Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
6. septembra 2021

Spoločnosť LYNX má plnohodnotné IT portfólio a už viac ako 25 rokov sa venuje kybernetickej bezpečnosti. Vedúci obchodného odboru Marek Grega tvrdí, že profesionalita je faktorom, prečo si zákazníci vyberajú práve ich.

Aké služby v oblasti kybernetickej bezpečnosti ponúka vaša spoločnosť najčastejšie? Aké riešenia implementujete? 

Pre väčšinu slovenských firiem je budovanie vlastného IT bezpečnostného tímu finančne neefektívne a z technologického hľadiska príliš náročné. Rozumnejšie je nájsť si pre túto oblasť spoľahlivého špecializovaného partnera. U zákazníkov implementujeme riešenia na nadštandardnej bezpečnostnej úrovni informačných a komunikačných systémov. Sme pre nich dôveryhodným partnerom a dodávame komplexné riešenia podľa ich požiadaviek. Snažíme sa firmám vysvetľovať, že prostriedky investované do prevencie sú mnohonásobne nižšie ako náklady vzniknuté po kybernetickom útoku.

V posledných mesiacoch vzrástol počet zamestnancov na home office. Na čo by mali firmy pri tomto procese myslieť?

Aj napriek všetkej snahe o bezpečnosť sa využívaním home office počas pandémie rozšíril vektor potenciálnych útokov. Zamestnávatelia si často neuvedomujú, aké sú riziká pri nezabezpečení počítačov pri práci z domu. Firemné počítače sa stávajú ľahkým cieľom. Naši experti v tomto vychádzajú z premisy, že je potrebné vykonať rizikovú analýzu z reálnych podmienok. Treba si uvedomiť, že v domácej sieti nie je pracovný počítač chránený firemným perimetrom. Preto je potrebné využívať centrálne bezpečnostné technológie na komunikáciu s externým prostredím, buď pripojením do firemnej siete cez VPN, alebo pomocou využitia cloudových služieb bezpečnostných spoločností.

Základné veci o kybernetickej bezpečnosti by sa mali naučiť už študenti na školách. Máte s tým skúsenosti?

Vzdelanie zastáva v hierarchii našich firemných hodnôt významné miesto. Spolupracujeme s viacerými partnermi zo stredných a vysokých škôl, ale aj s rôznymi vzdelávacími inštitúciami. Partnerom poskytujeme kvalitné odborné prednášky, workshopy a špeciálne zamerané projekty. Neustále sa snažíme ľudí v tejto oblasti vzdelávať a popularizovať IT sektor aj medzi ženami, kde vidíme obrovský potenciál do budúcnosti. Zároveň sme presvedčení, že ak sú mladí ľudia od detstva oboznamovaní s témou kybernetickej bezpečnosti, sú následne obozretnejší a dbajú viac na bezpečnosť v online priestore.