15. októbra 2021

Americká spoločnosť Microsoft zavrie v Číne do konca roka svoju internetovú profesionálnu sieť LinkedIn. Podľa svojho štvrtkového (14. 10.) oznámenia reaguje na silnejúce požiadavky čínskych regulačných úradov.

Platforma, ktorá pomáha s hľadaním práce a slúži na posilňovanie profesijných kontaktov, pôsobila v krajine takmer sedem rokov a zostávala poslednou sociálnou sieťou zo Spojených štátov, ktorá ešte bola na čínskom trhu aktívna.

LinkedIn nedávno čelil kritike, keď zablokoval profily niekoľkých amerických novinárov v Číne a zdôvodnil to tým, že chcel zneprístupniť takto zverejnený zakázaný obsah. Prípad obrátil pozornosť ku kompromisom, ktoré musia služby robiť, aby zostali na čínskom trhu, uviedla agentúra DPA.

Regulovanie informácií

Odteraz bude namiesto čínskej verzie kariérnej siete v Číne iba aplikácia určená výhradne na hľadanie zamestnania a personálu. Už nebude existovať možnosť zdieľať príspevky a články.

Internetové spoločnosti v Číne sú povinné na požiadanie sprístupniť úradom údaje o čínskych používateľoch a musia odstrániť obsah, ktorý je v krajine zakázaný. To môžu byť napríklad odkazy na masaker na pekinskom námestí Nebeského pokoja (Tchien-an-men) v roku 1989.

Reklama

Podľa správ amerických médií čínske úrady v posledných mesiacoch požiadali LinkedIn o prísnejšie presadzovanie pravidiel.

Zakázané siete

Microsoft kúpil LinkedIn v roku 2016 za viac ako 26 miliárd dolárov. Sociálne siete Facebook a Twitter sú v Číne zakázané už dlhšie ako 10 rokov. Google krajinu opustil v roku 2010.

Stránky internetového predajcu Amazon sa v Číne síce dajú zobraziť, ale americká firma nikdy naozaj neprerazila na trhu, ktorému dominujú domáce spoločnosti ako Alibaba a JD.com, napísala agentúra AFP.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?