27. mája 2021

Mám taký utopický sen, chcela by som, aby mala každá Slovenka odo mňa šperk,“ hovorí Petra Toth, zakladateľka rovnomennej značky. Šperky, ktoré sú spojením moderného sveta a folklóru, zakladala v období, keď ešte spoločnosť nebola tak naklonená lokálnym výrobcom. Frustrácia, ale najmä tvrdohlavosť, pomohli šperkárke premeniť záľubu na biznis. Petrine šperky dnes zarábajú na živobytie tridsaťčlennému tímu zamestnancov a plánuje expandovať do zahraničia. Aké chyby podľa nej robia šikovní ľudia na začiatku svojej podnikateľskej cesty?

Petra Toth sa začala zaoberať folklórom ešte v časoch, keď bol okrajovou záležitosťou. Rovnako lokálna tvorba bola vtedy na chvoste záujmu zákazníkov i odberateľov. Hoci veľa ľudí naďalej uprednostňuje medzinárodné reťazce a nízke ceny, Petra si všíma veľký pokrok vo vnímaní lokálnej výroby.

Petra Toth
Šperky „Z kútnej plachty“ venované matkám a materstvu Foto: archív Petra Toth

Zdá sa jej, že zmenu ovplyvnila najmä pandémia. „Korona priniesla to, že ľudia našli slovenské produkty a značky. Mám dokonca pocit, že niektorí sú si ochotní priplatiť oproti konkurencii zo zahraničia, takže myslím, že sme na dobrej ceste.“

Online marketing bol v plienkach

Boli časy, keď netušila, ako predávať svoje výrobky. Slovenskí predajcovia nemali záujem. Chodila som od obchodu k obchodu, ale v tej dobe moje šperky nechcel nikto predávať. Bolo to veľmi frustrujúce,“ spomína Petra. 

Online marketing bol v plienkach, Instagram ešte nebol a navrhnúť e-shop bolo náročné. Dnes už nato máte rôzne šablóny, kde si viete e-shop sami vytvoriť. Vtedy v tejto oblasti nebolo absolútne nič, iba veľké portály zamerané na hobby, ozrejmuje šperkárka.

Reklama

Prvé šperky vyrábala už na strednej

Vzťah k šperkom si vybudovala už v detstve. Bola som veľmi živé dieťa a keď ma mama potrebovala aspoň na 20 minút upokojiť, zabavila ma svojou šperkovnicou,“ spomína. „Keď som sa hrala s jej šperkami, prišla som nato, že sa dajú rozoberať a spájať. Odvtedy ma to fascinuje. Nie ani to, ako sa šperky nosia, ale ako sa vyrábajú.

Petra Toth
Foto: Kristína Botlová

Prvé šperky začala vyrábať už počas gymnázia. „Keď som skončila strednú školu, potrebovala som sa niečím živiť. Odmietala som sa niekde zamestnať, chcela som robiť šperky, bola som tvrdohlavá, opisuje Petra Toth svoje začiatky.

Začala preto budovať rukopis svojej značky. Folklór bol považovaný za niečo zabudnuté, staré, nudné, niečo čo umiera. Myslím, že je dobré mať značku, na základe ktorej vás ľudia rozoznávajú a vtedy som si povedala, že folklór je fantastická téma,“ opisuje Petra.

Inšpiráciu hľadá u slovenských babičiek

A tak sa jej podarilo oživiť slovenský folklór. Na trhu sa začalo objavovať čoraz viac výrobkov inšpirovaných ľudovým ornamentom, ale aj šperkov „inšpirovaných“ priamo Petrinou značkou.

Vadí mi, keď sú ľudia netvoriví, lebo si myslím, že sme veľmi kreatívny, šikovný a zručný národ. Ľudia by mohli zapojiť trošku viac svojej kreativity, aby priniesli niečo vlastné a nové, potom budú na seba oveľa viac hrdí. 

