Zaraďte pohyb medzi svoje priority, začnite s jednoduchou aktivitou, vytrvajte a postupne si sami budete chcieť pridať. Je to v ľudskej náture, hovorí Maroš Molnár, dlhoročný kondičný tréner známy z televízie i sociálnych sietí.
On sám má stále plný tréningový kalendár a hlavu plnú plánov: na novú aplikáciu, druhú knihu či triatlon, ktorý ho čaká na jeseň.
Koľko by sme mali denne cvičiť, aby to malo nejaký efekt?
Výskumy hovoria, že priemerne dvadsaťtri minút denne stredne intenzívnej aktivity by malo človeku stačiť, aby sa udržoval v dobrom zdravotnom stave. Viaceré päťminútovky v priebehu dňa sú na to podľa mňa dobré: urobíte si jeden strečing, potom ďalšiu päťminútovku môžete trebárs robiť tridsať sekúnd drepy, tridsať sekúnd jumping jacky – to vám garantujem, že budete cítiť –, potom neskôr opäť strečing a cvičenie.
Takto za deň urobíte pre telo naozaj veľa. Po čase, keď si urobíte návyk, možno po mesiaci-dvoch, zistíte, že vám už päť minút nestačí. Že sa už vôbec nespotíte a začnete uvažovať, čo pridať, aby ste z toho mali viac.
Nájdite svoju prioritu
Čo by mohol byť ďalší krok?
Musíte sa dostať do stavu, že nerozmýšľate, či cvičiť alebo nie. Ako keď nerozmýšľate nad tým, že pri odchode z domu zatvoríte dvere, má to byť automatika. Po čase zistíte, čo vám vyhovuje najviac, a to robte.
Keď niekto miluje chôdzu, nech z toho urobí prioritu. Pre iného to môže byť to, že si vie dobre ustrážiť a zostaviť stravu a cvičenie ho tak neťahá. Aj to je dobre. Som presvedčený, že keď má niekto nejakú oblasť, z ktorej urobí prioritu, po čase mu to nebude stačiť a pridá k tomu niečo ďalšie, lebo človek je tvor, ktorý chce stále niečo viac.
Ak teda „držíte stravu“, po čase si asi poviete: v tomto som dobrý, ale keby som len trochu cvičil, opäť ma to posunie. Stačí ísť malými krokmi, trebárs sa rozhodnúť, že za akýchkoľvek okolností pôjdete schodmi a nie výťahom. O dva mesiace si k tomu možno pridáte nejaké cvičenie, až je z toho nakoniec súbor cvikov, ktorý vám vyhovuje, normálny tréning.
Niekto dvadsať rokov nešportoval a teraz si uvedomí, že starne, bude mať povedzme štyridsaťpäť rokov a chce so sebou niečo urobiť. Ako rýchlo sa vie dostať do formy?
Všetko závisí od toho, ako on sám chce a koľko času a financií tomu obetuje – to sú tri základné predpoklady. Cvičenie sa však musí stať jeho prioritou. Oplatí sa nájsť si dobrého trénera, s ním trénovať tri- až päťkrát týždenne a za rok sa vie dostať do veľmi dobrej formy.
Chodia za vami takí ľudia?
Ja mám plno a držím si stabilnú klientelu. Asi pätnásť rokov sa venujem aj bežným ľuďom, nielen vrcholovým športovcom, a za ten čas sa moja skupina zmenila možno z dvadsiatich percent.
Koľkých trénujete?
Do desať ľudí.
Nová aplikácia
Poďme nachvíľu k číslam. Čo je aktuálne váš najvýnosnejší biznis? Instagram?
Z toho by som nevyžil a ani ho prioritne nerobím pre peniaze. Nechcem sa ani spoliehať iba na jeden zdroj príjmov, mám rád variabilitu. V minulosti bolo zrejme mojím najväčším biznisom trénovanie, lenže potom som nastúpil do televíznej šou Extrémne premeny a príjmovo sa to vyrovnalo.
Dobre sa predávala aj moja kniha Gauč alebo šťastie, kde som sa snažil odovzdať skúsenosti a informácie ľuďom, ktorí chcú cvičiť, ale nemôžu si dovoliť platiť trénera. Zarobiť si viem aj na sociálnych sieťach či online tréningmi, ktoré sme natočili spoločne s manželkou a dcérou.
