Podobne ako tisícky iných Slovákov odišiel za prácou do Anglicka, kde začínal ako predajca hotdogov. Vypracoval sa na osobného trénera celebrít a milionárov, no sníval o vlastných projektoch.
Úspech napokon našiel v Londýne, kde vybudoval sieť ekologických fitness centier, ktoré si všimli aj svetové médiá. Michal „Haribo“ Homola prevádzkuje posilňovne Terra Hale, v ktorých ľudia premieňajú svoju snahu o vypracované telo na elektrinu.
Ako ste sa dostali k športu?
Vyrastal som v Martine, takže ako mnohí iní Stredoslováci som trávil veľa času na horách. Túry s kamarátmi, lyžovanie… Ako tínedžer som prešiel na snowboard.
Najlepšie zážitky sú v „prašane“
Prečo?
Mamina bola inštruktorka klasického lyžovania, takže na snowboarde mi nemohla „kecať“ do toho, ako mám jazdiť. Martinské hole, Donovaly, Jasná, Nízke aj Vysoké Tatry, zjazdovky aj divoké svahy – so snowboardom sme s kamarátmi pochodili všetko, čo sa na Slovensku dalo.
Snowboard vtedy ešte nebol olympijský šport a ľudia nás vnímali ako chuligánov, ktorí nepatria na svah a ostatným lyžiarom robia zle. Snažili sme sa snowboard pozitívne propagovať cez rôzne súťaže a akcie.
S Tomášom Hafnerom a Mišom Paulovičom sme robili snowboardové kempy, ktoré si podľa mňa mnohí účastníci zapamätajú do konca života, ja teda určite.
Ako ste sa dostali do Anglicka?
Študoval som manažment na Univerzite Komenského a v lete ma to na Slovensku veľmi nebavilo. Po zimnej sezóne som nevedel, čo so sebou. Tak som si zbalil veci a vybral sa do sveta.
Pochodil som Španielsko, Portugalsko a jedno leto som strávil vo Veľkej Británii. Zapáčilo sa mi tam. Bolo to v roku 2004, akurát sa nám vtedy otvorili hranice do štátov Európskej únie a libra mala skvelý kurz 60 slovenských korún. Tak som si tam začal hľadať prácu.
Čím ste sa živili po príchode do Londýna?
Boli to veľmi skromné začiatky. Predával som v londýnskom Richmond Parku hotdogy a kávu. Aby som si mohol dovoliť bývanie, spal som v jednej izbe s dvoma Čechmi. V malom byte nás vtedy žilo asi osem, niekedy aj viac.
Do práce som denne precestoval štyri hodiny, lebo byt sme mali ďaleko od centra, aby sme ušetrili. Rýchlo som si všimol, že keď človek tvrdo pracuje a snaží sa, tak to zamestnávatelia vedia oceniť. Nezáležalo na kontaktoch, na titule zo školy, dôležitá bola ochota makať. Človek mohol robiť, čo chcel a ak pracoval tvrdo, bolo to odmenené.
Od hotdogov ku Kevinovi Spaceymu
Kde ste pracovali?
Robil som kadečo, napríklad aj v obchode značky Armani. Postupne som sa vypracoval z najspodnejšej priečky na človeka, ktorý sa venuje ľuďom, ktorí si prídu objednať košeľu alebo oblek na mieru.
Bral som im miery, čo bola najvyššia pozícia, ktorú som v tom obchode mohol dosiahnuť. Začal som študovať marketing na Westminster University, zamestnal som sa ako marketér vo viacerých firmách, ale stále sa mi nedarilo nájsť prácu, akú by som chcel robiť dlhodobo.
Tak ste začali premýšľať o vlastnom projekte…
Presne tak. Urobil som si takú osobnú analýzu – v čom som dobrý a čo ma baví. Vyšla mi najmä práca s ľuďmi a šport. Tak som si urobil trénerský kurz a začal som ľudí v Londýne cvičiť ako osobný tréner. Podarilo sa mi postupne dostať až medzi celebrity a trénovať aj známych hercov a spevákov.
Koho napríklad?
Napríklad herca Kevina Spaceyho. Vesliarsky trenažér, na ktorom trénuje v seriáli House of Cards mám dokonca stále v posilňovni, aj na ňom reálne cvičil.
Chodieval som tiež do vily Madonny a Guya Ritchieho a trénoval som u nich doma ich asistenta Hamisha Jenkinsona. Alebo talianskeho multimilionára, ktorý vlastní jedno z najväčších vydavateľstiev „podmazovej“ hudby na svete. Mnohých ľudí, žiaľ, nemôžem menovať, pretože by som porušil podmienky dohody.
Ako ste sa dostali k týmto ľuďom?
Cez referencie a cez ich asistentov, ktorí si ma našli.
Hviezdy trénujú na Bahamách
Je náročné robiť osobného trénera celebritám?
Ako ktorým. S niektorými sme trénovali dva-tri mesiace, keď sa potrebovali dostať do formy, s niektorými som musel chodiť stále, deň-noc, lietal som s nimi hore-dole po celom svete.
Kto to bol?
Talianska rocková speváčka, ktorá vypredávala štadióny v Európe. Žiaľ, tiež nemôžem povedať meno. Najbulvárnejšiu spomienku mám asi zo súkromného ostrova na Bahamách, kde sa klient pripravoval na turné. Nakreslil som do piesku ihrisko s rozmermi pódia, na ktorom mal vystupovať a trénovali sme výdrž, zvyšovali kapacitu pľúc, aby udýchal tie šialené dvoj- či trojhodinové koncerty.
Páčil sa vám taký život?
Bolo to zaujímavé. Ale po čase zistíte, že to má aj veľké nevýhody. Niektorí bohatí ľudia sa chovajú akoby mali privilégiá, vyžadujú si stopercentnú angažovanosť a neznášajú, keď im človek povie „nie“. Ak neexistujete len pre nich, prestanú sa o spoluprácu zaujímať. To sa mi nepáčilo, ja som bol vždy rád slobodný a mám rád, keď sa ľudia k sebe správajú ako rovní k rovným.
A v jednom prípade som sa sklamal v biznise, ktorý sme mali spoločne rozbehnúť. Napokon neplatilo to, na čom sme sa dohodli. Ale kľúčové bolo, že som po čase zistil, že žijem život niekoho iného.
Keď posilňovňa, tak „zelená“
Tak ste si otvorili posilňovňu.
Dal som dokopy úspory, vzal som si úver, pribral obchodného partnera a prenajal som si priestory. Bola to obyčajná posilňovňa v londýnskej štvrti Notting Hill, kde som býval.
Ale chytila sa, ľuďom sa u mňa páčilo a tri-štyri roky išlo všetko dobre. No stále mi niečo chýbalo. Chcel som svojmu biznisu dať nejakú pridanú hodnotu, hlbší zmysel a tiež, samozrejme, vyniknúť medzi konkurenciou.
Ako ste prišli na to, že to bude „zelená“ posilňovňa?
Vyrastal som na horách a mám rád prírodu, takže som prirodzene premýšľal týmto smerom. Fascinovalo ma, že aj na to, aby ľudia mohli míňať alebo spaľovať energiu, je potrebná ďalšia energia – na prevádzku posilňovne. Tak mi napadlo vytvoriť takú, ktorá by bola energeticky neutrálna. Založil som firmu a značku Terra Hale.
Čo to znamená?
V preklade je to „zdravá zem“. Snažíme sa upozorniť, že naše zdravie je veľmi úzko spojené so zdravím planéty. Sme prvá posilňovňa, o ktorej viem, ktorá má nulovú až negatívnu uhlíkovú stopu.
Trenažéry na bicyklovanie a veslovanie sú napojené na dynamo a energia, ktorú pri cvičení vynaložíte, sa mení na elektriku. Tá poháňa klimatizáciu, hudbu, svetlá a ďalšie zariadenia v posilňovni.
Napadlo mi to tak, že môj dedo chodieval do krčmy na bicykli a keď sa večer potme vracal domov, ťukol si na koleso dynamo a vďaka šliapaniu do pedálov si aj svietil na cestu. Je to veľmi jednoduché. A všetko, čo ľudia odcvičia, dáme späť do budovy, do siete. Teda okrem straty z prenosu, čo je asi tretina.
Ako v Matrixe. Elektrina z ľudí
Je to postačujúce na pohon toľkých zariadení?
To nie, ale aj zvyšnú energiu odoberáme od výrobcu, ktorý deklaruje jej výrobu z obnoviteľných zdrojov energie. Takisto všetko v posilňovni máme z recyklovaných materiálov. Podlaha je z kamiónových pneumatík, drevený obklad stien zo zvyškového dreva z okolitých stavieb alebo iného recyklovaného dreva.
Kožené kreslo, na ktorom práve sedím, je z bazáru. Opravil som ho, prelakoval a dal ho prečalúniť. Zariadenia na cvičenie skupujeme z iných posilňovní, opravíme a tiež im dáme nové čalúnenie.
Používame plnospektrálne svetlo a okysličený vzduch, ktoré majú na človeka blahodarný vplyv, takže nemusíte ani cvičiť, len si tu chvíľu posedieť a pocítite zmenu k lepšiemu.
Výnimočný prístup zaujal
Písali o vás viaceré svetové médiá – americký Forbes, BBC, The Telegraph, The Standard, GQ, Huffington Post… Je pravda, čo hovoria, že tu máte dokonca zákaz plastových fliaš?
Áno, v posilňovniach platí celkový zákaz plastov, teda si ani nemôžete doniesť vlastnú plastovú fľašu na pitie. Ak nemáte sklenenú alebo termosku, môžete si kúpiť našu nádobu na vodu z materiálov ako bambus a kov.
Snažíme sa podobnými detailmi nasmerovať zákazníkov k myšlienke, na ktorej sú posilňovne založené – väčšia starostlivosť o planétu. Keď si zaplatíte kurz, zasadíme za vás v Indii kaučukovník. Dostanete GPS certifikát s polohou stromu a garanciu, že ste pomohli kompenzovať približne jednu tonu uhlíkovej stopy.
Máte v Indii spolupracujúcu firmu, ktorá za vás zabezpečuje výsadbu?
Okrem podnikania pôsobím aj ako kreatívny riaditeľ neziskovej organizácie Worldview Impact, ktorá podporuje zalesňovacie programy v rozvojových krajinách. Sadí najmä v severovýchodnej Indii, ale má aj ďalšie ochranárske aktivity.
Organizujeme napríklad jazdy motorkami na miesta poznačené zmenou klímy a upozorňujeme na dôsledky bezohľadného prístupu k planéte. Vlani sme boli v džungli v Myanmarsku, koncom septembra ideme do Bhutánu.
Koľko ľudí chodí do posilňovne a koľko stojí vstup?
Robíme najmä skupinové cvičenia, pričom skupina má šesť až dvanásť ľudí. Môžete cvičiť aj sami, ako jednotlivec, ale len s osobným trénerom. Máme s tým výborné skúsenosti, osobný tréning znamená menej zranení a lepšie výsledky. Vstup stojí 50 až 80 libier (v prepočte 60 až 100 eur, pozn. red.).
Hľadá sa strategický investor
Koľko posilňovní aktuálne prevádzkujete?
Otvárame štvrtú, ktorá bude najväčšia a najlepšia. Budeme mať vonkajšie aj vnútorné priestory, budeme robiť holistické liečenia, masáže či akupunktúru. Mala byť pripravená na spustenie od septembra, ale trochu meškáme.
Čo s vaším konceptom urobilo aktuálne zdražovanie energií?
Začína to byť zaujímavé aj z tohto pohľadu. V Británii vzrástli ceny energií trojnásobne a niektoré veľké posilňovne sú na hranici zatvorenia. Keď máte bežiace pásy a trenažéry, ktoré zožerú 1500 kilowattov za hodinu, takýto nárast nedokážete utiahnuť.
My teraz hľadáme strategického investora, ktorý by náš koncept dokázal rozbehnúť vo veľkom, alternatívou je spraviť franšízový model. Keby sa nám podarilo dostať sa na dvetisíc pobočiek, to už by malo úplne iný biznisový aj ekologický dopad.
Zobrať cudzincov za krásami Slovenska
Plánujete sa vrátiť na Slovensko?
Pod značkou Terra Hale rozbiehame malovýrobu športových pomôcok z recyklovaných materiálov. Máme dva patenty na veľmi tvrdý plast, ktorý svojimi vlastnosťami pripomína kov.
Jogamatky, činky, odporové gumy na cvičenie tlačíme z plastového odpadu na veľkej 3D tlačiarni. Už sme takto vyrobili napríklad aj paddle board či bicykel, pripravujeme lyže.
Cieľom je vytvoriť po svete malé manufaktúry, ktoré by dokázali výrobou v mieste spotreby nahradiť plastový dovoz z Číny a, samozrejme, likvidovať plastový odpad.
Plánujem sa na nejaký čas vrátiť domov a jednu takú fabriku otvoriť aj v Bratislave alebo Prahe. Tiež chcem na Slovensko voziť ľudí na ozdravné pobyty.
Čo si pod tým môžeme predstaviť?
Sú to pobyty, kde si ľudia chodia oddýchnuť, cvičiť alebo meditovať v peknom a zaujímavom prostredí. V angličtine to volajú „retreat“ a v ostatných rokoch veľmi nabrali na popularite. Boli sme v Indii a v Maroku a veľmi sa teším ako vezmem ľudí aj na Slovensko, pretože je krásne a máme čo ponúknuť.
Koľko ste už urobili takých „retreat“ pobytov?
Zatiaľ sme ich urobili šesť, zhruba po 20 ľudí. Na Slovensku to bude prvýkrát. Akurát pripravujeme a zariaďujeme všetko potrebné na Martinských holiach. Spolupracujem na tom s Michalom Yakshom Novotným, robíme obsah, fotky, prezentáciu. Od jari by to malo fungovať.