Tento článok je AdVoice. Čo to znamená?
11. februára 2021

Je to iba pár dní, odkedy plánované zmeny v podmienkach používania jednej z najväčších četovacích aplikácií spustili prejavy silných vášní naprieč médiami, IT odborníkmi, ale aj širokou verejnosťou. Na základe búrlivých reakcií, ktoré donútili manažment spoločnosti tieto zmeny dokonca odsunúť, by sa dalo usudzovať, že už aj my, bežní užívatelia, si naplno uvedomujeme otázky spojené s ochranou súkromia. No je to naozaj tak, alebo sme iba sami seba uchlácholili faktom, že sme boli na pár dní súčasťou honu na čarodejnice v podobe Facebooku a WhatsAppu, ale v podstate sme v našom prístupe k online svetu absolútne nič nezmenili?

Áno, vždy sú tu alternatívne aplikácie, ktoré sú viac či menej bezpečné, s lepším šifrovaním, transparentným uchovávaním dát a podobne. Je na nás, ktorú si vyberieme. No ani tá technologicky najdokonalejšia a od korporácií najnezávislejšia aplikácia nás neochráni pred najväčšou hrozbou, ktorou sme my sami.
Bezvýhradne sa spoliehame na zabezpečenie aplikácií, no je načase si uvedomiť, že aplikácia je iba nástroj komunikácie. To my sme scenáristi, kameramani a režiséri filmu nášho súkromia, práce, tajomstiev. A toto všetko väčšinou skrývame iba za jednoduché heslo a niekedy ani to nie. Alebo sa mýlim?

Vladimír Palečka, produktový manažér pre strategické projekty a cybersecurity, Aliter Technologies. Zdroj foto: Aliter Technologies

Mám pre vás jednoduchý kvíz. Každý si sám vie vyhodnotiť svoje odpovede a zistiť, či si stráži svoje súkromie: Máte silné a unikátne heslá na prihlásenie do zariadení a aplikácií? Kedy ste si ich naposledy menili? Máte antivírus aj v mobile? Aktualizujete si pravidelne systémy? Dbáte na to, aké udeľujete povolenia aplikáciám? Používate dobre zabezpečenú sieť? Skúsili ste už dvojfaktorovú autentifikáciu? Viete, kde všade sa zálohuje vaša komunikácia, fotky či videá? 

U nás v Aliter Technologies sa zaoberáme i zložitejšími otázkami kybernetickej bezpečnosti, no tieto, ktoré uvádzam, považujem za základ zdravého prežitia v dnešnom digitálnom svete. Preto najlepším krokom, ako zlepšiť svoju online bezpečnosť, je byť menej pohodlný.

Tento článok je AdVoice.
Autorom je Vladimír Palečka, produktový manažér pre strategické projekty a cybersecurity, Aliter Technologies, a.s.
Má viac ako 16 ročnú prax v nadnárodných spoločnostiach na pozíciách v IT a marketingu. Má skúsenosti v oblasti biznis development a firemných transformačných programoch.