Sama zbiera inšpiráciu po celom Slovensku. „Mám veľkú zbierku fotografií, z ktorých budem môcť čerpať aj 20 rokov. Ale každý rok sa snažím chodiť po Slovensku za babičkami a zberateľkami, počúvať ich a rozprávať sa s nimi.“ 

Petra Toth
Foto: archív Petra Toth

V minulosti vyrobili šperky odkazujúce na remeselné kožušníctvo alebo inšpirované modranskou keramikou. Celý proces – od nápadu po finálny výrobok v predaji – trvá približne jeden rok a je veľmi intuitívny. „Nedá sa povedať, že by som mala plán, ako to robím, všetko je to intuitívne. Dokonca aj to, či budeme šperky dorábať, alebo či prinesieme limitovanú edíciu.“

Ako prekonala ťažšie časy?

Neraz zažila aj krízy, keď chcela s tvorbou skončiť. „Pred narodením prvej dcéry som vyhorela. Nevedela som v sebe nájsť motiváciu prečo a pre koho pokračovať,“ spomína. „Keď sa dieťa narodilo, zistila som, že to bola tá motivácia, ktorú som potrebovala do života.“

„Deti vám nedovolia vyhorieť, aspoň teda mne nie,“ odpovedá na otázku, ako podobným krízam predchádza. „Nedá sa to, keď cítite obrovskú zodpovednosť. Okrem toho už máme aj veľa pracovníkov.“ Dodáva, že niekedy je možno dobré nemať toľko času na rozmýšľanie.

Príchod dcérky bol pre ňu prelomovým bodom. Dovtedy zvládala všetko sama, no s dieťaťom zistila, že už sa to nedá. Našla si prvú asistentku, a tak sa tím začal rozrastať.

Spojenie moderného sveta a folklóru

„Ľudia si zvyknú romanticky predstavovať, aká je výroba šperkov krásna. Ale vy sa počas dňa venujete tvorbe možno 10 minút a zvyšok je samá organizácia, administratíva a manažment,“ tvrdí šperkárka. 

Petra Toth sa v súčasnosti už priamo nevenuje navrhovaniu a výrobe šperkov. Manažuje chod značky a stará sa o jednotlivé oddelenia. O vizuál šperkov sa starajú dve dizajnérky.

Nájsť zručných remeselníkov pre značku podľa nej nie je ťažké, náročnejšie je nájsť práve dizajnérov, ktorí sedia štýlu. „Máme nejakú predstavu o výsledku, folklór v našom podaní musí vyzerať moderne, nie staro. A niekedy je náročné nájsť ten stred. Pre dizajnéra môže byť ťažké kráčať v línii značky, musí zo seba trošku urezať a prispôsobovať sa, lebo to je očakávanie zákazníčok.“ 

Kde robia začínajúci tvorcovia chybu?

Ceny za jej produkty sa začínajú na hodnote 40 eur. Počas pandémie však začali vyrábať dostupnejšiu divíziu Folkie zameranú na menšie a dizajnovo jednoduchšie šperky od 15 eur. 

Zakladateľka hovorí, že s príchodom divízie Folkie už nemusí vysvetľovať svoju cenotvorbu ako v minulosti. „Častou chybou kreatívnych tvorcov je, že pri cenotvorbe zohľadňujú len náklady. Potom sa výrobcom stáva, že si navzájom ohýbajú a ničia trh.“ 

Petra Toth
Šperky sú inšpirované rôznymi témami folklóru. Od nápadu po predaj šperku ubehne približne 12 mesiacov. Foto: archív Petra Toth

Ako vybudovať funkčný biznis?

Okrem značky svoju pozornosť venuje písaniu knihy, ktorú chce poňať ako príručku s praktickými radami, ako vybudovať zo záľuby funkčný biznis. Myslí si, že ženám na Slovensku aj dnes chýba odvaha podnikať. „Je to ťažká téma, treba na to nastavenie spoločnosti a nastavenie rodiny,“ rozpráva.

„Robila som prieskum u mojich zákazníčok kvôli knihe. Pýtala som sa, čo im bráni v podnikaní a väčšina odpovedí bolo rodinné zázemie,“ opisuje Petra.

Reklama

„Sama som to zažila v predošlom manželstve, na jednej strane vás niekto podporuje, na druhej strane ide proti vám.“ Nevie však, akým spôsobom sa dá zmeniť nastavenie rodiny a spoločnosti. „Môžem len uviesť príklad, som existujúci človek, ktorý si prešiel všetkým možným. Možno to jednu z tisíc žien inšpiruje, že sa to dá, ale nato musia prísť samy v sebe. Nikto nepovedal, že je to jednoduché.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?