13. novembra 2019

Je to zvláštne, no niekedy vy, čitatelia magazínu Forbes, odmietate múdrosti životných koučov. No zato máte tendenciu venovať zvýšenú pozornosť radám a lekciám od miliardárov. Problémom je, že zatiaľ čo väčšina koučov nie je príliš bohatá, tak väčšina miliardárov zase nie je neobyčajne šťastná. 

Preto si viete predstaviť moje nadšenie, keď dostal Bill Gates v jednej časti svojho „Ask Me Anything“ (Opýtajte sa ma hocičo, pozn. red.) na Reddite dve veľmi osobné otázky. Tie zneli: „Ste šťastný?“ a „Čo vás napriek všetkému robí šťastným?“ Nuž a jeho odpovede neboli len múdre, no i prekvapivo cenovo dostupné.

Ako kouč neverím v predstavu šťastia. Bol by som radšej, ak by sa druhého najbohatšieho človeka na svete ľudia opýtali na rovnováhu, naplnenie či vďačnosť. Na prvú otázku Bill Gates odpovedal: „Áno! Keď som mal po tridsiatke, tak som si nemyslel, že ľudia po šesťdesiatke sú veľmi múdri a bavia sa. Teraz je to inak. Opýtajte sa ma o 20 rokov a ja vám poviem, akí múdri sú osemdesiatnici.“

Pokiaľ ide o druhú otázku, tak na ňu Gates reagoval nasledovne: „Niekto nedávno povedal, že keď sa vašim deťom darí, je to mimoriadny pocit. A ako rodič s tým úplne súhlasím. Niekedy aj dodržiavanie záväzkov a ich prekonávanie, napríklad viac cvičenia, zväčšuje pocit šťastia.“

Na rozdiel odo mňa nie je Gates kvalifikovaným koučom. A keďže ja nie som miliardár, tak som si myslel, že by bolo skvelé, keby sme my dvaja spojili svoje skúsenosti. Takže tu je 5 tajomstiev Billa Gatesa, ktoré som upravil podľa seba:

Reklama

1. „Prihovorte sa“ svojmu budúcemu ja.

Neexistuje surovejší spôsob, ako získať nový a svieži pohľad na akýkoľvek problém, než hovoriť s o 20 rokov staršou verziou seba samého. Vaše budúce ja je veľmi múdre. Vie, čo vám prinesie pokoj, pohodlie a radosť. Ako priznáva Bill Gates, väčšina z nás vo veku 40, 60 alebo dokonca 80 rokov totiž zostáva v kontakte s vlastným dvadsaťročným ja.

To však nie je dobré. V päťdesiatke si totiž vaše dvadsaťročné ja myslí, že ste starí. Na druhej strane vaše sedemdesiatročné ja vám povie, že ako päťdesiatnik nebudete už nikdy taký mladý, silný, vitálny a fit. Vaša o 20 rokov staršia verzia je múdra. Dobre vie, že sa neoplatí strachovať pre maličkosti.

Keď si nájdete 15 minút voľného času, strávte ich v tichosti a urobte si jednoduchú vizualizáciu budúcnosti. Ak ste však vo veku, keď cítite, že nie je reálne, aby ste sa dožili ďalších 20 rokov, ale potrebujete poradiť, tak si skúste predstaviť, ako sa k sebe prihovárate zo záhrobia. Čo by vám vaše dávno mŕtve ja teraz povedalo, aby ste urobili alebo povedali?

2. Dodržiavajte záväzky.

Nič vám nedá väčšiu moc, ako keď dodržiavate a robíte veci, o ktorých ste povedali, že ich urobíte. Kouči to nazývajú manifestáciou. Gates zase pravdepodobne hovorí o tom, že sa veci dejú zámerne alebo že dodržiavate svoje slovo. Nikto z nás nedokáže kontrolovať všetko, čo sa udeje.

Všetci však môžeme kontrolovať, že robíme to, k čomu sme sa zaviazali. Ak však nebudete záväzky dodržiavať, tak vám nielenže prestanú dôverovať iní, no prestanete si veriť aj vy sami. A aký radostný je asi život, v ktorom sa na seba nemôžete spoľahnúť?

3. Obdarujte ostatných.

Bill Gates nezahrnul tento bod do odpovedí na Reddite, no charita je veľkou súčasťou jeho života. Až takou, že by bolo zlé, ak by som ju nespomenul. Ak niečo darujete, tak sa vďaka tomu cítite dobre. Je to prospešné aj pre vaše zdravie a vyvoláva to vo vás vďačnosť. Pamätajte, že „nie šťastie je to, čo vás robí vďačnými, ale je to vďačnosť, vďaka ktorej ste šťastní,“ vraví mních David Steindl-Rast, rečník na TED konferencii.

4. Viac cvičte.

Ako tenisový hráč vie Gates z prvej ruky, že cvičenie je ideálne na zlepšenie nálady. Ukázalo sa, že cvičenie pomáha pri chronickej depresii, a to zvyšovaním hladiny sérotonínu. To vášmu mozgu pomáha regulovať náladu, spánok aj chuť do jedla.

Cvičenie taktiež zvyšuje hladinu endorfínov vo vašom tele, ktoré sú prírodnými prostriedkami na zlepšenie nálady. Obmedzuje i vplyv stresu na mozog a pomáha vrátiť spánkové vzorce späť do normálneho stavu.

5. Uprednostnite lásku.

Gatesovo pozorovanie, že „keď sa vašim deťom darí dobre, tak je to mimoriadny pocit,“ dáva dokonalý zmysel. Jednou z piatich najväčších a najbežnejších ľútostí človeka, ktorý umiera, je, že „nestrávil viac času s ľuďmi, ktorých miloval.“ A najbežnejšia ľútosť u mužov zase znie, že si „želajú, aby nestrávili toľko času v kancelárii.“ A zrazu rovnováha medzi pracovným a súkromným životom nadobúda úplne nový rozmer.

Viem, že si pravdepodobne myslíte nasledovné: „Toto všetko je síce dobré, no s pár stovkami miliónov eur by mi to pomohlo cítiť sa šťastnejšie.“ Možno. Ale ako Gatesove odpovede naznačujú – keď sa môžete spoľahnúť na seba a môžu sa na vás spoľahnúť aj iní, keď sa cítite dobre fyzicky a emocionálne a uprednostňujete tých, ktorých máte radi, môžete byť oveľa naplnenejší, než akýkoľvek sebecký a osamelý miliardár.

Prispievateľ Remy Blumenfeld píše pre Forbes.com o kreatívnom sektore. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk