6. decembra 2018

Lyžovačka v Európe nie je iba o „brázdení“ svahov tých najlepších rezortov na planéte. Ponúka aj niečo viac, keďže práve v Európe sa spája šport s objavovaním malebných storočných miest, ochutnávkou jedál v miestnych reštauráciách a mimoriadnymi výhľadmi na známe alpské pohoria, akým je napríklad Mont Blanc.

Väčšina zoznamov tých najlepších svahov a lyžiarskych stredísk sa začína renomovanými miestami, ako sú francúzske Chamonix, Courchevel, Val d’Isere alebo švajčiarske Verbier či Gstaad. Existujú však aj menej známe lokality, ktoré prispievajú k tomu, aby sa Európa stala poprednou dovolenkovou destináciou. Tu je 6 z nich:

L’Alpe-d’Huez, Francúzsko

Na prvom mieste máme destináciu, ktorá sa už po druhýkrát stala podľa organizácie Europe Best Destinations (EBD) najlepším lyžiarskym areálom v Európe. Za francúzske L’Alpe-d’Huez hlasovali tisícky cestovateľov.

50 eur za deň na minuloročnom snehu. Lyžovačka v Alpách opäť zdražuje

Vďaka blízkym letiskám v Grenoble, Ženeve a Lyone a stúpajúcej nadmorskej výške od 1250 do 3330 metrov v alpskom regióne Auvergne-Rhône-Alpes je táto destinácia podľa EBD „perfektným mixom zábavy, relaxu a športu pre rodiny, páry, začiatočníkov a skúsených lyžiarov“. Ponúka totiž širokú škálu príležitostí pre snežné športy a iné aktivity. Sezóna tam trvá od 1. decembra do 27. apríla.

Zasnežené francúzske lyžiarske stredisko L’Alpe-d’Huez.
Takto to vyzerá vo francúzskom stredisku L’Alpe-d’Huez. Foto: Forbes.com/L’Alpe-d’Huez

Livigno a Val Gardena, Taliansko

Druhé miesto na zozname EBD obsadilo stredisko Livigno, ktoré okrem iného získalo tiež cenu World Snow Awards v roku 2012. Táto destinácia sa nachádza na severe talianskeho regiónu Lombardsko v blízkosti švajčiarskej hranice.

Livigno je vlajkovou loďou údolia Valtellina. Je určené pre lyžiarov a snowboardistov všetkých úrovní. Priaznivci zimných športov tam nájdu 115 kilometrov alpských zjazdoviek a to na 12 čiernych, 37 červených a 27 modrých svahoch. Na svoje si tam prídu i ľudia, ktorí radi nakupujú. Môžu navštíviť centrum Livigna, kde nájdu charakteristické drevené budovy, pešiu zónu a mnoho obchodov. Najbližšie letiská sú v Innsbrucku a Zürichu. Sezóna tam trvá od 1. decembra do 1. mája.

Zasnežené talianske lyžiarske stredisko Livigno.
Milovníkov lyžovania láka aj talianske Livigno. Foto: Pixabay

Val Gardena je údolie, ktoré sa nachádza na severe talianskeho horského masívu Dolomity. Je tiež známe ako centrum pre horské športy a návštevníkom ponúka krásne výhľady.

Slovenské lyže získali jednu z najprestížnejších svetových cien.
Sú produktom roka 2018

Nachádzajú sa tam zjazdovky pre rodiny s deťmi, ale tiež pre pokročilých lyžiarov. Val Gardena je súčasťou siete Dolomiti Superski, ktorá združuje 12 lyžiarskych oblastí v tomto horskom masíve. A na jeden skipas sa dostanete do každého z nich. Najbližšie letiská sú v Bolzane, Innsbrucku, Verone a Bergame. Sezóna tam trvá od 6. decembra do 7. apríla.

Horská chata v destinácii Val Gardena.
Za okolitou prírodou a lyžovačkou cestujú ľudia i do destinácie Val Gardena. Foto: Pixabay

Kitzbühel a SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, Rakúsko

Tieto dve známe rakúske strediská, ktoré sa nachádzajú v západnej oblasti Tirolska, sa objavujú na mnohých svetových zoznamoch tých najlepších a najkrajších zjazdoviek.

Kitzbühel je situovaný v srdci Kitzbühelských Álp. Je to malé mesto, ktoré sa nachádza východne od Innsbrucku. Táto destinácia je známa pre každoročný zjazd Hahnenkammu a láka návštevníkov z celého sveta vrátane celebrít. Vďačí za to svojmu tradičnému charakteru, obchodom, kaviarňam a, samozrejme, 215 kilometrom zjazdoviek. Sezóna tam trvá od 13. októbra do 31. marca.

Výhľad z balkóna na rakúsky Kitzbühel.
Hitom je aj rakúsky Kitzbühel. Foto: Pixabay

Jedným z najväčších lyžiarskych stredísk na svete je aj SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental. Vďaka 9 dedinám, 284 kilometrom a 21 zjazdovkám je vhodné pre lyžiarov všetkých úrovní. Na svoje si tam prídu začiatočníci, ale tiež rodiny. Sezóna tam trvá od 1. decembra do 31. marca. Najbližšie letiská sa v prípade týchto dvoch rezortov nachádzajú v Mníchove, Innsbrucku a Salzburgu.

Zimné obdobie si návštevníci užívajú aj v SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental.
Zimné obdobie si návštevníci užívajú aj v SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental. Foto: Pixabay

Jasná, Slovensko

Na zoznam sa dostal i slovenský rezort Jasná. Za tie isté peniaze si u nás môžu návštevníci dovoliť viac ako v iných európskych strediskách. Jasná je podľa tohto zoznamu EBD a podľa Forbes.com najväčším a najnáročnejším lyžiarskym strediskom na Slovensku, ktoré dokáže konkurovať mnohým svojim alpským susedom.

Lyžiarske stredisko Jasná, ktoré v The Guardian nazvali aj „málo známym klenotom“, sa nachádza v Nízkych Tatrách. Podľa Forbes.com sú jeho prednosťou krásne výhľady, ľahký prístup, skvelé zjazdovky a priateľskí miestni obyvatelia.

Najbližšie letisko v Poprade je vzdialené 45 minút cesty. Dostať sa tam môžete i z Bratislavy, Košíc a poľského Krakova, a to za tri hodiny. Sezóna v Jasnej trvá od začiatku decembra do konca apríla.

Zamrznutý výhľad v slovenskom lyžiarskom stredisku Jasná, ktoré sa tiež dostalo do rebríčka najlepších európskych stredísk podľa EBD a Forbes.com.
Na zoznam sa dostalo aj slovenské stredisko Jasná. Foto: Pixabay
Hlavné foto: Pixabay

Prispievateľka Cecilia Rodriguez píše pre Forbes.com o cestovaní.