11. júna 2018

Pokiaľ ste si zavolali taxík cez slovenskú aplikáciu Hopin, pravdepodobne vás odviezlo trocha staršie vozidlo s rôznymi štandardmi služieb. Pre náročných, ktorí však očakávajú len tú najvyššiu úroveň luxusu (a sú ochotní priplatiť), vo februári pridal Hopin do Bratislavy službu Limo. Prostredníctvom nej ste si mohli privolať iba najnovšie vozidlá, samozrejmosťou mala byť klimatizácia, cukríky, žuvačky alebo aj to, že vám taxikár otvorí dvere pri nástupe. Hopin po pár mesiacoch od spustenia služby hlási, že zvažuje s limuzínami expandovať aj do ďalších miest.

„Najväčší potenciál má rozšírenie služby v Košiciach a v okolí Vysokých Tatier,“ odpísala spoločnosť vo svojom stanovisku pre Forbes. Pripomína však, že služba vznikla na základe požiadaviek od zákazníkov, a aj jej ďalšie rozširovanie bude podmienené verejným dopytom.

Po vypnutí Uberu sú tu 3 alternatívy. Už hlásia zvýšený dopyt

Hopin zmieňuje, že autami, ktoré klasifikuje ako limuzíny, jazdí približne sedem percent zo všetkých vodičov. Presný počet vodičov, ktorí pracujú pod jeho hlavičkou, ale nezverejňuje.

Podľa spoločnosti si limuzínu denne privolajú desiatky ľudí, dopyt rastie najmä počas víkendov. „Služba sa teší obľube i u firemných zákazníkov, kde je využívaná na dlhšie trasy ako Viedeň, letisko Schwechat alebo do okolia Bratislavy,“ tvrdí Hopin.

Na to, aby bol vodič zaradený do limuzínovej časti aplikácie, musí mať od užívateľov najvyššie hodnotenie a jeho vozidlo nesmie byť staršie ako päť rokov. Samozrejmosťou je čistota vozidla a klimatizácia. Po bratislavských cestách jazdia pod hlavičkou spoločnosti napríklad modely BMW rady 5 a vyššie, Mercedes triedy C, E, Škoda Superb, Volkswagen Passat či Audi 6 a vyššie.

Hopin v číslach:

600 000 stiahnutí aplikácie
360 000 zákazníkov celkovo
240 919 zákazníkov na Slovensku
3,3 milióna jázd (kumulatívne od nástupu na trh)
24,5 milióna najazdených kilometrov
3000 jázd denne

Zdroj: Hopin

Ďalšie pravidlá musia spĺňať aj vodiči. Podmienkou pre zaradenie do tejto vyššej triedy je dress code (tmavé nohavice, uzavreté elegantné topánky, bledá košeľa, prípadne oblek), povinnosť otvárať zákazníkovi dvere, ak to situácia dovoľuje, a v prípade zlého počasia použiť dáždnik.

Pre zákazníka by mala byť v aute k dispozícii voda a drobné občerstvenie v podobe žuvačiek či cukríkov, i keď tu už ide o dobrovoľné položky. Niektorí zákazníci ocenia aj tlačoviny na čítanie.

Hopin funguje na našom trhu od roku 2012. Celkove pôsobí v piatich slovenských mestách (Bratislava, Košice, Poprad, Humenné, Liptovský Mikuláš) a tiež v Ostrave, Prahe, Kyjeve a v Ľubľane.

Hlavná foto: SITA/Marko Erd