Rozpracovanú máte aj aplikáciu, v ktorej záujemcov prevediete niekoľkotýždňovým tréningovým programom. Kedy ju spustíte?
Stále na nej robíme. „Na spadnutie“ bola už začiatkom roka, ale potom mi zavolali z Markízy, že ideme točiť piatu sériu Extrémnych premien a musel som to zastaviť. Dva mesiace som sa venoval iba tomuto televíznemu projektu.
O čo v tej aplikácii pôjde?
Vytvoril som ju prioritne pre obéznych ľudí, lebo tí sú najmenej schopní platiť si trénera a potrebujú najviac pomoci. Aplikácia je rozdelená podľa body mass indexu (indexu telesnej hmotnosti, pozn. red.) – do tridsať, od tridsať do štyridsať a nad štyridsať.
Prvá skupina sú teda ľudia s normálnou hmotnosťou a miernou nadváhou, druhá skupina už trpí obezitou a v tretej sú ľudia s ťažkou obezitou. Každá skupina si tam nájde prehľadný trojmesačný program od troch do šiestich tréningov týždenne. A keď človek bude robiť všetko, ako má, uvidí výsledky.
Z BMI povedzme štyridsaťšesť sa dostane na tridsiatku a plynulo môže prechádzať všetkými programami. Tie najjednoduchšie cviky sú navyše vhodné aj pre ľudí, ktorí nikdy necvičili a chcú začať.
Je to tiež interaktívne, zaznačujete si, čo ste odcvičili, a ukáže sa vám vyhodnotenie, nakoľko plníte tréningový plán. Verím, že to bude prospešné, a postupne chcem aplikáciu rozšíriť napríklad o štvortýždňový program po operácii kolena.
Jednotka na sociálnych sieťach
Dva roky po sebe ste sa v rebríčku Forbesu stali najvplyvnejším influencerom roka. Prinieslo vám to nejaké benefity?
Ani som ich nehľadal, akurát som počúval podpichovačky vo fitku, že „pozor, hovorí najvplyvnejší influencer“. (smeje sa) Alebo teraz trénujem slovinskú tenistku Kaju Juvanovú, volá mi a hneď aj do mňa zabŕdne: „Viem, že si teraz dosť zaneprázdnený, keďže si tá jednotka medzi influencermi…“
Spomenuli ste, že na sociálnych sieťach sa nesnažíte zarábať vo veľkom. Nejaké reklamné zmluvy však máte – napríklad so žilinskou firmou Be Lenka, ktorá vyrába barefootovú obuv a jej majiteľ Juraj Fehervari získal aj ocenenie EY Podnikateľ roka 2022.
Išlo len o jednorazovú a neplatenú spoluprácu. Poslali mi svoje produkty a ja som ich trochu spropagoval. Tých neplatených spoluprác mám viacero. Páči sa mi, keď nejaká slovenská firma robí niečo zaujímavé a rád ju v tom podporím. Nejaká jednorazová pomoc mi ani nezaberie čas, ak by však malo ísť o niečo dlhodobé, už by som si vypýtal aj peniaze.
Aké dlhodobé zmluvy máte?
S minerálnou vodou Budiš, barterový kontrakt mám s Citroënom, na ktorých vozidle jazdím, a platená je aj spolupráca s platformou Fitlavia, kde sa zameriavame na programy na chudnutie.
Máte toho rozbehnutého dosť. Čo chcete z toho stihnúť v najbližšom roku?
Mám dve pracovné priority: dokončiť druhú knihu pre 9- až 13-ročné deti, ktoré trápi obezita, a na jeseň uviesť do života spomínanú aplikáciu. Rád by som prežil Ironmana v Barcelone. Môj bývalý zverenec Filip Šebo mi ho dal ako darček k päťdesiatke, zaplatil letenku aj ubytovanie… Nemohol som odmietnuť. Na programe je v prvý októbrový deň, musím na to natrénovať, nebude to „sranda“.
Veľký rozhovor s Marošom Molnárom si môžete prečítať v júlovom vydaní magazínu Forbes.