23. októbra 2020

Bratislavský závod Volkswagenu začal v piatok (23. októbra) vyrábať nový model – kompaktné SUV Škoda Karoq. Pre závod, ktorý vyrába veľké prémiové vozy aj malé mestské autá, ide o deviaty model, pracovať na ňom bude zhruba 500 ľudí. Vyrábať budú ročne desaťtisíce kusov.

O autá typu SUV je medzi spotrebiteľmi veľký záujem a vníma ho aj koncern VW. Preto bratislavský závod začal vypomáhať sesterskej značke Škoda s výrobou Karoqu „z kapacitných dôvodov, informovala hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. Popri elektromobile Škoda Citigoe iV ide o druhý model českej značky v aktuálnom produktovom portfóliu bratislavského závodu.

Výroba bola počas predchádzajúcich mesiacov integrovaná do linky segmentu malých mestských vozidiel, na ktorej sa vyrába aj Volkswagen up!, Volkswagen eco up!, Volkswagen e-up! a Seat Mii electric. Hlavnou motorizáciou bude 1,5 TSI v prevedení s manuálnou aj automatickou prevodovkou. Karosérie pre Škoda Karoq sa vyrábajú a lakujú v Českej republike, podvozok sa naopak vyrába kompletne v Bratislave.

SUV Škoda Karoq sa od 23. októbra vyrába už aj v bratislavskom Volkswagene. Škodovka potrebovala rozšíriť výrobné kapacity. Foto: Škoda Auto

O pridelení montáže Karoqu sa v centrále koncernu vo Wolfsburgu rozhodlo minulú jeseň. „Teší ma, že aj napriek náročnej dobe v súvislosti s epidémiou koronavírusu sa nám podarilo spustiť produkciu nového modelu podľa plánu,“ povedal Oliver Grünberg, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo Volkswagen Slovakia.

V rámci produkcie áut značky Škoda patrí Karoq medzi najlepšie sa predávajúce modelové rady. Člen predstavenstva Škoda Auto pre produkciu a logistiku Michael Oeljeklaus k spusteniu produkcie v Bratislave povedal, že dodatočné objemy zo závodu Volkswagen Slovakia im pomôžu vyhovieť veľkému dopytu po tomto aute.

Škoda Karoq produkujú v Mladej Boleslavi už od roku 2017. V roku 2019 ich škodováci celosvetovo vyrobili 153 099 kusov, takmer o 15 percent viac ako rok predtým.

Volkswagen Slovakia vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako šesť miliónov vozidiel, koncern v krajine doteraz preinvestoval 4,5 miliardy eur. Tržby vlani dosiahli 10,4 miliardy eur. Patrí k ťahúňom slovenského exportu a k najväčším súkromným zamestnávateľom krajiny, ku koncu vlaňajška zamestnával 12 383 ľudí.  Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, Seat Mii electric, Škoda Citigoe iV a oddnes aj Škoda Karoq.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?