2. apríla 2018

Lucia Labuzík je mladá Slovenka, žijúca v Londýne. V zahraničí založila medzinárodnú školu šarmu – Labuzik Institute, ktorú do dnešného dňa absolvovalo mnoho úspešných podnikateliek, ale aj nemenovaná princezná z Blízkeho Východu, či Miss Veľkej Británie. Ako sa k tejto zaujímavej práci dostala?

Keby ste sa jej v detskom veku opýtali, čím chce byť, odpovedala by: „oceánografka“. Na základnej škole totiž vynikala v zemepise a chodila po rôznych súťažiach. Počas štúdia na anglickom bilingválnom gymnáziu v Sučanoch sa však začala zaujímať o geopolitiku a ekonomiku, čo ju priviedlo do Barcelony ku štúdiu medzinárodných vzťahov a diplomacie.


Lucia Labuzík žije v zahraničí už od konca strednej školy. Študovala v Barcelone, vo Švajčiarsku aj v Londýne, kde dnes žije. Foto: Lucia Labuzík (archív)

„Napriek tomu, že sa mi štúdium páčilo, nevidela som sa v pozícii diplomatky alebo političky. Chcela som svoje vedomosti využiť iným než tradičným spôsobom.“ Založiť špecializovanú školu pre ženy jej napadlo iba pár mesiacov po tom, ako oslávila 21 rokov.

„Pamätám si na to presne. Bol to zimný deň, hneď po zobudení som začala písať na papier, ako by som si školu predstavovala.“ Na chvíľu sa zamyslí a dodáva: „Aj dnes ma zaskočí, akú presnú ideu som vtedy mala.“

Lea Vrábelová pracuje v Hollywoode, jej šéfom je Adam Sandler

Reklama

Pri pohľade späť hovorí, že veľa vecí od jej detstva viedlo práve k tomuto okamihu. Odmalička ju fascinovali spoločné rodinné obedy, estetika stolovania, aj na našu zemepisnú šírku netradičné dodržiavanie britskej tradície popoludňajšieho čaju o piatej. „Od ranného veku som bola tiež vedená k tancu a k správnemu držaniu tela,“ spomína.

Výrazne ju ovplyvnili aj časté návštevy Európskej komisie v Bruseli, ktoré od detstva absolvovala. „Vďaka nim som si uvedomila nedostatok etikety nielen na medziľudskej, ale aj na medzinárodnej úrovni,“ Do celej tejto skladačky zapadlo tiež štúdium na prestížnom švajčiarskom inštitúte etikety Institut Villa Pierrefeu.

Taktiež sa už v detstve začala zaujímať o psychológiu, čo vyústilo do štúdia neurolingvistických vied v Londýne.

Počas lekcie držania tela s founderkou a CEO Labuzik Institute. Foto: Nick Black

„Študijný pobyt v Barcelone, vo Švajčiarsku a vzdelávanie v Londýne sa možno navonok zdali ako nesúvisiace odbory, ale volila som ich vedome a cielene,“ dodáva mladá podnikateľka.

Lucia Labuzík napokon vybudovala školu, ktorá nadväzuje na viac ako 200-ročnú kráľovskú tradíciu vzdelávania dievčat zo zámožnejších rodín, ktoré kedysi posielali rodiny do „finishing schools“ (prípravných škôl). „Získavali tam vedomosti v oblasti spoločenského správania, sociálnych a kultúrnych zručností, absolvovali ich napríklad Diana, princezná z Walesu, vojvodkyňa z Cornwallu Camilla Parker Bowles, ale tiež i Jacqueline Kennedy Onassis, či známe herečky ako Carla Bruni.“

Napriek tomu, že škola je postavená na tradíciách, od tej tradičnej školy sa v mnohom líši a formou a obsahom reflektuje potreby súčasnosti, hovorí zakladateľka.

Katarína Sabová študovala tam, kde tajní agenti.
Dnes radí biznisom

Najťažšie na začiatku podnikania bolo podľa nej to, že si musela chodníček vyšliapať sama, či už čo sa týka vypracovania obsahu kurzov alebo zreálnenia svojej predstavy. „Neexistoval žiaden vzor, ktorý by som mohla nasledovať.“

Čo jej práve v tých chvíľach pomáhalo? „Moja mama je učiteľka. Často mi hovorila: Zažni iskru a oheň sa rozohní,“ opisuje. Klientky získala od začiatku na základe priamych odporúčaní, minulé leto dala zelenú sociálnym sieťam.

Na otázku, kto sú jej klientky, odpovedá, že ide o široké spektrum žien, od podnikateliek, cez herečky, až po mamičky na plný úväzok. „Počas minulého storočia sa vo svete veľa zmenilo a moc sa dostala do rúk širšej spoločnosti. A teda služba, ktorá bola kedysi striktne ponúkaná len kráľovským a aristokratickým rodinám, je teraz prístupná mnohým ambicióznym ženám,“ popisuje.

Medzi jej klientkami bola napríklad aj Anna Burdzy, držiteľka titulu Miss Veľkej Británie 2017, ktorú Labuzik Institute pripravoval na svetové finále. „Na finálovom pódiu sa stretla asi stovka oslnivo krásnych žien a na to, aby žena vynikla, sa musí prejaviť aj inak, než len vzhľadom. Anne sa to podarilo a umiestnila sa v top šestnástke. Pritom za posledných 65 rokov, je iba druhá žena, ktorá to dokázala,“ hovorí Lucia Labuzík.


Počas tréningu s Annou Burdzy, Miss Veľkej Británie 2017. Foto: Lucia Labuzik (archív)

Mená ďalších klientiek prezrádzať nemôže, keďže je viazaná zmluvami o diskrétnosti, no hovorí, že môže spomenúť, že jednou z jej študentiek bola aj nemenovaná princezná z Blízkeho Východu.

Lucia Labuzík nešpecifikuje tržby firmy. Na otázku cien kurzov, odpovedá, že sa odvíjajú od obsahu a rozsahu kurzov – a ten je individuálny. Na stránke Inštitútu sa uvádza, že ceny kurzov v kategórii „finishing school“ začínajú na tisíc librách a šplhajú sa na viac ako tritisíc libier. Na mieru ušité kurzy v tejto kategórii sú cenené vyššie.

Pri skupinových hodinách biznis etikety sú ceny o niečo nižšie a pri niekoľko hodín trvajúcich kurzoch EQ a spoločenského správania sa začínajú na zopár stovkách libier. „Kratšie ready-made kurzy sú cenovo prístupné. Na mieru ušité, viacdňové, či niekoľkotýždňové sú, samozrejme, cenovo odlišné,“ vysvetľuje.

Propagačné materiály na školu etikety a šarmu vyzerajú napríklad aj takto. Foto: Paul Winstone, Hotel Café Royal London, Chantal Mallett

Nie všetky hodiny sú pritom spoplatnené. Lucia Labuzik sa venuje aj menej majetným ženám a poskytuje im svoje know-how zdarma.

„Aktuálne som zapojená do projektu so ženami, ktoré sa snažia nájsť si vhodné povolanie, potrebujú získať patričnú sebadôveru, avšak nemajú finančné prostriedky. Cieľom je poskytnúť im praktické typy a rady, dôležité pracovné, obchodné a sociálne zručnosti, rovnako ako naučiť ich umeniu reči tela či fyziológiu sebadôvery – aby sa dokázali adekvátne realizovať.“

Hlavná foto: Roger Alarcon, Hotel Café Royal London