je to „príliš veľa na to, aby sme sa naďalej mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí.“ Napísal to na svojom Facebooku, bližšie informácie o ďalších krokoch zatiaľ neposkytol.

Za včerajšok pribudlo až 53 nových prípadov koronavírusu. Sedemdňový kĺzavý medián, ktorý je dôležitý pre zavádzanie opatrení, stúpol na hodnotu 20. Naposledy bola táto hodnota vyššia 26. apríla. Premiér však na svojom Facebooku naznačil, že dôjde k určitému sprísneniu.

Ministerstvo zdravotníctva na svojom facebookovom profile vyhlásilo, že „situácia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 je pod kontrolou. Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú podchytené ohniská a nastavené sú protiepidemické opatrenia. Situáciu však priebežne monitorujeme a budeme aktuálne informovať.“

Absolventi sa k práci nedostanú tak ľahko.
Koronakríza ukazuje nadbytok vysokoškolákov

Základné informácie o koronavíruse na Slovensku:

  • za stredu 8. júla bolo vykonaných 2 284 testov, z ktorých identifikovali 53 pozitívnych vzoriek,
  • aktívnych je momentálne 346 prípadov koronavírusu,
  • pozitívne testovaní boli vyšetrení v okresoch: Prešov (12), Čadca (9), Bratislava (9), Košice (5), Trebišov (3), Sabinov (2), Košice – okolie (2), Piešťany (2), Nové Mesto nad Váhom (1), Gelnica (1), Spišská Nová Ves (1), Martin (1), Šaľa (1), Dunajská Streda (1), Malacky (1), Senec (1), Nové Zámky (1),
  • V Trenčíne v stredu uzatvorili zariadenie sociálnych služieb, klienti i zamestnanci sú v karanténe.

 

Viac ako 50 nových denných prípadov malo Slovensko zatiaľ len šesťkrát, naposledy to bolo 22. apríla (vtedy pribudlo 81). U nás sme zaznamenali prvý potvrdený prípad nákazy koronavírusom 6. marca, do dnešného dňa bolo na Slovensku pozitívne testovaných 1851 ľudí, zomrelo 28. O necelý týždeň, 12. marca u nás zaviedli prvé opatrenia.

Vláda predstavila lex korona.
Sulík hovorí o najväčších opatreniach za takmer dve dekády

V zmysle rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva vtedy ostali zatvorené cukrárne, bistrá, kaviarne a bary. Od 15. marca až do 13. júna platil na Slovensku núdzový stav, postupne sa zatvoril celý maloobchod, mnohé firmy prešli na režim home office, povinne sa nosili rúška aj v exteriéri.

Postupné uvoľňovanie

Prvá fáza uvoľňovania opatrení, pri ktorej mohli pri dodržaní hygienických podmienok otvoriť obchody do 300 štvorcových metrov, gastro s výdajom cez okienko či vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport, nastala 22. marca. V stredu 6. mája prišlo k druhej a tretej fáze uvoľnenia, o ďalšie dva týždne k štvrtej fáze.

Desiateho júna sa zrušila povinná štátna karanténa, zhruba týždeň od tohto kroku začali byť čísla nakazených opäť vyššie. V poslednom balíku uvoľňovania sa od 20. júna zrušil zákaz nedeľného predaja, povinnosť merať teplotu ľuďom pri vstupe do štátnych inštitúcií, kúpeľov a wellness centier či povinnosť sedieť v taxíku na zadnom sedadle. Od prvého júla sa navyše povolili podujatia nad 1000 ľudí.

O prípadom kroku späť a opätovnom zatváraní prevádzok či zavádzaní opatrení mal podľa odborníkov rozhodovať tzv. kĺzavý medián (týždenný priemer očistený o karanténne prípady), ak by prekročil hodnotu 50. Aj po dnešnom vysokom prírastku je jeho aktuálna hodnota 20.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?